6 szakértői tipp, hogy kellemesen teljen a várandósság a nyári melegben
Lenge ruhák, duzzanatok és hőhullámok: egy nyári várandósságnak vannak jó és kevésbé jó oldalai. Nőgyógyászunk alább megoszt hat remek tippet a kellemetlen mellékhatások ellen.
Tartalomjegyzék
1. tipp: Hűsítő lotion a nyári terhesség során jelentkező hőhullámok eseténre
A hormonális változások és a fokozott véráramlás miatt különösen az első trimeszterben jelentkezhetnek hőhullámok. Ezek alapvetően teljesen ártalmatlanok. Bizonyos tényezők azonban felerősíthetik ezeket a hőhullámokat, ezért ajánlott kerülnöd például a csípős fűszereket, a forró teákat vagy a coldbrew kávét. Erős verejtékezés esetén – különösen nyáron – rendkívül fontos, hogy figyelj a megfelelő folyadékpótlásra, továbbá többször készíts magadnak lábfürdőt, vagy használj hűsítő hatású krémeket.
2. tipp: Lenge, légáteresztő ruházat
Viselj lenge, világos és légáteresztő anyagokat, mint például a pamut vagy a len, így szabályozhatod a testhőmérsékleted és csökkentheted az izzadást. A kismama fürdőruhák kényelmesek és rugalmasak. Kerüld a feszes és szintetikus anyagokból készült ruhákat, mivel ezek magukba zárják a hőt, és akadályozzák a véráramlást. Viselj kényelmes, jól tartó szandálokat, melyeknek állítható a pántjuk, így akkor is kényelmesek, ha megduzzadnának a lábaid, továbbá stabilizálják is azt.
3. tipp: Váltózuhany duzzanatok ellen
Különösen a várandósság vége felé gyakoriak a duzzadt lábak – ez a nyári forró hónapokban rendkívül kellemetlen. A váltózuhanyok, a lábfürdők és a hűsítő testápolók hozhatnak némi enyhülést. A kényelmes, légáteresztő cipők, illetve a lábak felpolcolása szintén segíthetnek. Amennyiben a hőmérséklet is engedi, kompressziós harisnyákkal is csökkentheted a lábaid megdagadását.
4. tipp: Ásványi fényvédőkrémek a várandósság során
A naptej használata különösen fontos várandósság alatt, így megakadályozva a napégést és a pigmentfoltokkialakulását. A megemelkedett ösztrogénszint miatt ugyanis különösen a homlokon és az orcán alakulnak ki pigmentfoltok. Alapesetben ezek eltűnnek vagy kifakulnak a szülést követően.
A magas faktorszámú – lehetőleg 50-es – naptejeket kb. kétóránként ajánlott ismét felvinned a bőrre. Szintén javasolt kalapot viselned vagy árnyékos helyre húzódnod, amennyiben nyáron vagy terhes. Sok várandós elbizonytalanodik a fényvédő készítményekben található hatóanyagoktól, és attól tart, hogy azok rossz hatással vannak a kisbabájukra. A várandósok a hagyományos naptejek helyett, melyek kémiai szűrőket tartalmaznak, inkább használjanak ásványi fényvédőket – ezek titán- és cinkoxidból álló nanorészecskéket tartalmaznak, melyek biztonságosak.
5. tipp: Inkább egy tó, mint egy uszoda
Az úszás – ugyanúgy, mint a szex a terhesség alatt – végéig engedélyezett – különösen a hátúszás tudja levenni a terhet a gerincoszlopról, ezért rendkívül egészséges. A hazai tavak vízminősége alapvetően jó. A tengervíz (Thalasso) szintén biztonságos. Óva intünk azonban a melegvízű tavaktól, jakuzziktól és termálfürdőktől. A magas hőmérséklet miatt ezekben a vizekben magas lehet a csíraterhelés. A baktériumok és gombák kellemetlen hüvelyi fertőzésekhez vezethetnek, például bakteriális vaginózishoz, ami súlyos esetben gyulladásokat és korai vajúdást okozhat. A várandósok továbbá soha ne menjenek egyedül úszni, és semmiképp se ugráljanak a vízbe. A pocak fékezetlen vízbecsapódása súlyos sérüléseket okozhat a magzatnak.
6. tipp: Könnyű ételek, sok folyadék fogyasztása
A hőségen kívül a nehéz, zsíros és csípős ételek is nagyban leterhelhetik a vérkeringést (a csípős ételek továbbá fokozzák az izzadást). A várandósok számára ezért a könnyed, lédús élelmiszerek fogyasztása ajánlott. Nyáron szerencsére számos, tápanyagban gazdag gyümölcs és zöldség van (például görögdinnye és uborka) – ezek nem csupán finomak, de magas víztartalmuk miatt még frissítő hatásuk is van. Apropó: ne feledkezz meg a bőséges folyadékpótlásról! A legjobb, ha hideg víz helyett langyos teát iszol. Ennek köszönhetően a szervezetnek kevesebb energiára van szüksége a hőmérséklet-szabályozásra.