Active Beauty
Így működtess egy patchwork családot

Családban marad

Így működtess egy patchwork családot

Az utóbbi években, illetve évtizedekben egyre több a válás, aminek hatására új családformák keletkeznek. A legelterjedtebb a patchwork család, amelynél két felnőtt és egy vagy több, korábbi párkapcsolatból származó gyermek él együtt.

Mivel az ilyen családoknál nincs mindenki között vérségi kapcsolat, be kell tartanunk néhány szabályt annak érdekében, hogy minél gördülékenyebb és harmonikusabb legyen az együttélés.

#1 – A bizalom kialakításához időre van szükség

Teljesen egyénfüggő, hogy kinél mennyi időbe telik, hogy teljes mértékben megbízzon valakiben, illetve megszeressen valakit. Ez nem csak a gyerekekre igaz, hanem a felnőttekre is, hiszen a partnerünk gyermekeit sem tudjuk egyik percről a másikra a szívünkbe zárni. Ehhez időre és térre van szükségünk. Annak érdekében, hogy a kapcsolat szépen lassan elmélyüljön, nagyon fontos, hogy egyik fél se várjon el túl sokat a másiktól. A családterapeuták javaslata szerint a szakítás és az új párral történő összeköltözés között legalább 2 évnek érdemes eltelnie.

#2 – Közös szabályok felállítása

A harmonikus együttéléshez szükség van szabályok felállítására. Az összeköltözés során üljünk le és beszéljük át, hogy milyen szabályokra lehet szükség, hogy a jövőben mindenki pontosan tudja, mihez kell tartania magát. A szülők természetesen próbáljanak egy véleményen lenni, és beszéljék meg, hogy a gyerekek esetén milyen viselkedési formák engedélyezettek, és milyenek nem. Az ilyen szabályrendszer nagy segítség abban, hogy mindegyik gyerkőc ugyanolyan bánásmódban részesüljön, és senkivel ne legyen kivételezve. A gyerekek pontosan tudják, ha igazságtalanság éri őket, ami később komolyabb konfliktusokhoz is vezethet.

ÉP FOGAK A TERHESSÉG ALATT IS

#3 – Konfliktusok kezelése

Minden családban vannak veszekedések, az viszont nagyon fontos, hogy ezeket milyen módon kezeljük: Beszélgetéssel vagy üvöltözéssel és fenyegetéssel? Semmi baj, ha néha veszekszünk, viszont utána mindig őszintén és nyugodtan beszéljük át a problémáinkat, illetve azt, hogy mi idegesít a másikban. A gyerekeknek ugyanolyan joguk van ehhez, mint a felnőtteknek, így hallgassuk meg az ő véleményüket is. Ehhez teremtsünk egy nyugodt környezetet. Például havonta egyszer hívjunk össze egy családi kupaktanácsot, ahol nyíltan beszélhetünk a konfliktusainkról, az érzelmeinkről, majd közösen találhatunk megoldást.

#4 – Közös programok

Tény, hogy a közös élmények és programok összekovácsolnak egy családot, ennek ellenére nem kell mindent együtt csinálni. Fontos, hogy mindenkinek legyen szabad tere, illetve ideje magára, ezáltal nő a családtagok közti bizalom is. Így az sem vezet veszekedéshez, ha a vér szerinti gyerekünkkel szeretnénk programot csinálni. A többiek biztosan meg fogják érteni.

ÍGY VIGYÜNK RENDSZERT KISBABÁNK ÉLETÉBE

#5 – Kettesben eltöltött idő

Ha mindkét felnőtt gyereket hoz a családba, akik továbbra is szoros kapcsolatban állnak a másik szülővel, akkor a hétköznapok megszervezése rengeteg időt vesz el. Ennek ellenére mindig tervezzünk be olyan időszakokat, amikor a párunkkal kettesben lehetünk, hiszen a szerelmet is ápolni kell. A legideálisabb, ha legalább évente egyszer szánunk arra pár napot, hogy kettesben elutazzunk kikapcsolódni. Egy ilyen kis pihenés csodákat tesz!

További cikkek család témában: