Active Beauty
A zöld csodánk

A kender bűvöletében

A zöld csodánk

Készítettek belőle papírt, kötelet és vitorlát is: a kender hosszú időn át rendkívül fontos alapanyag volt. Henry Ford is használta első autói gyártásához, ezzel erősítette meg a karosszériájukat, sőt kenderalapú üzemanyaggal működtette azokat. Az amerikai alkotmányt kenderpapírra írták, és ruhákat is készítettek a növény rostjaiból. Azonban a pamut 19. századi megjelenésével a kender veszített korábbi jelentőségéből. Pedig alig van olyan terület, ahol ne lehetne használni. Időközben azonban újra felfedezték a Kolumbusz által Amerikába vitt haszonnövény számos hasznos tulajdonságát.

A kenderrostot döntően textíliák és lakáskiegészítők készítéséhez használják, mivel különösen tartós, és több generáción át megőrzi minőségi tulajdonságait. Ágyneműk is készülnek a természetes anyagból, mivel a rostjai különösen jó nedvszívó tulajdonsággal rendelkeznek és hőmérséklet-szabályozásra is képesek. „Ezen tulajdonságaiknak köszönhetően egész évben használhatjuk e textíliákat anélkül, hogy bármely évszakban fáznánk vagy izzadnánk alattuk – erősíti meg Elisabeth Thamm, az Elzbag nevű, kender alapanyagú termékeket gyártó fiatal márka alapítója. – Egy másik komoly előnye ezeknek a textíliáknak, hogy a vegánok és az allergiások is használhatják őket.”

ÍGY ÁPOLJA LÁBÁT OTTHON!

Az élelmiszergyártás területén elsősorban a magjait hasznosítják, mivel azok hihetetlenül egészségesek. Omega–3 és omega–6 zsírsavakat, valamint gamma-linolénsavat tartalmaznak, gyulladáscsökkentő hatásúak, pozitívan hatnak a koncentrációra és a memóriára. A magok a sok (A és E) vitamin mellett fontos aminosavakat is tartalmaznak, és elsősorban a vegán életmódot folytatók számára fontos fehérjeforrások. A magokat főzéshez, sütéshez vagy szendvicskrémek készítéséhez is felhasználhatjuk. A kendermag egy sokoldalú superfood, ezért euforikus állapotba senki sem kerülhet tőle. Pirítva enyhén diós ízű, ahogy a belőle készült olaj is. A kendertea készítéséhez a növény leveleit használják fel, melyek koffeinmentesek, és különösen jól emészthetők.

Olaját a gyógyításban, valamint az iparban is használják (kenőanyagként). De a megújuló energiaforrások kapcsán is visszanyúlunk a kenderhez. Például a szélerőművek rotorlapátjai is elkészíthetők kenderen alapuló „újranövő” nyersanyagokból. Betakarítása után alig keletkezik hulladék, mivel a magjaitól egészen a száráig minden része hasznosítható. A kender kifejezetten igénytelen növény, s ezért kiváló ökológiai mérleggel rendelkezik.

Egy növény – számos lehetőség

Dr. Peter Liebhard, a Bécsi Talajkultúra Egyetem Növénytermesztési Intézetének nyugalmazott professzora elmagyarázza, hogy melyek a növény legjobb felhasználási módjai.

  1. Mi teszi olyan nagyszerű alapanyaggá a kenderrostokat?

A kender rostjai a lenénél és a pamuténál valamivel vastagabbak, ezért erősebb anyagokat lehet szőni belőlük. A legdrágább farmerek kenderszövetből készülnek, és ezek a legtartósabbak is. Ezenkívül a kender kiváló minőségű alkotóeleme a lakóházak külső szigetelőanyagának is. Bár igen nagy kereslet lenne rá, sajnos nagyon drága, viszont ökológiai szempontból mégiscsak kívánatos lenne a használata.

  1. Milyen szerepet játszik a környezeti faktor a kender termesztésében?

A rostkendert például Ausztria összes termőföldjén, biológiai és hagyományos termesztési módszerekkel is magas hozammal és jó hozambiztonsággal lehetne termeszteni. A kender esetében nem szükséges kémiai gyomnövényirtók, kártevőirtók, valamint más mezőgazdasági vegyszerek használata sem, vagy ha netán mégis, akkor viszont csak egész kis mennyiségben.

LÉLEGEZZEN MÉLYEKET!

  1. Milyen további hasznosítási lehetőségei vannak a növénynek?

A magjaiból ízletes snackek készülnek, őrölt formában pedig sok péksüteményben megtalálhatók. Hőálló olaja semleges szagú és ízű, ezért értékes salátaolaj, de a kozmetikai iparban is előszeretettel használják. A növény maradványai a szántóföldön hagyva növekvő humusztartalmat biztosítanak a talajnak. „Szára” kiváló tüzelőanyag. Viszonylag rövid vegetációs ideje miatt a kender másodnövényként, például újburgonya, őszi árpa vagy szabadföldi zöldségek után is elvethető.