Természetesen szép
Vegán hajápolás, mitől olyan különleges?
Bár elsőre talán kézenfekvő, hogy a táplálkozás áll a vegánság fókuszban, jó tudni, hogy ugyanilyen fontos szerepe van a tudatos hozzáállásnak is. Egyre többen döntenek úgy, hogy áttérnek a vegán életformára, mert fontos számukra az állatok jólléte és a környezet ügye is. Azonban ez csak a jéghegy csúcsa, de mi a helyzet a kozmetikumokkal?
6 érdekesség a vegán hajápolók világáról
1. Mitől lesz vegán a hajápolás?
Amikor szóba kerül a vegán hajápolás, akkor feltehetőleg az első kérdés, ami felmerül benned: „a samponoknak, balzsamoknak és társaiknak nem kellene alapból állati anyagoktól mentesnek lenniük?” A válasz: sajnos nem. Nem is gondolnánk, de számos hajápoló termék tartalmaz állati eredetű összetevőket – ilyen lehet például a hajat erősítő keratint, amelyet elsősorban patákból vagy tollakból állítanak elő.2. Hogyan hat a vegán hajápolás?
Tény, hogy az állati eredetű összetevőknek fontos szerepük van a hajápolásban, de ezeknek számos vegán alternatívájuk létezik. Következzenek a legelterjedtebbek:- Urea: Ez az összetevő elsőre nem hangzik túl bizalomgerjesztőnek, hiszen a másik neve: húgyanyag. Ennek ellenére semmi okod az aggodalomra, ugyanis amit korábban a lovak vizeletéből vontak ki, azt most már szintetikus anyagokból állítják elő. Ez azt jelenti, hogy az urea nem állati, és nem is növényi eredetű. Figyelem: ebből adódóan az ezt az összetevőt tartalmazó termékek nem tartoznak a natúrkozmetikumok közé! Az urea nedvességgel látja el a hajat, ami így könnyebben fésülhetővé válik, és csökkenti annak elektromos töltöttségét.
- Fehérjék: Hidratáló és erősítő hatásuknak köszönhetően a vegán hajápoló termékek gyakran tartalmaznak például zab- és szójafehérjét.
- Hidegen préselt olajok: Ahogy már a nevükből is kiderül, a szárított növényi magok préselése során nem használnak meleget, ezáltal megmaradnak bennük az értékes tápanyagok és vitaminok. A választék rendkívül széles, kezdve az avokádóolajtól a mandulaolajig. Attól függően, hogy melyik olajat használják, segítenek megelőzni a haj töredezettségét, nedvességgel láthatják el azt, illetve fényessé vagy dúsabbá varázsolhatják a hajszálakat.
A feltüntetett összetevők alapján sokszor nem lehet megállapítani, hogy egy termék vegán vagy sem. Ebben az olyan minősítések és pecsétek segítenek, mint például a V-védjegy (a vegetáriánus és vegán termékek európai jelölése) vagy a vegán virág.