Active Beauty
Interjú Futár Zsófiával

„Sosem leszek már az, aki előtte voltam”

Interjú Futár Zsófiával

Futár Zsófia mindössze 14 éves volt, amikor non-Hodgkin-limfómát diagnosztizáltak nála. Azóta szerencsére meggyógyult, ám már sosem lesz az a gondtalan lány, aki korábban volt. Most nutrifitbysophie néven funkcionális táplálkozási tanácsadóként segíti az embereket.

Fiatal voltál, amikor egy súlyos betegséggel kellett farkasszemet nézned.

14 éves voltam, amikor non-Hodgkin-limfómát diagnosztizáltak nálam az orvosok, ami valójában a rosszindulatú nyirokdaganatok egyik formája. Összeomlottam és sírva rohantam ki az orvosi rendelőből, miközben azt hajtogattam, hogy ezt nem akarom csinálni és csak vissza akarok menni az iskolába, hogy a normál gyerekek életét élhessem tovább. Nagyon erős voltam akkor, másnap rezzenéstelen arccal léptem be a pécsi gyermekonkológia ajtaján és alig vártam, hogy végre rám akasszák a kemoterápiát. Az alatt a röpke 4 hónap alatt felnőttem és egy életre megpecsételődtem. Sosem leszek már az, aki előtte voltam, sosem leszek többé olyan gondtalan.

“A SAJÁT SZABÁLYAIM SZERINT ÉLEK” – INTERJÚ SIMON KORNÉL SZÍNÉSSZEL

A kezelés mellékhatásaival a mai napig együtt kell élned. Ez hogyan nyilvánul meg a mindennapokban?

A kemoterápia egyik hátránya, hogy a rákos sejtek mellett az ép sejteket is megöli, ezért lesznek az emberek például kopaszak a kezelések hatására. Bár a hajam szerencsére visszanőtt, 2004 nyara mégsem múlt el nyomtalanul. A pajzsmirigy-alulműködésemet, a combcsontomban lévő elváltozást, az ízületi fájdalmaimat és a bőröm extrém érzékenységét is a kezelésekkel hozzák összefüggésbe, arról nem is beszélve, hogy a kemoterápia meddőséget okozhat.

Hogy gondolod, a veled történtek mennyire alakították a karrieredet?

Mindig azt mondom, hogy bár sokat elvett tőlem a kemoterápia, mégis rengeteg dolgot köszönhetek neki. Más ember lettem, másként látom és élem meg a világ dolgait. A karrierem szempontjából nézve pedig egyértelmű, hogy óriási befolyással bírt, hiszen ha nem lennének a fent említett egészségügyi kihívásaim, talán sosem ásom bele magam ennyire az alternatív megoldásokba és ezáltal nem is kezdek el segítséget nyújtani a körülöttem élőknek. Az egészséges életmód már kicsi gyermekkorom óta az életem része, bár a mai eszemmel már teljesen más megvilágításba kerülnek az akkor egészségesnek hitt döntéseink. A szüleim mindig is arra buzdítottak, hogy sportoljak, hiszen pontosan tisztában voltak az egészségre és a fittségre gyakorolt hatásával, azonban az akkori táplálkozásom teljesen átlagos és egészségtelen volt. Biztos csinálhatták volna jobban, de egy percig sem hibáztatom őket. Mindig a legjobbat akarták nekem, és az akkori tudásuk, ismeretük birtokában az életvitelemben semmi kivetnivalót nem láttak. Azóta többször beszéltünk erről egy-egy családi ebédnél, és mindannyian egyetértettünk abban, hogy anno nem volt ennyire hozzáférhető a szükséges tudás. Nekünk senki nem mondta, hogy ne egyek cukrot, mert a rákos sejtek legfőbb tápláléka…

Aki követi az Insta-oldaladat, azt láthatja, hogy határozottan az a típus vagy, akinek hatalmas az információéhsége. Jelenleg is tanulsz, és sokak örömére az információkból nagyon sok hasznos poszt születik. A közösségi média milyen hatással van szerinted a sikeredre?

Rengeteg embert ismertem meg és ismerek meg ma is a social media felületeinek köszönhetően, illetve a megkereséseim nagy része is ezekről a felületekről érkezik. Mindezek tükrében azt gondolom, hogy az egyik legjobb döntés volt, amikor 2018 nyarán elindítottam az üzleti profilomat az Instagramon és a Facebookon. Ahogy említetted, folyamatosan képzésekre járok, igyekszem a lehető legnagyobb tudásra szert tenni mind a sport, mind pedig a táplálkozás témakörében, mert szeretném a lehető legjobb és leghitelesebb tanácsokkal ellátni azokat a nőket és férfiakat, akik tőlem kérnek segítséget.

Sokan azt gondolják, hogy az egészséges életmód egyenértékű az íztelen ételekkel és a koplalással. Táplálkozási szakértőként, hogyan vélekedsz a témáról?

Sokszor tapasztalom (még a közvetlen környezetemben is), hogy az emberek mennyire előítéletesek az „egészséges” szó hallatán, pedig egyáltalán nem arról van szó, hogy ízetlen, fűrészpor állagú ételeket fogyasztanánk. A fűszerezéssel sosem volt probléma, bátran használhatunk bármilyen friss vagy akár szárított fűszernövényt, sőt ezeket mindig ajánlom is. Pl. koriander, petrezselyem, kakukkfű, bazsalikom, rozmaring, menta, gyömbér, kurkuma, pirospaprika, curry, fokhagyma stb.

A probléma valójában azokkal a termékekkel van, amelyek nagy mennyiségben tartalmaznak ízfokozókat – például a nátrium glutamátot, dinátrium-inozinátot, dinátrium-guanilát stb. melyek az „umami” (mennyei íz) érzetének kiváltását teszik lehetővé. Ezek a mesterséges adalékok teljesen elnyomják az élelmiszerek természetes ízét és ezáltal kihatással lesznek a fogyasztó ízérzékelésére is. Persze, hogy szokatlan lesz a természetes alapanyagok használata, hiszen nem lesznek az ízek felturbózva, de ez korántsem jelenti azt, hogy az étel ízetlen.

A rohanó világban, ha valaki képtelen 100%-osan odatenni magát, akkor mire javasoltabb nagyobb hangsúlyt fektetnie a rendszeres sportra, vagy az étkezésre (csaló napok nélkül)?

Szerintem az élet egyik területén sem, így a táplálkozásban és az életmódváltásban sem lehet 100%-ban jó döntéseket hozni. Mindig lesznek jobb és kevésbé jó napok, de ez így van rendjén. Véleményem szerint ami igazán számít, az a rendszeresség és a kitartás.

Hiába járunk heti 7 alkalommal edzőterembe és hozzuk ki magunkból a maximumot, ha a bevitt „üzemanyag” nem jó minőségű. Az autónk motorja sem fog szépen egyenletesen járni, ha nem megfelelő minőségű benzint tankolunk bele. A szervezet elég szívós, de egy idő után képtelen lesz minden fronton kompenzálni és akkor bizony megjelennek majd olyan kellemetlen tünetek, amiket korábban nem tapasztaltunk magunkon.

Sokan nem gondolják, de a táplálkozás a legerősebben visszaható tényező, ha az egészségünkről van szó. Elképesztő ereje van. A modern biológia epigenetika néven azt vizsgálja, hogy a környezeti hatások, mint pl. a táplálkozás, az életmód, a gyógyszerek, a lelki hatások stb. miként öröklődnek utódjainkra. Ezek a változások egyébként nem a DNS nukleotid sorrendjét változtatják, hanem egyéb génműködésekre hatnak – azaz a változás örökölhető, de a változás előtti állapot nem tűnik el, a hozzá szükséges feltételek mellett újra megjelenhet. Szerintem ez elképesztő felismerés, hiszen rávilágít arra, hogy minden döntésünk kihatással van leendő utódunk életminőségére is.

Ha az étkezésünket letisztítjuk és törekszünk arra, hogy az ételeink 80-90%-át a természetben is megtalálható formájában fogyasszuk – gondolok itt arra, hogy rizst eszünk és nem rizslisztes „diétás” süteményeket sütünk, akkor nem lesz szükség csalónapokra, azonban egy-egy léleksimogató étkezés tökéletesen beilleszthető lesz az egészséges életmódunkba.

INTERJÚ FELMÉRY LILI BALERINÁVAL

A hozzád forduló egészséges életmódra vágyó nők esetében mit tapasztalsz, mi a legnagyobb hiba, amibe hajalmosak vagyunk beleesni mi, akik azt hisszük, a legjobbat tesszük a testünkkel?

A leggyakoribb hiba talán az önsanyargatás, majd az azt követő teljes belefásulás és elengedés, ezután következik a jóhiszeműség, miszerint minden „diétás” felirattal ellátott termékről elhisszük, hogy segíthet céljaink elérésében, pedig sok esetben többet árt, mint amennyit használ és nem mellesleg méreg drága is.