Active Beauty
Barátkozás: a barátságszakértő tippjeivel sikerülni fog
Szöveg: Stephanie Lindner, Silke Heuschmann

Legjobb barátok örökké

Barátkozás: a barátságszakértő tippjeivel sikerülni fog

Ami a gyerekeknek könnyedén sikerül a homokozóban, az a felnőtteknek már nem annyira egyszerű, annak ellenére, hogy a barátok boldoggá és egészségessé varázsolnak. Egy barátságszakértő megosztja tippjeit a barátkozással kapcsolatban, továbbá elárulja, hogyan tudsz kapcsolatot építeni, majd elmélyíteni azokat.

A barátságszakértő, Marisa G. Franco a barátkozáshoz ad tippeket, továbbá elárulja, hogyan lehet ezeket az értékes kapcsolatokat fenntartani.

Miért kell mindenáron barátokat találnod?

„A barátokra ugyanakkora szükségünk van, mint az oxigénre” – írja a New-York-i pszichológus professzor és barátságszakértő Marisa G. Franco az „Együtt jobb – A baráti kapcsolatok pszichológiája” című könyvében.
  • Az, akinek van valakije, akivel tud beszélgetni, sokkal ritkábban lesz depressziós.
  • A nehéz szituációkat is sokkal jobban fel tudjuk dolgozni, ha van valaki mellettünk.
  • A saját szociális hálód nagyban befolyásolja a boldogságodat.
  • Ezen kívül egészségessé tesznek a barátságok, és tovább élünk miattuk. A barátságnak még a sportolásnál és az egészséges étkezésnél is nagyobb hatása van ezekre.
  • A barátok sokszor sokkal jobban illenek hozzánk, mint a partnerünk. Ennek oka, hogy őket szexuális érdeklődéstől mentesen választjuk ki. Egy barátnős beszélgetés során egyik téma követi a másikat, felszabadul a kötődésért felelős oxitocin nevű hormon, és a barátság még szorosabbá válik.
  • A barátságok erősítik a bizalmat, és csökkentik az előítéleteket. Az empátia, vagyis az együttérzésre való képesség azonban erősödik, méghozzá egészen addig, hogy a bizalmasainkra úgy gondolunk, mint a saját énünkre: ha a barátnőnk egy izgalmas ejtőernyőugrásáról mesél, akkor majdnem úgy érezzük, mintha mi is részt vettünk volna benne. Kitágul a horizontunk, az életünk pedig könnyebb lesz.

Barátkozás: ezekkel a tippekkel sikerülni fog!

1. tipp: Teremts lehetőségeket a barátkozásra

Egy könyvklub, egy strandröplabda bajnokság vagy egy kerámiakészítő workshop – az ilyen eseményeken a közelségnek és a többszöri találkozásnak hála megnő az esélye annak, hogy új barátságok szövődnek. Ezért részesítsd előnyben inkább a rendszeres, több alkalmas képzéseket a hétvégiekkel szemben.

2. tipp: Merj köszönni!

Mindenki utál olyan partikon vagy rendezvényeken részt venni, ahol nem ismer senkit. Az első, ami eszünkbe jut: a menekülés. Sokkal jobb jársz azonban, ha egyszerűen megszólítasz valakit, bemutatkozol, és érdeklődést mutatsz a másik iránt.

3. tipp: Aktivizáld magad, hogy barátokat találj

Csináld úgy, mint Jane Fonda, és légy aktív! Legalábbis abban az esetben, ha össze szeretnél barátkozni valakivel! A legtöbb ember úgy tekint a barátságokra, mint egy automatikusan kialakuló kapcsolatra. Ezáltal azonban figyelmen kívül hagyod, hogy tettekre van szükség ahhoz, hogy két ember közelebb kerüljön egymáshoz. Szükség van valakire, aki elkéri a telefonszámot, és valakire, aki szavakba foglalja, hogy szívesen kerülne kapcsolatba a másikkal. Ha azonban nem tesznek semmit, akkor ez a két személy, akik elvileg szimpatikusak egymásnak, szó nélkül el fognak sétálni egymás mellett, hiszen mindketten azt gondolják, hogy a másik fél nem akar ismerkedni.

4. tipp: Legyél pozitív

Különböző kutatásokból kiderült, hogy a ténylegesnél sokkal negatívabban értékeljük a másokra gyakorolt hatásunkat. Emiatt rengeteget segít, ha a találkozások előtt tudatosítod magadban a következőt: a többiek kedvelnek. Ezzel a gondolattal a fejedben sokkal egyszerűbbé válik a kapcsolatépítés. Danu Anthony Stinson, a Victoria-Egyetem pszichológus professzora ezt „acceptance prophecy”-nek nevezi: „Ha az emberek azt szeretnék, hogy elfogadják őket, akkor melegséget sugallnak. Ezáltal a többiek elfogadják őket. Ellenben ha visszautasítással számolnak, akkor rideg a kisugárzásuk, aminek következtében természetesen kevésbé fogják őket elfogadni.” Ez kétségkívül nem egyszerű feladat. Tudj meg többet erről a következő cikkünkből: Boldogságunk kulcsa: az önelfogadás gyakorlása

5. tipp: Változtass a prioritásaidon a barátok kedvéért

Filmekben, könyvekben és beszélgetésekben gyakran egy romantikus szerelem, egy társ megtalálása, a szerelembe esés és a házasságkötés a fő téma… Annak ellenére, hogy a barátságnak ugyanilyen fontos szerepe van a boldogságban. Ez nyugodtan megmutatkozhat a határidőnaptáradban és a hozzáállásodban is. Ezalatt a következőt értjük: ha nemrég jöttél össze a pároddal, akkor se töröld a naptáradból a találkozót a barátaiddal.

Barátságok fenntartása: így fog sikerülni

Számos bölcs mondás létezik a barátságról, mint például „Az igaz barát a kezedet fogja, de a szívedet simogatja.” Az alábbi tippek segítenek a barátságok megtartásában:

1. tipp: Úgy ápold a barátságot, mint egy értékes virágot

A víz és a tápoldat helyett ebben az esetben rendszeres beszélgetésekre, találkozókra, tervekre és egy figyelmes „Hogy vagy?” kérdésre van szükség, illetve tényleges érdeklődésre a válasz iránt.

2. tipp: Mutasd meg a sebezhető oldalad:

Még akkor is, ha ez nem könnyű dolog, és ezt a sebezhető oldalunkat a legtöbb esetben el szeretnénk rejteni. Mégis sokat segíthet, ha osztozol a bánatodon, a szégyeneden és a bizonytalanságodon. Épp az ilyen pillanatok mélyítik el a barátságokat. Az írónak, Brenée Brownnak a következő a véleménye: „A sebezhetőség nem gyengeség, hanem a bátorság legnagyobb kifejezése”. Mivel néha negatív reakciókat is kaphatsz, legyél óvatos, és csak azzal a személlyel viselkedj így, aki erre nyitott.

3. tipp: Ne vedd személyesnek a visszautasítást

Ha valami megváltozik az életedben, például a barátnődnek kisbabája születik, akkor elfordulhat, hogy véget ér a barátságotok. Ez azonban az új életszituációnak tudható be, nem annak, hogy már nem kedvel az illető. Ebben az esetben el kell engedned az adott barátságot.

4. tipp: Beszélj a szükségleteidről

A csendes visszavonulásnál sokkal hatékonyabb, ha nyíltan beszélsz arról, hogy melyek azok a szükségleteid, amiket nem elégít ki az adott barátság. A legjobb módszer, ha kiállsz magadért, és E/1. személyben beszélsz arról, hogy mire van épp szükséged. Mellőzd a hibáztatást! Ha konstruktív formában fogalmazod meg a kritikát, akkor ez akár el is mélyítheti a barátságot.

5. tipp: Apró ajándékok fenntartják a barátságot

Ebben az esetben tájékozódj a szeretetnyelvről, és derítsd ki, hogy az öt közül melyik áll a legközelebb a barátodéhoz. Ettől függően számos olyan apró kedves gesztus létezik, ami segít a barátság fenntartásában: ez lehet akár egy saját készítésű torta, egy kedves üzenet, a gyerekek felvigyázása, de akár a segítség is bizonyos célok elérésében. Fontos: ne áldozd fel magad, és világosan húzd meg a határaidat.

6. tipp: Mutasd ki a szimpátiádat:

Nem igazán vagyunk gyakorlottak az érzelmeink kifejezésében a barátaink felé. Pedig épp ez bír nagy jelentőséggel az elköteleződés és a közelség szempontjából, főleg akkor, ha ezt a barátod szeretetnyelvén fogalmazod meg.

Könyvtipp:

Marisa G. Franco az „Együtt jobb” című könyvében konkrét tippeket ad, továbbá elmagyarázza a kapcsolatok pszichológia hátterét, és ezt példákon keresztül teszi érthetővé:

Együtt jobb – A baráti kapcsolatok pszichológiája
Dr. Marisa G. Franco
Kiadó: Libri Kiadó

Összegezve:

Ahhoz, hogy barátokat találj, szükség van a kezdeményezésedre. A barátságok értékesek, ezért rendszeresen kell azokat ápolni, és a kapcsolatokat aktívan alakítani. Ez pozitív hatással van az egészségre és a személyes boldogságra.