Active Beauty
Magamnak mindig csak a legjobbat
Szöveg: dm

Ennél lejjebb nem adom

Magamnak mindig csak a legjobbat

A nyár a szabadba csábít, derűssé és még egy kicsit csinosabbá is tesz minket a napcsókolta bőrnek és az aranyosan csillogó hajnak köszönhetően. Az őszhöz közeledve viszont általában már csak fénytelen hajat és száraz bőrt hagy itt nekünk. A bőrünknek ilyenkor olyan hidratáló és regeneráló hatóanyagokra van szüksége, melyek intenzíven ápolják, és segítenek a nyár okozta károkat helyrehozni. Kerstin Ortlechner bécsi bőrgyógyász elmagyarázza, hogy a sheavaj, az aloé vera és társai miért számítanak ilyenkor különösen értékes SOS-ápolóanyagoknak.

Szépségtippek azoknak, akik folyton úton vannak

Aloé vera

A növény évezredek óta a természetes gyógyerő és a szépség szimbóluma. Az aloé vera magas víztartalmának köszönhetően zselék és krémek tökéletes hidratáló összetevője. És nem ez az egyetlen szupererő lakozik benne. „Az aloé vera levélnedvében több mint 200 értékes hatóanyagot őriz – mondja Kerstin Ortlechner –, közöttük vitaminokat, ásványi anyagokat, enzimeket, aminosavakat, illóolajokat, valamint szalicilsavat, ami hűsítő, fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő, valamint antibakteriális hatású, és így optimálisan ápolja a bőrt.”

Avokádóolaj

Az avokádó húsából kinyert olaj magas vitamin- és telítetlenzsírsav-tartalma miatt különösen tápláló anyagnak számít. „Intenzíven ápol, véd a káros környezeti hatások ellen, és különösen jól hidratálja a bőrt” – mondja Ortlechner. A többi ápoló olajjal szembeni abszolút előnyét viszont egy egészen speciális tulajdonságának köszönheti: „Komedogén hatású. Tehát nem tömíti el a pórusokat, és nem hagy zsíros réteget a bőrön.” További pluszpont: 3-as fényvédő faktorral az avokádóolaj a legerősebb természetes napvédelmet nyújtó növényi olajnak számít.

DIY-tipp: avokádós hajkúra száraz hajra

HOZZÁVALÓK:

2 ek. avokádóhús
2 ek. napraforgóolaj
kevés citromlé (pl. dmBio citromlé)

ELKÉSZÍTÉS:

Pürésítsük az avokádó húsát, és keverjük össze a napraforgóolajjal, valamint a citromlével. Ezt követően a masszát masszírozzuk a törülközőszáraz hajba, és hagyjuk kb. 15 percig hatni.

C-vitamin

Amit a tudományos kutatások* már jó ideje bebizonyítottak a provitaminról, azt a bőrgyógyász is alá tudja támasztani: „A többek között a narancsban is megtalálható rendkívül hatásos anyag, amit ma kozmetikai célokra már mesterségesen is előállítanak, maga a nagybetűs antioxidáns. A C-vitamint tartalmazó szérumok vagy krémek segítenek megelőzni a bőr idő előtti öregedését, elhalványítják a pattanásnyomokat és a pigmentfoltokat, valamint elősegítik a bőr regenerációját.” A C-vitamin a napkárosodott bőr állapotát is javítja. Minimalizálja a kipirosodást és gyorsítja a sejtmegújulást.

Zöld tea

A zöld teát már a 8. században is egészségelixírnek tartották. A buddhista szerzetesek úgy gondolták, hogy fogyasztásával különösen magas életkort lehet megélni, ellazító hatását pedig meditációs célokra használták. Ma az egész világon alkalmazzák az apró, zöld leveleket – külsőleg és belsőleg is. „A zöld teát a kozmetikában szabad gyököket megkötő tulajdonsága miatt öregedésgátló csodaszerként használják – mondja a bőrgyógyász. – Kivonatai ezenkívül megnyugtatják az irritált bőrt, és csökkentik a kipirosodást. Magas cinktartalmának köszönhetően elsősorban a pattanások és mitesszerek kialakulásának megelőzésében segít.” A tea azonban nemcsak az arcbőrt teszi rendbe: a zöld tea samponok összetevőjeként nyugtató és tisztító hatású, alkalmazása elsősorban zsíros hajon ajánlott.

DIY-tipp: Zöld teás arcgőzfürdő

HOZZÁVALÓK:

3 zöldtea-filter (pl. Jázmin zöld tea a dmBio-tól)
1,5 liter víz

ELKÉSZÍTÉS:

Forraljunk fel másfél liter vizet egy nagy átmérőjű lábasban, és tegyünk bele három zöldtea-filtert. Hajoljunk a lábas fölé, és tartsuk a gőzbe az arcunkat kb. 10 percen keresztül. A pórusok kinyílnak, így az ezután felvitt ápolótermékek hatóanyagai jobban be tudnak szívódni a bőrbe.

Sheavaj

A karitéfa diójából tradicionális feldolgozás útján kinyert, csokoládé-, dió- vagy vajillatú massza a sheavaj. „A finomítatlan vaj 50%-os zsírtartalmával, valamint magas E-vitamin-, karotin- és allantointartalmával táplálja a bőrt, és minden bőrtípuson alkalmazható – mondja Kerstin Ortlechner. – A természetes anyag véd a káros környezeti hatásoktól, megköti a nedvességet, sejtregeneráló hatású, és puhává, selymessé varázsolja a bőrt.” Sheavajat ezenkívül a viszketés és rovarcsípés elleni kenőcsökben is találunk.
Tipp: Aki száraz haját élettel telivé szeretné varázsolni, annak érdemes sheavajjal ápolnia, mert újra selymessé teszi a károsodott hajat.

Szkvalán

Bőröd bekrémezés után rögtön simává, hidratálttá és feszessé válik? Akkor a használt krém feltehetően szkvalánt, egy színtelen és szagtalan hatóanyagot tartalmaz. Az intenzíven ápoló nedvességbombát az olívaolaj sajtolása után megmaradt olívamasszából nyerik ki. „A szkvalánban az a különleges, hogy fizikai tulajdonságai nagyon hasonlítanak a bőr természetes faggyújáéra, és ezért ennek funkcióját célzottan támogatja – mondja Ortlechner. – Védi a bőrt a dehidratációtól, puhává és selymessé teszi, és segíti más hatóanyagok beszívódását úgy, hogy nem marad zsírréteg utána.”

Tipp: az olajat önmagában is használhatjuk. Egy pipettával egyszerűen vigyünk fel néhány csepp szkvalánt az arcbőrünk, testünk vagy fejbőrünk hidratálandó részeire.

Q10

A vitaminokban gazdag anyag, a Q10-koenzim természetes formában a test minden sejtjében megtalálható. A Q10-et tartalmazó ápoló formulák támogatják a bőr védekezőfunkcióját, és megelőzhetjük vele az első ráncocskák és finom vonalak idő előtti megjelenését. „A szépítő klasszikust a fiatalság forrásának tekintik, és évek óta az egyik legjobb hatóanyagnak számít bőröregedés ellen – áradozik róla a bőrgyógyász. – Ezért ezt az anyagot sok öregedésgátló arckrém, ápolófolyadék és napkrém is tartalmazza. Ezek hatóanyagaként támogatja a bőr regenerációját, hidratál, és megköti a szabad gyököket.”

Ajakrúzs: ezek az új trendszínek



Urea

Ami egy görög istennő nevének hangzik, az a szervezetben lévő fehérje nitrogéntartalmának lebomlási terméke, és a vizelet egyik fő összetevője. A kozmetikai ipar a korai 18. század óta inkább mesterségesen állítja elő, és nem a ló vizeletéből nyeri ki. A bőrgyógyászok nagyon dicsérik az ureát, és a száraz bőr számára igazi csodaszernek tartják. „Különleges tulajdonságai miatt az ureát tartalmazó ápolótermékek hidratáltabbá teszik a bőrt. Ezenkívül erősítik a természetes védőfunkcióját, valamint rugalmasabbá is teszik.” Az urea sok kéz- és lábápoló készítményben előfordul, mert rendszeres alkalmazása esetén megelőzi a bőrkeményedés kialakulását.

Panthenol

Pattanások, egyes helyeken bőrszárazság vagy túl erős csillogás? Ezen tünetek a bőr egyensúlyának felborulására utalnak, aminek zsírt tartalmazó krémekre van szüksége ahhoz, hogy meg tudja kötni a nedvességet. A panthenol több fronton is segít: „Krémek összetevőjeként nedvességmegkötő, gyulladáscsökkentő, regeneráló és sebgyógyító hatású – mondja a bőrgyógyász Ortlechner. – Ezenkívül támogatja a zsírszintézist, ami által képes rugalmasabbá tenni a bőrt. Sebek esetén elősegíti a sejtmegújulást, mely tulajdonsága miatt a panthenol kisebb sérülések vagy napégés kezelésére is alkalmas.” A hatóanyag ezenkívül a hajjal is csodát tesz. Csökkenti a fejbőr szárazságát, és megköti a nedvességet a hajszálak belsejében. Az eredmény: fényes és selymes haj.

*Forrás: www.mdpi.com, The Roles of Vitamin C in Skin Health