Hirtelen jelentkező napallergia: ezt tehetjük ellene
Hirtelen megjelennek: apró piros pöttyök, csalánkiütés, vörös foltok és hólyagok a bőrön – ráadásul annak ellenére, hogy szorgalmasan kenegetted magadat naptejjel. Bőrgyógyászunk, Xenia Illmer elmagyarázza, milyen a nap okozta (feltételezett) allergia, miért alakul ki egyáltalán, és mit tehetünk ellene.
Tartalomjegyzék
- Mi a napallergia?
- Miről ismerhető fel a napallergia?
- Hogyan alakul ki a nap okozta bőrkiütés?
- Napallergia gyerekeknél
- Mi a teendő, ha a gyermek mégis napfény okozta bőrkiütéstől szenved?
- Napallergia megelőzése: mi a teendő?
- Mi segít napallergia esetén?
- Öt gyors tipp napallergia esetén
- Az alábbi fényvédőket akár napallergia esetén is használhatjátok:
Mi a napallergia?
Amit napallergiának neveznek, az alapvetően nem egy allergiás reakció, hanem egy polimorf fénydermatózis. „Ez egy bőrbetegség. A bőr túlzott reakciója a napra, pontosabban az sugarakra” – magyarázza Dr. Xenia Illmer. Becslések szerint a lakosság 15 százaléka érintett, túlnyomórészt nők és világos bőrűek. A polimorf fénydermatózis változó súlyosságú lehet, és általában visszatérő. Egyesek már gyerekkoruk óta szenvednek tőle, míg másoknál csak később alakul ki.Miről ismerhető fel a napallergia?
Először viszket a bőr, azután piros pöttyök, majd hólyagos kiütés jelentkeznek. „A polimorf fénydermatózis során bármi megjelenhet. A pöttyöktől kezdev a kicsi hólyagokon és csalánkiütésen át a nagy vörös foltokig” – mondja a bőrgyógyász. A tünetek a legtöbb esetben olyan testrészeken alakulnak ki, melyek elszoktak a napfénytől, mégis közvetlenül érik őket az UV-sugarak – ilyen a nyak, a dekoltázs, a (fel)karok, a lábak és ritkán az arc. Ezek a bőrkiütések néha csak pár nappal a napozást követően mutatják magukat. Személyenként különbözőek lehetnek a tünetek. És: a fénydermatózis minden évben, különösen tavasszal alakulhat ki. Egy UV-teszt hozhat bizonyosságot ebben. „Ezt kórházban lehet elvégeztetni. Ennek során a hát megjelölt területeit különböző intenzitású UVA és UVB fénnyel sugározzák be, majd kiértékelik a bőrreakciókat” – magyarázza Illmer.
Amennyiben napozás után apró pattanások alakulnak ki a bőrön, úgynevezett Mallorca aknéról beszélünk. Xenia Illmer elmagyarázza: „A zsíros naptejek vagy napolajok eltömíthetik a pórusokat. A meleggel és verejtékkel együtt ettől kialakulhat a Mallorca akné. Az érintettek inkább zselé alapú naptejet használjanak.”
Néha a fénydermatózist összekeverik egy fototoxikus reakcióval. „Egyes növények, például a hortenzia vagy a kaukázusi medvetalp, az UV-sugarakkal együtt kiválthatja a bőr fototoxikus reakcióját. Ez szintén okozhat hólyagokat, kiütéseket és vörös foltokat.”
Néha a fénydermatózist összekeverik egy fototoxikus reakcióval. „Egyes növények, például a hortenzia vagy a kaukázusi medvetalp, az UV-sugarakkal együtt kiválthatja a bőr fototoxikus reakcióját. Ez szintén okozhat hólyagokat, kiütéseket és vörös foltokat.”
Hogyan alakul ki a nap okozta bőrkiütés?
Napallergia tavasszal? Ez nem is olyan ritka. A téli hónapok után, amelyek során vastag pulóverekben védtük magunkat a hideg elől, tavasszal a bőrünk még nem szokott hozzá a nap sugaraihoz. Ezzel egyidőben az UV-sugarak is egyre erősebbek lesznek. Egy osztrák balesetbiztosító szerint (AUVA) április végére olyan erős az UV-sugárzás, mint augusztusban. A naptól elszokott bőrt még a naptej sem védi meg minden esetben a napallergiától. Amennyiben a bőrt hosszú ideig teszed ki napsütésnek, úgy tűnhet, hogy allergiás reakció alakul ki. „Egyes páciensek esetében ez különösen akkor fordul elő, amikor a bőrt hirtelen érik a nap sugarai — például utazás során, hiszen sokan télen utaznak napos vidékekre” – mondja Xenia Illmer. Vannak azonban olyanok, akik egyáltalán nem bírják a napot, ezért egész évben kerülniük kell. „Úgy tartják továbbá, hogy örökletes hajlamról is beszélhetünk a napallergia esetében. Legalábbis gyakran előfordul családokban.” A bőrgyógyász ezt kiegészíti: „Az UV-sugarak bizonyos értelemben mindig károsítja a bőrt. Még akkor is, ha napozás után szép barna leszel. Az UV-fény ugyanis kárt tesz a DNS-ben, tehát a bőr sejtjeiben található örökletes információban. A napozás egy folyamat, amely során aktiválódnak az immunrendszer javítási mechanizmusai, hogy helyreállítsák a DNS-ben bekövetkezett károkat.”De mi történik a bőrsejtekben? Orvosi szempontból ez még nem teljesen világos. Amit tudunk: a szabad gyökök az UVA sugárzás révén kémiai vegyületeket képeznek, amelyek megterhelhetik a bőrt és károsíthatják a bőrsejteket. A fénydermatózis során a sejtek nem tudnak megfelelően védekezni, a gyulladásos sejtek elvándorolnak a bőrbe, és láthatóvá válnak a bőrirritációk.
Egy másik teória szerint: az UVA sugarak más anyagokkal együtt – endogén anyagokkal vagy olyan kozmetikai összetevőkkel, mint az emulgátorok, tartósítószerek és illatanyagok – egy allergént termelnek a testben. Ha a bőrkiütést UV-fénnyel kombinálva a bőrre felvitt anyagok okozzák, azt fotoallergén reakciónak nevezik.
Napallergia gyerekeknél
A gyerekbőr rendkívül érzékeny és vékonyabb a felnőttekénél, a bőr immunrendszere pedig még nem olyan kifejlett. A gyerekbőr ezért nem tudja olyan jól elhárítani és helyreállítani az UV-sugarak okozta károkat. Ez azt jelenti, hogy a kicsiknek különleges ápolásra és napvédelemre van szükségük – nem csupán a napallergia miatt. A melanóma kockázata növekszik a gyermekkori leégések számával, és a bőrrák rizikója általánosságban növekszik a napnak való kitettséggel az évek folyamán. Ezért nem szabad soha kiengedned a gyereket a tűző napra megfelelően takaró öltözet vagy fényvédő nélkül!Mi a teendő, ha a gyermek mégis napfény okozta bőrkiütéstől szenved?
Először menjen árnyékba, majd azonnal enyhítsd a viszketést, hogy a gyerkőc ne vakarja sebesre a bőrét. A hideg nedves borogatás segíthet viszketés esetén, továbbá csökkenti a bőr duzzanatát. Ezután vigyél fel az érintett területre egy vékony réteg hidratáló krémet. A legtöbb esetben pár órán belül eltűnnek a tünetek. Amennyiben nem múlnak el a panaszok, mindenképp keressetek fel egy orvost.Napallergia megelőzése: mi a teendő?
A napallergia a magas UV sugárzásban történő felkészületlen napozás miatt alakul ki. Ezért: amennyiben még nem napbarnított a bőröd, akkor szépen lassan szoktasd hozzá a napsugarakhoz. Tehát eleinte inkább mondj le a délben történő napozásról.Ha valakinél a nyaralás első napjaiban jelentkezik a napallergia, méghozzá annak ellenére, hogy védi a bőrét, akkor nagy valószínűséggel nem megfelelő, túl gyenge napvédelmet használ. Ilyen esetben célszerű érzékeny bőrre való fényvédőt használni, amely elegendő védelmet nyújt az UVA- és UVB-sugarakkal szemben, továbbá nem tartalmaz illatanyagokat és tartósítószereket. Az ásványi naptejek az egy év alatti gyermekek számára jó választásnak bizonyulnak. Fürdés után pedig nem szabad elfelejtened ismét bekenni a gyerkőcöt.
A déli órákban (11 órától 15 óráig) érdemes kerülni a napot. Ez gyerekekre és felnőttekre egyaránt igaz. Azonban árnyékban sem szabad megfeledkezni a fényvédelemről, továbbá ajánlott a lenge ruházat viselése.
„Ha béta-karotint szedünk, az kimondottan hasznos a napozásra való felkészülésben” – mondja Dr. Xenia Illmer. A béta-karotin kapható kapszula formában. Már a nyaralás előtt egy hónappal ajánlott elkezdeni a szedését, így minden bizonnyal megfelelő lesz a védelem.
Mi segít napallergia esetén?
Csalánkiütés esetén érdemes felkeresni egy orvost, aki nagy valószínűséggel antihisztamint vagy kortizon-krémet ír fel. Súlyos napallergia esetén Xenia Illmer egy speciális kezelést javasol, amely során a kontrollált UV-fénykezelés segít a bőr ellenállóbbá tételében. Minden alkalommal egy kicsit emelnek az UV-sugárzás intenzitásán. Ez a fajta kezelés azonban nem alkalmas mindenki számára, mert mindössze egy hullámhosszal (UVB 311nm) történik a kezelés. Fénydermatózis esetén azonban gyakran az UVA-sugarak okozzák a problémát. A szoláriumot viszont nem javasolja a bőrgyógyász. „A szoláriumban a napfény teljes spektruma éri bőrt – és a legtöbb esetben túl erősen.” Géptől függően a szoláriumban akár hatszor erősebb lehet az UVA-sugárzás, az UVB-sugárzás pedig olyan, mint nyáron a déli órákban.Öt gyors tipp napallergia esetén
- Kerüld a napot, amíg a tünetek nem múlnak el. A hólyagokat ne piszkáld, mert begyulladhatnak. Mindig magas faktorszámú fényvédő készítményt használj, ami nem tartalmaz se tartósítószereket, se illatanyagokat, továbbá ne legyen túl olajos.
- Kend be a bőröd egy bőrnyugtató és hidratáló lotionnal, ami enyhít a viszketésen. Bizonyos esetekben az orvos kortizontartalmú, gyulladáscsökkentő krémet vagy antihisztamint ír fel.
- Az érintett területeket kezeld hideg, nedves vagy túrós borogatással, esetleg hideg uborkaszeletekkel. Fontos: a borogatást 20 perc múlva távolítsd el, ellenkező esetben már csak melegít, nem pedig hűsít.
- Az aloe vera nedvességgel látja el a bőrt, továbbá gyulladáscsökkentő hatása is van.
- Amennyiben nagyon súlyos a fénydermatózis, mindenképp keress fel egy orvost.