Active Beauty
Téli depresszió

Mondjunk nemet az érzelmi hullámvölgynek

Téli depresszió

Ősszel és télen semmire sem vagy képes rávenni magad, és érzelmileg padlón vagy? Akkor ez lehet téli depresszió, más néven SAD (seasonal affective disorder), azaz szezonális affektív zavar. A SAD sokkal gyakoribb sötét évszakban, rosszabb hangulattal és kedvetlenséggel jár.

KÖNNYŰ ŐSZI VAGY SÚLYOS TÉLI DEPRESSZIÓ?

Először tisztázzuk!

“A tünetek megjelenése és a diagnózis között gyakran túl sok idő telik el” – mondja Dr. Dietmar Winkler bécsi pszichiáter. Különösen a szülőknek kell korán szakemberhez fordulniuk, hogy stabilak tudjanak maradni gyermekeik számára. A téli depresszió diagnózisát a pszichiátria szakembere vagy a háziorvos állapítja meg, a kezelést fényterápiával vagy antidepresszánsokkal végzik. A speciális viselkedésterápiás programok tartós megelőző hatást fejtenek ki. Célszerű az életmód megváltoztatása – ez is segít megelőzni az őszi vagy téli depressziót.

Rögzített nappali / éjszakai ritmus

A koronavírus miatti lezárások során észrevettük, hogy a stabil napi menetrend nem tekinthető természetesnek. Dietmar Winkler szerint a kronobiológusok által is ajánlott, fix időpontban történő felkelés és lefekvés fontos tényező minden antidepresszáns terápiában, és megakadályozza a „puszta” őszi / téli depressziót is, mivel a szerotonin boldogsághormon és az alvási melatonin kiegyensúlyozottabbá tesz. A rituálék, például a napi teaóra is rögzített időpont lehet egy napon.

Sok testmozgás, kevés stressz

Winkler szerint a sportterápia összességében hatékony antidepresszánsnak bizonyult. A testmozgás azonban – például a napi séták az erdőben, a futás vagy a nordic walking – segít elkerülni az őszi / téli depressziót is, ezért építs még több sportot a mindennapokba. A régi 80/20 szabály használatával nagy eredményeket érhetünk el: 20 százalék munka, 80 százalék siker.

Ételek a depresszió ellen

Szakértők szerint az omega-3 zsírsavakban gazdag étrend antidepresszáns hatást fejt ki. Most még többet nyúljunk a len- és repceolajhoz, dióhoz vagy lazachoz, pisztránghoz és szardíniához. A depresszió megelőzhető a bélflórán keresztül olyan prebiotikumokkal, mint a savanyú káposzta vagy a csicsóka. A Soul Food is segíthet, azaz olyan ételek és italok, amelyek felmelegítik a lelket – de ezek gyakran túl sok édességet és fehér lisztet tartalmaznak.

D-vitamin-ellenőrzés

„A télen gyakran előforduló D-vitamin-hiány az őszi és téli „szubdepresszív állapotokért ” is felelős lehet. Ezért ki kell használnunk a ritka napfény előnyeit, ha hosszabb ideig tartózkodunk a szabadban”– mondja dr. Spinka Martin, a hagyományos európai orvoslás (TEM) doktora. Javasolja, hogy az értéket vérvizsgálattal határozzák meg, orvosi tanács nyomán szedjünk étrendkiegészítőket. Továbbá együnk halat, tojássárgáját, májat, avokádót és gombát is.

Fiatalok a fókuszban

A téli depresszióban szenvedő gyermekek és kamaszok aránya is növekszik. “Gyanú esetén a gyermekpszichiátria a megfelelő hely, ahová fordulni lehet” – mondja Dietmar Winkler. A megelőzés és a terápia hasonló a serdülőknél és a felnőtteknél.