Active Beauty
10 étel, amit semmiképpen se adjunk kis kedvenceinknek

Nem állatbarát nasik

10 étel, amit semmiképpen se adjunk kis kedvenceinknek

Súlyos tévhit, hogy ha egy élelmiszer az emberre nézve veszélytelen, a kisállatokra is az. Vannak ugyanis olyan ételek, amelyeket mi minden gond nélkül megehetünk, ám kis kedvenceinknél akár életveszélyes állapotot is előidézhetnek.

Csokoládé, kakaó

A csokoládé és a kakaó teobromint tartalmaz, amit az állatok zöme nagyon nehezen és lassan tudnak emészteni, és a szervezetéből kiválasztani. Már kis mennyiség is hányást, hasmenést vált ki náluk, de súlyosabb mérgezés esetén a tünetek komolyabbak is lehetnek. A nyálzást, izgatott viselkedést, szapora szívverést, izomgyengeséget szívritmus-zavarok, a vesék alulműködése, majd a keringés összeomlása követi.

Nyers disznóhús

A nyers húsok számtalan parazitát, vírust és baktériumot tartalmazhatnak. Ilyen a nyers sertéshússal és bensőségekkel, illetve a fertőzött sertés minden testnedvével terjedő herpeszvírus fajta is, mely az álveszettséget, vagyis az Aujeszky-féle betegséget okozza. Kutyákra, macskákra egyaránt nagyon veszélyes. Éppen ezért kerüljük a nyers sertéshúst és bensőségeket, illetve vágóhídi maradékokat. A sertéshús alapos átfőzése elpusztítja a vírust. de a közhiedelemmel ellentétben a füstölés például nem, így füstölt kolbász és szalámi éppúgy lehet a fertőzés forrása, mint a nyers vágóhídi maradék.

Alkohol

Az alkohol – még ha nagyon alacsony is az alkohol-tartalma – újabb tiltólistás elem. Koncentrációzavart, hányást, hasmenést, nehézlégzést, remegést válthat ki, beállhat a kóma, és a kutyusok alkoholfogyasztásának akár halálos kimenetele is lehet.

ÍGY NE UTAZZUNK KISKEDVENCÜNKKEL

Tejtermékek

Valószínűleg az emberek és a macskák az egyetlennek, amelyek felnőtt korban is ihatnak tejet különösebb bántalmak nélkül. Mivel a kutyák szervezete kevés laktázt tartalmaz, nehezen bontják le a laktózt. Így a tejtermékek fogyasztása hasfájáshoz, hasmenéshez, puffadáshoz vezet. A savanyított tejtermékekkel is vigyázzunk, mert a joghurt vagy a sajt is okozhatnak emésztési problémákat kis kedvencünknek. A penészes és a zsíros sajtokat, valamint az ízesített és diétás joghurtokat is feltétlenül kerüljük.

Csont

A csonttal etetés témájában még a tapasztalt kutyatenyésztők véleménye is megoszlik, az azonban mindenképpen elmondható, hogy a csöves csontokat és az apróbb, szilánkos csontokat kerülni kell. A kutyák sokszor rágás nélkül nyelik le a csontot, ami a szilánkosodás után komoly sérüléseket, bevérzéseket okozhat a tápcsatornában. Ugyanez áll a halszálkára is, tehát a halászlé maradék és a pecázáskor fogott, de fel nem használt halrészek is tiltólistásak.

Magvas gyümölcsök

A csonthéjas gyümölcsök, mint a szilva vagy barack, elsősorban nem is a ciántartalmuk miatt kerülendők, hanem azért, mert ha kedvencünk szétharapja a magvakat, az szilánkosra törik, és – akárcsak a csontok esetében – a szilánkok megkarcolhatják, felsérthetik a bélcsatornát.

Ahhoz, hogy a fizikai károsodáson kívül mérgezést is okozhasson a szilva és barackfélék magjaiban található ciánvegyület, igen sokat kellene, hogy fogyasszon belőle az állat, ami azért nem a legvalószínűbb eset. Ugyanakkor a datolyaszilva magjai alakjukat nézve nem tűnnek éppen a legveszélyesebbnek, mégis gyakran okoznak vékonybél-gyulladást és bélcsavarodást a kutyáknál.

Xillit, xilitol

A xilitol vagy xilit, közismertebb nevén nyírfacukor, az emberi táplálkozásban nagyon népszerű édesítő szer, ám kutyáknak nem adható. Az ő szervezetükben ugyanis nagyjából hatszor nagyobb inzulinreakciót vált ki, mint ugyanannyi cukor. Ez a hirtelen inzulinhullám veszélyesen lecsökkenti a vércukorszintet – éppenúgy, mintha egészséges vércukorszintre adná be valaki magának a cukorbetegek inzulininjekcióját. Szédülés, hányinger, szomjúság, kettős látás, gyengeség, ájulás és kezeletlen esetekben ún. „cukorkóma” állhat be. A kisebb testű kutyusoknál ez az állapot akár 2 szem cukormentes rágó elfogyasztásától is bekövetkezhet.

Nem a kutyák azonban az egyetlen faj, mely megsínyli a xilitol fogyasztását: a tehenek, a kecskék, a nyuszik és számos más kisállatfaj is veszélyeztetett. Ne kockáztassunk!

5 JEL, HOGY DEPRESSZIÓS A HÁZIÁLLATOD

Avokádó

Amennyire egészséges az emberek számára az avokádó fogyasztása, annál mérgezőbb a kutyáknak. Az avokádó egy persin nevű gombatoxint tartalmaz, ami az emberre teljesen ártalmatlan, számos állatfajra nézve – így a nyulakra, madarakra, halakra – azonban életveszélyes lehet.

Paradicsom

A paradicsom szolaninmérgezést okozhat, mely olyan mellékhatásokkal jár, mint a nyálzás, étvágytalanság, letargia, gyomor- és bélrendszeri panaszok, gyengeség, zavartság, viselkedésbeli változások, lassú szívverés.

Citrusfélék

Már kis dózisban is okozhat gyomorbántalmakat kedvenceinknek, nagy dózisban pedig akár a központi idegrendszert is megviselheti.