Active Beauty
Psszt!

A belső béke megtisztít

Psszt!

Hildegard von Bingen gyógyítóböjtje a belső békéről, a megtisztulásról szól, valamint sok-sok nyugalomról.

A kolostorban néma csendben kezdődik a nap. Ébredés után a lakók kimennek a természetbe. Ott van idejük meditálni, magukba tekinteni, és rendezni a gondolataikat. Ezt követően májtisztító ürömitalt fogyasztanak, a vérkeringésüket petrezselyemitallal serkentik, az emésztésüknek pedig medvekaporpéppel adnak lendületet. Emellé édesköményteát isznak, amely lúgosító és hangulatjavító hatással rendelkezik.

Legalábbis, ha a XII. században élt bencés apátnő, Hildegard von Bingen iránymutatását követik. A Hildegard-féle gyógyítóvagy kolostorböjt az ő egészségtanain alapszik, és sok hallgatással és meditációval kombinálva a belső megtisztulást hivatott elősegíteni. A különösen könnyű étrendnek köszönhetően megnyugszik a test és a lélek.

„Egy-két kanál vízbe áztatott útifűmaghéj elfogyasztásával zárják a böjtreggelit” – magyarázza Beatrix Wondraczek, aki számos kolostorban és képzési központban tart Hildegard-kúrákat. A klasszikus tisztítókúrákkal szemben, melyek a nyers – sokszor hashajtó hatású glaubersóval elkevert – gyümölcsés zöldséglevek fogyasztásán alapszanak, ezen böjt esetében nem kell szigorúan lemondanunk az evésről. A böjt a növények gyógyító erejére és egy olyan koncepcióra épül, melynek a test és a lélek megtisztítása áll a középpontjában. „Az emberben három út található, melyeken az élete halad – Hildegard von Bingen filozófiája szerint –, a lélek, a test és az érzékek. Csak úgy őrizhetjük meg az egészségünket, hogyha életünk ezen három aspektusára egyenlőképpen odafigyelünk.”

Ennek megfelelően a kolostorokban a böjtölés szellemi „tisztítókúrát” is jelent: „A Hildegard-böjt nemcsak a test méregtelenítéséről szól, hanem arról is, hogy ez idő alatt tudatosan a lelkünkbe tekintünk. Ez a megtisztulás egy kíméletes módja” – mondja Beatrix Wondraczek, aki a Hildegard Akadémia referenseként is tevékenykedik.

A belső egyensúly megtalálása

Ezért fixen a program részét képezik a napi rendszerességgel a szabad levegőn végzett tevékenységek, mint a séták, rövid túrák, ellazulási és könnyű mozgásgyakorlatok, valamint a meditációk. Aki szeretné, az a belső békéjét mandalafestés közben is megpróbálhatja megtalálni. Ezt kiegészítendő pedig egy csendnapot is tartanak.

A Hildegard-böjt kúrát ezért azoknak a nyugalmat keresőknek érdemes elvégezniük, akik a testüket és lelküket új energiákkal kívánják feltankolni, és meg szeretnének szabadulni a régi terheiktől. Jó tudni: ez semmiben sem hasonlít azokra a diétákra, melyek elsősorban a fogyást célozzák meg. Hildegard von Bingen célja a test és a lélek harmóniájának megteremtése volt.

EXTROVERTÁLT VS. INTROVERTÁLT SZEMÉLYISÉG

A bencés apátnő ennek eléréséhez a „viriditas”-t, avagy a zöld erőt hívta segítségül – egy alaperőt, ami minden élőlényben, növényben vagy ásványi anyagban benne lakozik. Ennek erősítése a filozófia részét képezi, ahogy a discretio, a „mértékletesség” is. A kisebb mennyiségek elfogyasztása és a nehéz ételekről való lemondás ezt a célt szolgálja.

A böjtölés pozitív hatása, hogy a testnek sokkal kevesebb időt kell az emésztéssel töltenie, és azáltal hatékonyabban tudja erősíteni az energia-háztartását. A Hildegard-kúrák alatt elsősorban tönkölyt fogyasztanak, amely sokáig eltelít, és erősíti az immunrendszert. „Ezenkívül gazdag triptofánban, amely jókedvre derít” – magyarázza a böjtvezető, Wondraczek. Ugyanis ez az aminosav a szerotonin képződéséért felelős, mely hormon magas szintje javítja a hangulatot.

A kúra fix alkotóelemei a klasszikus Hildegard-fűszerekkel, a szíverősítő galangával, az emésztésjavító, citromillatú kakukkfűvel és az ürömmel ízesített böjtlevesek. A máj működését borogatással erősítik, amit egy útmutatás alapján bárki önmaga is elvégezhet. Az önmegtartóztatás egy hete után nagyon fontos, hogy a szervezetünket csak lassan szoktassuk vissza a normális táplálkozáshoz.

Ambuláns, csoportos böjtölés

Nem mindenki engedheti meg magának, hogy egy böjthetet az otthonától távol töltsön el, ami alatt kizárólag magával foglalkozhat. Ehelyett kipróbálhatjuk az ambuláns Hildegard-böjtöt is, amely során rendszeresen csoportokban találkoznak a résztvevők. „Ezek a találkozók nem csak a böjtölési technika és a hozzávalók megbeszéléséről szólnak, ilyenkor lazító és meditációs gyakorlatokat is végeznek a résztvevők” – magyarázza Beatrix Wondraczek. Így elég tér marad a belső visszavonuláshoz is. A kurzusvezetők és a résztvevők közötti eszmecserék is erősítik a böjtölőket. A beszélgetések, a nyugalom és a böjt révén elérhető a cél, azaz hogy test és lélek tartósan összhangban maradjanak.

Ezenkívül a munkás hétköznapokban egy-egy böjtnapot is érdemes beiktatni, melyeken lemondunk az olyan élvezeti szerekről, mint a kávé vagy az édesség, és sok (böjt)teát iszunk. A Hildegard-termékek fogyasztásával pedig tovább serkenthetjük az anyagcserénket, és fitté tehetjük a testünket a mindennapok kihívásaihoz.

MIT SPORTOLNAK A LEGCSINOSABB HÍRESSÉGEK?

„Vissza a természethez”

Böjtleves, fűszersó és tönkölykása: Patrick Posch gyógyszerész a Hildegard von Bingen-féle böjtről és arról, hogy a St. Hildegard-Posch termékek mivel járulnak hozzá a szervezet megfelelő működéséhez.

Az Ön édesapja, Helmut volt a Hildegard-natúrtermékek egyik első előállítója. Árulja el nekünk, mitől olyan különlegesek ezek a termékek?

Az édesapám egy természetimádó ember volt, aki rengeteget foglalkozott a gyógynövényekkel. Igazán sikeressé azonban akkor vált, amikor Hildegard von Bingen apátnő gyógynövény-receptúrái alapján kezdte el összeállítani gyógynövénykeverékeit. Ezeket a szereket nagyon egyszerű alkalmazni, ezért otthoni használatra is alkalmasak.

Miért örvend akkora népszerűségnek manapság a Hildegard-böjt?

Ennek nagyon sok oka van. A digitalizációnak és a globalizációnak egész biztosan nagy szerepe van benne. Vágyunk a regionalitásra, a természetességre, és kevésbé feldolgozott alaptermékekhez szeretnénk hozzájutni. De a szellemi dimenzió is fontos. A böjtölés ugyanis nem egy diéta, sokkal inkább arról szól, hogy az ember minden síkon jobban érezze magát.

Mely termékek alkalmasak különösen a gyógyítóböjtölésre?

Hildegard von Bingen tanításai szerint alapvetően a tápanyagokban gazdag tönkölybúza és a galanga, ami jót tesz a gyomornak és az emésztésnek, valamint sok St. HildegardPosch termékben megtalálható. De a Hildegard-fűszerekkel ízesített böjtleves fogyasztása is ajánlott, mivel ökológiai termesztésű összetevőinek köszönhetően nagyon egészséges. Ezenkívül könnyen emészthető is.

Optimális esetben hogy néz ki egy böjtnap, és milyen pozitív hatásait érezhetjük magunkon?

Manapság sajnos gyakran előfordul, hogy a túl nagy menynyiségek és a túl nehezen emészthető ételek elfogyasztásával túlterheljük a szervezetünket. Ezért érdemes beiktatnunk egy-egy napot, melyeken tehermentesítjük valamelyest az emésztőrendszerünket, és melyeken újra tudatosan táplálkozunk. A böjtleves gyorsan elkészíthető, tönköllyel táplálóbbá tehető, így a böjtölőnek éheznie sem kell. A kiegészítésként fogyasztott böjtteák az anyagcsere tehermentesítését segítik elő. Heti egy böjtnapot a munkás hétköznapokba is viszonylag könnyedén be lehet illeszteni, ahogy ezt saját tapasztalatból is mondhatom.