Active Beauty
Hurrá, itt a gyereknap!

Amit a gyereknapról tudni illik

Hurrá, itt a gyereknap!

Május utolsó vasárnapján gyermeknapot ünnepelünk. De vajon mennyien tudják, hogy honnan ered ez az ünnep és pontosan miről szól? Íme a legfontosabb információk, amelyet a gyereknapról érdemes megjegyezni!

Az első gyermeknapot először Törökországban tartották meg 1920-ban, majd később a genfi Gyermekjóléti Konferencián 1925-ben.

S hogy mi volt az oka annak, hogy Törökországban gyermeknapot vezettek be? Mustafa Kemal Atatürk, a későbbi Török Köztársaság alapítója, a térségben dúló függetlenségi háború idején április 23-át a nemzeti függetlenség napjának, és egyben gyermeknapnak nyilvánította. Az államférfi ezt a napot azért emelte ünneppé, hogy hangsúlyozza, a gyerekek az újdonsült török nemzet jövője.

DIY TIPPEK GYEREKNAPRA

Április 23-ának a jelentősége az volt, hogy a nemzetközi közösség is felismerte a gyermekek ügyének fontosságát. Az UNICEF a mai napig április 23-át tartja nemzetközi gyereknapnak. Az 1925-ös svájci Gyermekjóléti Konferencia végül június 1-ét hirdette ki a legkisebbek ünnepéül, és a világ legtöbb országában ekkor is tartják, de a gyermeknap ünnepének időpontjáról minden ország szabadon dönthet: míg a Bahamákon, Tunéziában és Thaiföldön januárban tartják, Új-Zélandon márciusban, Magyarországon május utolsó vasárnapján, de nagyon sok országban június 1-jén, az USA-ban pedig június második vasárnapján ünneplik.

Az egyetemes gyermeknapot – ami nem ugyanaz, mint a nemzetközi gyermeknap- az ENSZ közgyűlésének javaslatára vezették be 1954-ben, azzal a céllal, hogy a világ országai megemlékezzenek a világ gyermekeinek testvériségéről, valamint a gyermekek jóléte érdekében kifejtett küzdelemről, és felhívják a figyelmet a gyermekek jogaira és helyzetére. Igazából a két gyereknap – a nemzetközi és az egyetemes- összemosódott az évek alatt és bár hivatalosan mindkettő létezik, ünnepelni csak a nemzetközi gyereknapot ünnepeljük.

ÍGY ÜGYELJEN GYERMEKE HIDRATÁLTSÁGÁRA!

Magyarországon 1930-ban nem is csak egy nap, hanem egy teljes hét volt a kicsiké, amelynek megtartása azonban a második világháború kezdetével elmaradt. 1950-től ünnepeljük ismét, de azóta már „csak” egy napot szentelünk neki, május utolsó vasárnapját. Ez a nap a gyerekekről szól, olyankor rengeteg program várja országszerte a kicsiket, nagyokat. Budapesten és a vidéki kis- és nagyvárosokban majálisokat rendeznek, az állatkert, a vidámpark rendkívüli kedvezményekkel és látnivalókkal, különleges programokkal kedveskedik a gyerekeknek. Vannak családok, ahol ezen a napon még ajándékot is kapnak a csemeték.

Bárhogy is teljen azonban a gyereknap, a lényeg, hogy együtt legyen a család és a gyerekek érezzék, hogy valóban fontosak nekünk. Legyen ez a nap az övék!