Active Beauty
Frissítőbb már nem is lehetne

Napfürdő után...

Frissítőbb már nem is lehetne

A napfürdőzés ugyan jót tesz a léleknek, viszont igénybe veszi a bőrt és a hajat. A hidratáló napozás utáni termékek, frissítő italok és „cool” dallamok újra jóvátesznek mindent.

A napfény boldoggá tesz és ellazít, mindegy, hogy a védett kertünkben ér minket, vagy a nyitott ablaknál csiklandozza gyengéden az arcunkat. A szervezet számára azonban stresszt jelent a napfürdőzés, mert a hőség, az UV-sugárzás és a szél kiszárítja a bőrt, a hajunkat pedig sprőddé és fénytelenné teszi. Ezért is van akkora jelentősége az azt követő kiadós ápolásnak a megfelelő napozás utáni termékekkel. Ezektől megkapja a testünk a szükséges nedvességet, miközben hűsítenek és gyulladáscsökkentő hatásuknak köszönhetően a kipirosodott bőrt is megnyugtatják.

MIT TEGYÜNK, HA MÁR BEKÖVETKEZETT A LEÉGÉS?

A napozóteraszon vagyok

Otthon, a közeli tó partján vagy a wellnessfürdő szabadtéri medencéinél: a nap idén nyáron is megajándékoz minket a melegével, jókedvre derít minket, és erősíti az immunrendszerünket, elsősorban a D-vitamin-termelődés által. Susanne Schätz kremsi bőrgyógyász szerint tíz szabadban eltöltött perc is elég ahhoz, hogy megfelelő mennyiség képződjön belőle, és a naptej sem gátolja a létszükségletű vitamin termelődését. Azonban már rövidke napon való tartózkodás esetén is mindig ügyelnünk kell a megfelelő védelemre, mindegy, hogy hol süttetjük magunkat.

Még az árnyékban lévő napozószékben sem vagyunk védettek naptej nélkül, mert a fák lombkoronáin is átjut az UV-sugarak egy része, figyelmeztet a bőrgyógyász. Ugyanez érvényes az ablak melletti munkára is. Az UV-A-sugárzás ugyanis áthatol az ablaküvegen. Ez ugyan nem okoz napégést, viszont az UV-B-sugarakkal szemben a mélyebb bőrrétegekbe hatol, és az idő előtti bőröregedés mellett a bőrrák kialakulásának is kedvez.

Hűts le!

Napozás után irány a frissítő „home spa”. Mert annak is nedvesség után epekedik a bőre és a haja, aki a szabadban töltött órák alatt megfelelőképpen védte magát. Hogy eltüntessük az izzadságot és a naptej maradványait, először zuhanyozzunk le – napozás után a hideg-meleg újra lendületbe hozza a vérkeringést. Körülbelül 2 perc meleg vízben való zuhanyzás után irányítsuk a lábunkra a hideg vízsugarat, majd néhány hideg-meleg váltás után hideggel zárjuk a kört.

A gyulladáscsökkentő összetevőket, például homoktövist – melyet az észak citromjának is neveznek – tartalmazó tusolózselék alkalmasak az irritált bőr megnyugtatására. A bőrgyógyász nem ajánlja napfürdőzés után a bőrradírozást, mert az akkor csak további stresszt jelent számára.

A napon eltöltött hosszú órák után a hajnak is sürgősen szüksége van a kiadós ápolásra. A speciális napozás utáni samponok, például menta- és uborkakivonattal, regenerálják az igénybe vett hajat, és gyengéden tisztítják azt. Ezt követően meleg (de ne túl forró) vízzel öblítsük ki belőle a sampont, és egy törülközővel itassuk fel róla a felesleges vizet, hogy az ezt követő ápolás alaposan be tudjon szívódni a hajszálakba. Egy aloé verás balzsam plusz nedvességgel látja el a hajszálakat, és a legkülső rétegük erősítésével védi azokat a káros környezeti hatásoktól.

Nyáron körülbelül havi három alkalommal ajánlott a hajunkat gazdag hajpakolással kényeztetni, ami azt tápanyagokkal és nedvességgel látja el. Aki szereti az egzotikus dolgokat, az talál a drogéria polcain nyárias illatú kompozíciókat is tápláló banánnal, kókuszolajjal vagy tahiti monoi virággal. Néhány termék tartalmaz UV-Aés UV-B-szűrőt is, melyek védik a hajat a káros sugárzástól. Utolsó lépésként az extra adag frissességért a hajunkat az ápolótermékek kimosása után hideg vízzel öblítsük át, ami lezárja a haj kutikuláit, és ettől még fényesebbé válik.

NAPVÉDELEM MINDEN KORBAN

A nyári nap égeti a bőrömet

A megszárítkozás után a bőr készen áll az extra adag ápolásra. Susanne Schätz speciális napozás utáni termékek használatát javasolja ilyenkor, melyek könnyű, zsírmentes textúrájuknak és magas víztartalmuknak köszönhetően különösen hűsítő hatásúak, és könnyen eloszlathatók. A frissítő aloé verát tartalmazó formulák vigasztalóan simogatják az igénybe vett bőrt.

A könnyű after sun testápolókkal ellentétben a krémek gazdagabb formulájúak, és ezért leginkább az érett, száraz bőr ápolására alkalmasak; a zselék viszont lipidmentesek, tehát nem tartalmaznak zsírt, ezért ajánlott ezeket választanunk, ha allergiára hajlamos bőrrel rendelkezünk. Elméletileg használhatjuk ugyanazt a testápolót vagy zselét az arcunkon és a testünk többi területén is, magyarázza a bőrgyógyász. Az arckrémek mégis általában inkább az arcbőr adottságaira szabott hatóanyag-kombinációkat tartalmaznak, például hidratáló hialuronsavat és regeneráló algát.

Aki szeretné a barnaságát intenzívebbé tenni, annak önbarnítót nem tartalmazó, barnulást segítő testápolóval érdemes bekrémeznie magát, ami nedvességgel látja el a bőrt, és növényi kivonatok segítségével serkenti a melanintermelődést.

Akit a nap minden elővigyázatosság ellenére sem csak lágyan csókolt meg, hanem vörösre szívott, az keverhet magának nyers répából, uborkából és bodzából egy kiváló házi keveréket. A pasztát vigyük fel vékonyan az érintett területre, és hagyjuk 30 percig hatni. Ezenkívül olajkivonatot is készíthetünk a helyi gyógynövényekből, amivel ugyancsak nyugtató ápolásban részesíthetjük a bőrünket. Különösen alkalmas erre a célra a nyugtató kamilla, a fájdalomcsillapító cickafark vagy a gyulladáscsökkentő csúzfű. De vigyázat: használat után már ne tegyük ki a bőrünket közvetlen napsugárzásnak! A macerátumhoz (vagyis az olajkivonathoz) hevítsük fel a mandula- vagy jojobaolajat vízfürdőben 60 fokra, tegyük bele a virágzatot, és hagyjuk benne körülbelül két órán keresztül. Töltsük a kivonatot egy szűrőn keresztül egy szórófejes flakonba, és tegyük a hűtőszekrénybe. Így mindig kéznél lesz napfürdőzés után a hűsítő ápolóspray-nk. Az erősebb napégést viszont érdemes egy orvosnak is megmutatni.

A speciális „sun repair” termékek a bőr regenerációját különleges hatóanyagokkal képesek segíteni, és enyhítik az égető érzést. Ezek általában a bőr rugalmasságát javító retinolt, antioxidáns E-vitamint, sebgyógyulást segítő panthenolt (B5-provitamint), valamint nedvességmegkötő glicerint tartalmaznak. Napégés kezelésére ne használjunk zsírosabb krémeket, mert gazdag textúrájuk miatt gátat képeznek a bőrön, és elzárják annak pórusait.

Ha pedig már egzotikusan illatozunk, és tökéletesen ápoltak vagyunk, fogyasszunk el egy kellemesen hideg esti koktélt, ami világ körüli útra viszi az érzékeinket. Mert a gyümölcsök és gyógynövények északtól délig nemcsak tusolózselék, napozás utáni termékek, samponok és hajpakolások formájában ápolnak minket, hanem italként vagy fagylaltként elfogyasztva is segítenek regenerálódni a napozással töltött órák után.