Active Beauty
Így érjük el céljainkat!

Mindig csak előre

Így érjük el céljainkat!

Hogyan juthatsz el a célkitűzéseidtől azok megvalósításáig? Íme a hat lépés, amely segít ebben!

Határozd meg a céljaidat

A céljaid sokfélék lehetnek: fizikai, szellemi, lelki jellegűek, magánéleti, párkapcsolati, anyagiakat vagy karriert érintőek. Az első lépés a céljaid megvalósítása felé tett úton mindenképpen az legyen, hogy pontosan meghatározod és rangsorolod is azokat. Tisztázd magadban, hogy miért olyan fontos számodra ezek elérése. A fő motivációd megkeresése azért is lényeges, mert törvényszerűen lesznek nehezebb periódusaid, amikor annak felelevenítése, hogy pontosan miért is küzdesz, segíthet át a holtponton.

Készíts tervet

Miután kitűzted a céljaidat, készíts tervet! Ez legyen olyan, mint egy térkép, amely megmutatja, hogy az úticélodhoz milyen fő- és mellékútvonalakon juthatsz el. A terv akkor lesz igazán jó, ha a fő útvonalat lépésekre bontod. Ha így teszel, látni fogod, hogyan kezdj neki a megvalósításnak és az út során pontosan mit kell tenned. A tervkészítés része az is, hogy meghatározod, milyen eszközökre, erőforrásokra, készségekre lesz szükséged, és hogy felteszed az összes olyan kérdést, amely felmerülhet. Például azt, hogy mi történik, ha valami közbejön, milyen alternatív lehetőségeid vannak, kik lehetnek a segítségedre. Ha ezzel készen vagy, fontos az is, hogy behatárold a célok, részcélok elérésének határidejét, mert azok mindig jó viszonyítási pontot adnak.

ÚJ MUNKAHELY, ELSŐ NAP – TUTI TIPPEK!

Tanulj

Lehet, hogy céljaid megvalósításához nem lesz elegendő a meglévő tudásod, tapasztalatod. De nehogy feladd! Ez kiváló lehetőség arra, hogy valami újat tanulj, fejleszd a készségeid, másfajta szemléletmódot alakíts ki, és kikérd olyan szakemberek tanácsát, akik segíthetnek neked. Azoktól tanulhatsz leginkább, akik szintén megtették már, amire te is készülsz. Segítőd lehet egy családtag, egy kolléga, de akár egy life- vagy business coach is, akinek a tanácsadás a szakmája.

63 KARRIERTANÁCS, AMIT ÉRDEMES MEGFOGADNI

Ha kell, változtass

Minden embernek vannak megrögzött szokásai. Ezek lehetnek jók és előremutatók – például a rendszeretet, a rendszeres mozgás, az olvasás –, de lehetnek olyanok is, amelyek hátráltatnak a céljaid elérésében. Ha például azt tűzted ki magad elé, hogy a következő futóversenyen teljesíted a félmaratoni távot, de dohányzol, akkor bizony lehet, hogy ezt a rossz szokásodat a cél – és persze az egészséged – érdekében, jó, ha elhagyod, mert nagy mértékben csökkenti az esélyeid. Ám ha olyan ambícióid vannak, hogy újságírással szeretnél foglalkozni, és már évek óta blogot vezetsz vagy naplót írsz, az viszont növeli. Minden új szokásnak csak az adott élet, illetve cél szemszögéből van értéke. De ez nem jelenti azt, hogy ne lehetne egész életedre és távlati céljaidra is pozitív hatással.

Higgy magadban

Minden ember szokott önszuggesztiót alkalmazni, csak ennek sokszor nincs tudatában. Amikor egy nagyobb feladat előtt állsz, biztosan nálad is előfordul, hogy biztatod magad: „Ezt most azért is megcsinálom” vagy „Sikerülni fog”. Az önszuggesztió akkor működik jól, ha mindig egy fokkal jobbat képzelsz el, mint ami most könnyen megy. Alkalmazd és váljon szokásoddá a pozitív megerősítés! Amit ugyanis gyakran mondogatsz, azt a tudatalattid elraktározza, és amikor szükséged van rá, automatikusan aktiválódik. Érdemes hát megerősítő, pozitív tartalmú „programot” írni magadnak.

Sajátítsd el a vizualizáció módszerét

A legtöbb élsportoló használja a vizualizáció módszerét, és talán nincs is jobb módja annak, hogy a jövőt és céljaid beteljesülését előre vetítsd. A vizualizáció annál jobb, minél részletesebb, élénkebb és minél több érzelmet tartalmaz. A vizualizáció mindig ellazult állapotban, lefekvés előtt vagy közvetlenül felkelés után a leghatékonyabb. Ha elsőre nem megy, akkor kezd egy olyan szituáció elképzelésével, melyben még el tudod helyezi magad. Az agykontroll módszernek számtalan kiváló vizualizációs gyakorlata van, melyeknek az interneten könnyen utánanézhetsz.