Active Beauty
A pelenkázás meghitt percei

Kincs minden pillanata

A pelenkázás meghitt percei

Egy kis odafigyeléssel intimebbé tehetjük a pelenkázási rutinunkat, és még a legsírósabb kisbabát is elégedetté tehetjük.

Mindegy, hogy az összetéveszthetetlen szag terjeng a levegőben, vagy maga a „termelő” jelenti be, hogy nagy dolog landolt a pelenkájában: ez az esemény ritkán vált ki lelkesedést a felnőttekből. Míg a törékeny újszülött első, gyakran ügyetlen pelenkacseréjére még jól emlékszünk, addig azt nem sokkal később rutinosan, fél kézzel és gyakran ténylegesen alvás közben, csukott szemmel is el tudjuk végezni, és titokban azt reméljük, hogy ennek a fázisnak hamarosan vége lesz. De a pelenkázás több, mint tisztába tétel. Különleges, meghitt percek ezek, melyeket a gyermekünkkel kettesben tölthetünk el.

Babasuttogó

Tegyük a szívünket a kezünkre – ki az, aki a századik tisztába tétel közben is teljes mértékben a kisbabájára koncentrál? “Pedig a pelenkázás az a tevékenység, mely során nagyon intim kapcsolatot tudunk kialakítani a kisbabánkkal” – mondja Julia Steidl pszichológus, a bécsi Gersthof játszószoba alapítója, Pikler-pedagógus. A Pikler gyermeknevelési pedagógia elveinek kidolgozása és megvalósítása Pikler Emmi magyar gyermekorvos nevéhez fűződik. A Pikler-szemlélet szerint a gondozási szituációban – ebben a valódi kétszemélyes helyzetben – nagy hangsúlyt kell fektetni a gyermekkel való odafigyelő, meghitt együttlétre. Az óvatos ápolás, amihez az odafigyelő pelenkázás is hozzátartozik, ezen pedagógiai irányzat három oszlopának az egyike.

MIÉRT SÍR A BABA?

Katja Christin Carstensen, a bécsi Siebensternpraxis bábája is azon a véleményen van, hogy ezen ápolási rituálék során teljes mértékben a kisbabánkra kellene koncentrálnunk. „Ebben a helyzetben különleges közelség alakulhat ki” – mondja. A legfontosabb kellékek hozzá: idő, gyengéd kezek, szeretetteljes pillantások és magyarázó szavak.

Helyesen és gyengéden pelenkázni

Steidl szerint így zajlik az odafigyelő tisztába tétel: jelentsük be a kisbabának, hogy fel fogjuk emelni, vegyük óvatosan a kezünkbe, a pelenkázónál pedig magyarázzuk el neki, hogy most mi fog vele történni. Eközben nézzünk a kisbabánk szemébe, és adjunk neki időt, hogy feldolgozhassa a hallottakat, mielőtt gyengéd, lassú mozdulatokkal folytatnánk a műveletet. A kisbabákat a tájékozódást megkönnyítendő a tisztába tételhez ajánlott mindig a lehető legnagyobb alátétre fektetni.

A bába szerint a gyerekeket a pelenkázáshoz javallott a csípőjükre fordítani, és nem egyszerűen csak felemelni a popsijukat. A gyermek arckifejezésén és testének megfeszültségén látnunk kell, hogy mennyire tetszik neki ez a figyelmesség. Julia Steidl szerint néhány héten belül akár már a kicsi is segíteni fog nekünk a mozdulataival. Nyújtani fogja a karocskáit a felöltöztetéshez, és szükség szerint ellazítja vagy megfeszíti az izmait. „Ugyan az elején még nem fogja érteni minden szavunkat – mondja a Pikler-pedagógus Steidl –, de azt észre fogja venni, hogy a felnőtt most rá figyel, és minden olyan tempóban történik, amiben ő is részt tud venni.”

Fontos, hogy a pelenka alatti bőrrészt a tisztítás után mindig szárazra töröljük. Mivel a nedves, meleg pelenkakörnyezetben gombák szaporodhatnak el, a bába azt ajánlja, hogy megelőzésként fújjunk erre a bőrfelületre rózsa-teafa esszenciát. A popsi kipirosodásának kezelésére alkalmas egy pelenkakiütés elleni krém, például a Weleda márkáé. Ha az rendszeresen kipirosodik, akkor érdemes különböző pelenkamárkákat és törlőkendőket is kipróbálni. Amennyiben a kiütések három nap alatt se tűnnek el, mindenképpen meg kell mutatni orvosnak.

Mondókázás és masszírozás

Carstensen bába azt ajánlja, hogy a pelenkázóidőt egyszerű mondókákkal és maszszázzsal tegyük kis rituálévá. Ha annak elején mindig ugyanazt a dalocskát énekeljük el, akkor azzal felkészíthetjük a kisbabánkat a közös pelenkázóidőre. Egy kis ujj-játékkal megmasszírozhatjuk a baba ujjait és lábacskáját, például úgy, hogy végigsimogatjuk a lábát az apró ujjacskáknál kezdve. Vagy fordítsuk a meztelen kisbabát a hasára, és simítsuk végig a testét lassan a fejétől a lábfejéig. A maszszázshoz nyolc hónapos kortól használhatunk babaolajat, annál fiatalabb korban anélkül végezzük. Ezáltal a kisbaba megtanulhatja a testhatárait, a popsiszellőztetés közben pedig egyből a vállát is erősítheti kicsit. De csak semmi stressz! A bába szerint már az is bőven elég, ha csupán a pelenkázás időtartamának felét éljük meg intenzív szülő-baba időként.

BABAMASSZÁZS

A megfelelő felszerelés

Ahhoz, hogy az odafigyelő ápolást egyáltalán lehetővé tegyük, szükségünk lesz egy biztos, meleg pelenkázóhelyre, ahol senki sem zavarhatja meg a nyugalmunkat. Az alátét legyen jól lemosható, és ne túl puha. Készítsük előre oda a pelenkát, a törlőkendőt és a váltóruhát, azokat a dolgokat pedig, amik nem kerülhetnek a kisbaba kezébe, tegyük távolabb. Nem lesz szükség olyan szórakoztató eszközökre, mint a kisautók, a játék órák s társaik, mivel ezek Julia Steidl szerint csak feleslegesen elvonják a kisbaba figyelmét – és a mobiltelefon is maradjon lenémítva a táskában.

Mivel a téma jó pár évig elkísér minket, érdemes jól átgondolni, hogy melyik fajta pelenkát szeretnénk hozzá használni. Manapság a kínálat a stílusostól a biológiailag lebomló verzión át a többször használható, mosható pelenkákig terjed.

Melyik pelenka passzol leginkább a babapopsira?

„A fontos az, hogy pontosan illeszkedjen rá, és elég mozgásszabadságot biztosítson a kisbabának” – mondja Steidl. Az eligazodást segíti a pelenkacsomagon feltüntetett súlycsoport. Valamint néhány gyártó egyéb „mankókkal” is segíti a bizonytalan szülőket. A legújabb Pampers baby-dry pelenkák elülső oldalán van például egy jelzés, amely megmutatja, ha a pelenka túl kicsi. A bugyipelenkákba (például a Babylove márkától) egyszerűen belebújhat a gyermek, ami elsősorban azok számára előnyös, akik már szorgalmasan lépegetnek körben a lakásban.

Ha egyszer mégis kicsorogna belőle valami, akkor se bizonytalanodjon el! Még a legjobban illeszkedő pelenkáknál is előfordul az ilyen, nyugtat meg Carstensen bába. Ám ügyeljünk arra, hogy ne legyen túl laza a pelenka, és hogy az oldalsó fodrokat minden pelenkázásnál húzzuk ki.

Milyen gyakran kell egyáltalán pelenkáznunk, ha a modern pelenkák már ilyen jól szárazon tartják a popsit? A kisbabákat napi 6–8 alkalommal kell tisztába tenni, az idősebbeket ritkábban. Katja Christin Carstensen az éjszakai átpelenkázást feleslegesnek tartja, kivéve, ha sebes a baba popsija. Ha az éjszakai akcióra mégis sort kell keríteni, akkor is érdemes halkan elmagyaráznunk a gyermeknek, hogy mi fog vele történni.

Ha semmi sem segít

Néha a kisbabák egyszerűen csak fáznak pelenkacsere közben, ilyenkor egy melegítőlámpa jó szolgálatot tehet. Ha viszont a kisbabánk minden tisztába tételt végigsír, akkor próbáljuk meg egy másik helyen lebonyolítani. A bába utolsó trükkje, ha semmi sem segít: kapcsoljuk be a hajszárítót vagy a páraelszívót. A fehér zaj még a legsírósabb kisbabát is megnyugtatja. „A pelenkázást nem kell sírásnak kísérnie” – mondja a bába, akinek tippjei egészen megszépíthetik a pelenkázás élményét.

babylove Pelenka Megapack 8-14kg, 3×42 db, 126 db Pelenka 8-14 kg-os gyermekek számára – Akár 12 órás védelem nappal és éjszaka Kényelmes viselet és nagy mozgásszabadság Krém-, parfüm- és natúrlatexmentes A színes állatfigurákkal díszített babylove 4-es prémium pelenka különösen biztonságos és kényelmes viseletet biztosít. Az új légáteresztő anyagának köszönhetően még jobban szellőzik a baba bőre a pelenka alatt, az ún. 360º SkinPROTECT technológia pedig segít megtartani a bőr természetes nedvességtartalmát. Nedvszívó csatornáinak köszönhetően megbízhatóan és gyorsan magába szívja a folyadékot, valamint biztos védelmet nyújt a szivárgás ellen. A speciális hátoldali kifolyásgátló védelemnek köszönhetően bent tartja a nedvességet, így a finom bababőr tökéletesen száraz marad, még éjjel is.