Red flagek randizás során: így segítenek a párkapcsolati tanácsadó szerint
Intő jelek
1. Red flagek, mint intő jelek
„A red flagek olyan intő jelek, melyeket mindenképp komolyan kell venni. Különösen randizás során elnézőbbek vagyunk a másikkal szemben” – magyarázza a párkapcsolat tréner, Mag. Anna Thaler. Még nehezebb ez, amikor már szerelmes vagy: „Amikor ehhez még társul a rózsaszín köd is, már alig látod a másikat. Épp ezért igencsak nagy az esélye annak, hogy rossz döntést hozol.” Thaler azonban a red flagekre nem csupán veszélyként tekint, hanem esélyként is. „A red flag nem egy olyan jelenség, amin érdemes viccelődni. Épp ellenkezőleg: ha komolyan veszed ezeket, akkor nagyban befolyásolják a későbbi boldogságodat. Ugyanis semmi sem olyan fontos a szerelemben, mint a megfelelő párválasztás.”
Néha azonban a red flagek kifejezést minden olyan tulajdonságra használják, amely nem felel meg a személyes ízlésünknek: például az öltözködési stílusra, a zenei ízlésre vagy a politikai nézetekre. A szakértő véleménye szerint viszont ezek a nagy egész szempontjából mellékesek „A red flagek esetében nem a személyes preferenciákról van szó, hanem a másik jelleméről. Ennek köszönhetően a randizás során a fontos dolgok kerülhetnek középpontba: nem a külső, az ízlés és a hobbik vannak a fókuszban, hanem a karakter, a személyiség és az összeegyeztethetőség.”
Egyszerűen fogalmazva: a red flagek egy kapcsolat egyértelmű kizáró okai. A legtöbb esetben ezekre már az ismerkedési fázisban felfigyelsz. „Egy jól működő kapcsolat alappillérei a bizalom, a megbízhatóság és a kommunikáció. Minden olyan dolgot lehet red flagnek nevezni, ami nem felel meg ezeknek. Ha valakinek problémája van az érzelmeivel, a tiszteletadással és a kötöttségekkel, akkor ezekre ajánlott red flagként tekinteni.”
Példák red flagekre
A következő példák egyértelműen toxikusak. Ha szembe kerülsz egy ilyen viselkedési formával, akkor a párkapcsolati tanácsadó szerint légy óvatos, és inkább hátrálj ki:
- Lenéző viselkedés, illetve becsmérlő megjegyzések nők felé
- Agresszív viselkedés
- Elkerülő magatartás érzelmes beszélgetések esetén
- A másik fél érzelmeinek leértékelése („Annyira érzékeny vagy, ez nem is olyan rossz!)
- Becsmérlő megjegyzések az ex partnerről
- Becsmérlő megjegyzések a másik fél családjáról és barátairól
- Állandó ellenőrzés
- Érzelmi manipuláció („Ha tényleg szeretnél…”)
- Érzelmi visszavonulás, amint nehézzé válik a helyzet: csak akkor jelenik meg, amikor számára ismét megfelelő a szituáció
- Féltékenység, illetve a szerelem és az odaadás tudatos tesztelése
- Túlzott érzelmi függőség vagy állandó félelem a másik fél elvesztésétől
Példák red flagekre egy randizás során
Egy randevún gyorsan kiderül – gyakran több red flag miatt –, hogy ajánlott-e véget vetned az ismerkedésnek. A szakértő az alábbi egyértelmű példákat hozza erre:
- Rendszertelen találkozások, gyakori kifogások („Most sok a munkám.”)
- Egyszer érdekled, egyszer nem
- A találkozót többször eltolja vagy lemondja
- Nem érdeklődik a gondolataid és érzelmeid iránt
- Túlzottan sokat bókol, továbbá nagyon erőlteti, hogy elmélyüljön a kapcsolat
Példák red flagekre egy kapcsolat során
Az is találkozhat red flagekkel, aki már párkapcsolatban él. A szakértő az alábbiakat említi példaként:
- Érzelmi és testi erőszak
- Tudatosan bántó kijelentések
- A határok tiszteletben nem tartása
- Az érzelmek lebecsülése
- Bocsánatkérés hiánya a másik megbántása esetén
- A másik nézőpontjának meg nem értése
- A viták mindig úgy végződnek, hogy a másiknak kell bocsánatot kérnie, még akkor is, ha nem tett semmi rosszat
- Nem hajlandó a problémákról beszélni, és a tetteiért felelősséget vállalni
- Passzív agresszív viselkedés (nem veszi emberszámba a párját); különösen a szexszel kapcsolatos elvárásokkal kombinálva
- Az egyértelműen közölt határok ismételt vagy szándékos megsértése
2. Az orange flagek (kevésbé intő jelek) sem jobbak
Amennyiben azt gondolod, hogy az orange flagek nem is annyira rosszak, akkor nagyot tévedsz, ugyanis ezek csak minimálisan jobbak a red flageknél. „Amint úgy érzed, hogy valami egy ’orange flag’, inkább ne szánj több időt és energiát arra, hogy megtudd, hogy ez inkább egy red flag-e, vagy még épphogy nem az. Helyette jobb, ha azonnal megnyomod a stop gombot.”
Orange flagek a randizás során
Hogyan tudod felismerni az orange flageket randizás során? Thaler az alábbi példákat említi:- Nincs közös jövőkép
- Nem tisztázottak a szándékok
- A másik fél habozik kötelezettségvállaláskor
- Eltérőek az elképzeléseitek a közelségről és a távolságról
- Érzelmi nyitottsággal járó nehézségeket észlelsz
- Hiányzik az önreflexió
3. Yellow flagek (kihívást jelentő jelek)
Ezek azok a jelek, amikor nem kell azonnal véget vetned mindennek: „Ezeket a yellow flageket inkább kihívásként lehet értelmezni. Nem azt jelentik, hogy szakítanod kellene, de nem is szabad figyelmen kívül hagynod őket, mert később nézeteltérésekhez vezethetnek.” Erre egy remek példa, ha azt veszed észre, hogy a másik megriad egy kellemetlen beszélgetéstől. Egy ilyen probléma mindig visszatér majd, és megakadályozza, hogy közelebb kerüljetek egymáshoz, illetve kompromisszumokat kössetek.
Yellow flagek a randizás során
A szakértő szerint az alábbiak tipikus yellow flagek:
- Túlzott idealizálás
- Viták halogatása
- Túlzott alkalmazkodás a partnerhez.
- Bizonytalanság különböző szinteken
- Kimondatlan nézeteltérések
- Visszatérő félreértések
- Hangulatingadozások
4. Beige flagek
Annyira unalmas… Néha egyszerűen egyhangúak a randiprofilok, illetve a személyek. A beige flagek megnehezítik az ismerkedést. Egy átlagos személy, aki szeret kint lenni a természetben, télen síelni, de ezeken kívül nem árul el semmi mást magáról. Rengeteg ilyen profillal lehet találkozni a különféle párkereső oldalakon és applikációkban. Természetesen nem kell őket nagy ívben elkerülnöd, de kérdéses, hogy ebből kialakulhat-e valami komolyabb. Thaler a következőképp magyarázza ezt: „A beige flagek nem a másik karakterét és viselkedését jellemzik, mindössze olyan személyiségjegyekre hívják fel a figyelmed, melyek nem helyénvalók. Ezekre a legtöbb esetben az unalmas, a kevésbé izgalmas és a furcsa jelzők illenek.”
Példák beige flagekre
A beige flagek miatt sok esetben nem is jön létre a találkozó. Ha már az elején nincs meg a lelkesedés, akkor miért lenne érdemes folytatni? A párkapcsolati tanácsadó az alábbi példákat említi:
- Érdektelen témák
- Előrelátható beszélgetések
- Hiányzó lelkesedés
- Semleges kommunikációs stílus
- Hiányzó érzelmek
- Hiányzó spontaneitás
5. Green flagek: amikor minden ilyen jel egy jó kapcsolatra utal
A green flagek azt jelzik, hogy jók az esélyek egy működő kapcsolatra. Thaler: „A zöld zászlók épp az ellentétei a red flageknek. Ezek az egészséges, biztonságos kapcsolat és kötődési magatartás előszelei. Minél több a green flag, annál érettebb az adott személy, és annál inkább képes fenntartani egy egészséges és jól működő kapcsolatot. Alapvetően igaz: ami biztonságot, megbízhatóságot és tisztelettudó kommunikációt sejtet, az mindig zölden világít!”
Green flagek egy randevú során
Már a találkozó során felismerheted, hogy abból bizony kialakulhat egy párkapcsolat. Thaler szerint a következő viselkedési formák arra utalnak, hogy érdemes folytatnotok az ismerkedést:
- Szándékok nyílt kommunikációja
- Őszinteség
- Nem csupán a testi közelség a fontos, hanem érződik, hogy érdekel a másik
- A határok és a másik tempójának tiszteletben tartása, méghozzá sértődés nélkül
- Hajlandóság az érzelmi nyitásra
Green flagek egy kapcsolatban
Egy párkapcsolatban is állandóan visszajelzést kapsz arról, hogy jól működik-e. A tanácsadó szerint ezek a jelei:
- Érzelmi elérhetőség, valamint hajlandóság arra, hogy beszélgessetek az érzelmekről
- Érzelmi biztonság érzete
- Egészséges konfliktusmegoldó viselkedés
- Megbecsülés
- Mindkét fél felelősséget vállal az érzelmeiért, és elnézést kér, ha helytelenül viselkedett
- Mindkét fél aktívan dolgozik a párkapcsolaton, és foglalkozik az érzelmi közelséggel
- Lojalitás a másikkal szemben, még akkor is, ha nem azonos a véleményetek
- Tökéletes egyensúly a közelség és a távolság között
- A vágyak és szükségletek tiszta kommunikációja
- Megbízhatóság és következetesség
A tanácsadó szerint így kell kezelni a flageket egy randevú során:
1. Mit gondol a red flag kifejezésről?
Az elmúlt években új pszichologizáló anglicizmusok jelentek meg a szerelem és a párkapcsolat terén (például ghosting, breadcrumbing stb.). Véleményem szerint ez a tendencia nagyon jó, és sokkal több társadalmi-politikai haszna van, mint kára, mivel ezek a kifejezések széleskörű tudatosságot ébresztenek az emberek bizonyos viselkedéseivel kapcsolatban. Ha ezekre nem lennének kifejezések, akkor nem is érzékelnénk őket, és nem is tudnánk egyértelműen leírni. Red flags: tudtuk, hogy ez mit jelent, de hiányoltuk ezt a kategóriát, mint fontos értékelési- vagy mérőeszközt az ismerkedés során. Miután azonban elolvastuk ezt a cikket vagy beszélgettünk erről a témáról a barátainkkal, elindulhat egy folyamat, amely ráébreszt bennünket arra, hogy mely „intő jelek” relevánsak a számunkra, és hogyan vesszük ezeket észre. A red flagek ezért olyan jelenségek, amelyek pszichológiai szempontból valóban értelmesek.
2. A red flagek és társaik segítenek a tájékozódásban, és abban, hogy mi a fontos a párkeresés során?
Igen. Annak hála, hogy keressük a red és a green flageket, megtanuljuk, hogy nem csak a külső, a báj, a státusz és a hobbi alapján válasszunk párt. Sokkal fontosabbak az olyan kritériumok, mint a karakter, az értékek és a kötődési képesség. Ebben az esetben végre esély nyílik arra, hogy a kapcsolatunk stabil és mély legyen. Ezáltal nem csupán csökkentjük a szakítások számát, de stabilabb és érzelmileg biztonságosabb kapcsolatokat teremthetünk – magunk, és (későbbi) gyermekeink számára.
Ha nehezünkre esik a bocsánatkérés, akkor lehet, hogy ez egy red flag…
3. Hogyan tudom a randizás során felismerni a yellow, orange és red flageket?
Mindenről, ami rossz érzést, illetve érzelmi bizonytalanságot kelt benned, esetleg bántó, nyugodtan beszélj már az ismerkedés során. Nagyon fontos, hogy a megérzéseidre hallgass, ne az eszedre. Az emberi test, tehát a megérzésed azonnal tudja, ha valami nem stimmel. Ha a másik fél erre nem nyitottan, megértően és empatikusan reagál, vagy továbbra is ugyanúgy viselkedik, akkor jobban jársz, ha lassítasz.
4. Mit kell tenni, ha felismersz egy red flaget?
Nagyon sok olyan red flag létezik, ami miatt érdemes azonnal megálljt parancsolni, és visszavonulni. Alapvetően azt javaslom, hogy nyíltan beszélj az adott szituációról, és tudasd a másikkal, hogy átlépett egy határt, illetve megbántott. Attól függően, hogyan reagál, az is előfordulhat, hogy egy újabb red flag jelenik meg. Ha nem veszik komolyan az érzelmeidet és a gondolataidat, akkor úgy érzed majd, hogy nem bánnak veled tisztelettudóan és empatikusan, továbbá nem érzed magad biztonságban, így érdemes inkább visszavonulót fújni.
5. Miért olyan nehéz felismerni a red flageket?
Az emberi agy a szokásokra van kiélezve. A vegetatív idegrendszerünk minden olyat normálisnak talál, amivel már a legkorábbi gyermekkorunkban találkoztunk. Ezek a korai tapasztalások egész életünkben hatással vannak ránk. (Sajnos) teljesen lényegtelen, hogy ezek pozitív vagy negatív tapasztalatok – felnőttként gyakran olyanokhoz vonzódunk, akik viselkedése (tudat alatt) ismerős számunkra. Egy remek példa erre: ha lányként egy olyan apa mellett nő fel valaki, aki sosem kommunikált, továbbá csekély elismerést és érdeklődést mutatott a lánya élete iránt, akkor nagy annak a valószínűsége, hogy egy randi során a lánynak fel sem tűnik ez a negatív viselkedés, hiszen az idegrendszere számára ez ismerős, azaz jónak és biztonságosnak ítéli meg. Ezért olyan fontos a randizás során, hogy (akár egy lista segítségével) tudatosítsd magadban, milyen viselkedési formák és jellemvonások különösen fontosak számodra, és mik azok, amik nem. Ezekre pedig tudatosan figyelj –még azelőtt, hogy leszállna a rózsaszín köd.
6. Miért fontos, hogy kontextusban figyeljük ezeket a flageket?
Kizárólag egy személy viselkedésének leírásából nem vonhatunk le következtetéseket magáról az emberről, az ő jelleméről és motivációjáról. Fontos, hogy bízz a megérzésedben! Sajnos sok red flaget lebecsülnek, később aztán ennek érzelmileg súlyos következménye lehet. Ezért ajánlott szigorúnak, nem pedig elnézőnek lenned a red flagekkel szemben.
7. Mire érdemes randizás és ismerkedés során fókuszálni? Ekkor az a legfontosabb, hogy figyeljünk a különböző intő jelekre?
A red és a green flagek felismerése minden bizonnyal a legfontosabb az ismerkedés során. Amennyiben ezekre nem figyelsz fel, akkor hagyod, hogy elvarázsoljon a másik sármja, illetve eltérítsenek a hormonok. Ebben az esetben pedig nem veszed észre a lényeget. A vonzalom és a szerelem nem garancia arra, hogy a másik a tökéletes partner számodra. Tény, hogy a kémiának is nagy szerepe van, de sokkal lényegesebb a jellem, az egészséges és biztonságos kötődési viselkedés, az érett személyiség és az önreflexió képessége. Ha időben megtanulnánk, hogy ilyen kritériumok alapján válasszunk párt, akkor nagyon sok érzelmi csalódástól és szenvedéstől kímélnénk meg magunkat.