Active Beauty
Bélügyek: házi praktikák székrekedés ellen

Végre fájdalommentesen

Bélügyek: házi praktikák székrekedés ellen

Aki valaha is küzdött már székrekedéssel, tudja, milyen kellemetlen érzés. A hasunk felfúvódik, hirtelen kétszer olyan nehéznek érezzük magunkat, és még némi fejfájás, fáradtság és étvágytalanság is tovább ronthatja a közérzetünket. Szerencsére szinte mindannyiunk hűtőszekrényében ott lapulhat a megoldás a székrekedés kezelésére.

Egyszerű szerek az egészséges bélműkködés helyreállításához

A nők gyakran küzdenek olyan kellemetlen bélrendszeri panaszokkal, mint a székrekedés és a puffadás. Mi ennek az oka? A legtöbb esetben – ki gondolná? – a hormonháztartásunkban beállt változások is okozhatják ezeket a kellemetlenségeket. Így például a stressz is okolható értük, aminek hatására az adrenalin mellett a kortizol hormon szintje is megemelkedik. Viszont a menstruáció előtti vagy alatti időszak, valamint a változókorban bekövetkező hormonszint-változás is szerepet játszhat az emésztőrendszeri panaszok kialakulásában.

De nemcsak a hormonok, hanem a mozgásszegény életmód, az elégtelen folyadékbevitel és a helytelen táplálkozás is okozhat bélműködési zavarokat. Egy kis odafigyeléssel és a megfelelő „gyógy-élelmiszerek” fogyasztásával azonban pikk-pakk helyreállíthatjuk az egyensúlyt.

A legjobb élelmiszerek székrekedésre

Emésztésünk serkentése érdekében tanácsos növelni a folyadékbevitelt, és odafigyelnünk arra, hogy eleget mozogjunk. Tehát ahelyett, hogy megvárnánk a következő buszt, gyalogszerrel is eljuthatunk a munkahelyünkre (természetesen akkor, ha elég idő áll rendelkezésünkre). Ezenkívül tanácsos olyan élelmiszereket fogyasztanunk, amik jótékonyan hatnak a bélrendszerünk működésére, valamint segítenek az egyensúly helyreállításában.
Lenmag: miniszivacsok módjára magukba szívják a folyadékot, növelik a béltartalom térfogatát, és lágyabbá teszik azt, megkönnyítve ezzel a székletürítést. Székrekedés ellen napi max. 2 evőkanál lenmag elfogyasztása javasolt bő folyadékkal kísérve. A magokat fogyasztás előtt ne áztassuk be, hogy a hatásukat a belekben fejthessék ki.
Útifűmaghéj: kíméletes hashajtó, amely hatása rendkívüli vízmegkötő tulajdonságának köszönhető. Az útifűmaghéj ugyanis saját térfogatához képest óriási mennyiségű folyadékot képes magába szívni. A magok megduzzadnak a belekben, megnövelik a széklet térfogatát, ami így nyomást gyakorol a bélfalakra, segítve ezzel a székletürítést. Alkalmazása: napi három alkalommal 10 gramm útifűmaghéjat fogyasszunk el, és igyunk rá 200 milliliter vizet. Az útifűmaghéjat sem tanácsos fogyasztás előtt beáztatni. Az egész magok mellett őrölt formában is kapható a termék.
Almaecet: Ami már a nagymamánál is működött, az nálunk sem fog csődöt mondani. Az almaecet probiotikus és emésztéssegítő baktériumokat tartalmaz. Ezenkívül serkenti a gyomorsav-termelést is – összességében tehát segíti az emésztést, és gyorsítja az anyagcserét. Székrekedés esetén étkezések előtt igyunk meg egy pohár egy evőkanál almaecetet tartalmazó vizet.
Aszalt füge: Ízletes és béltisztító hatású snack. Székrekedés esetén együnk meg 5 darab asztalt fügét, és igyunk rá egy pohár vizet. Esetleg a fügét beáztathatjuk éjszakára egy tál vízbe, hogy megszívja magát nedvességgel. Másnap leturmixolva krémként fogyasztható.
Zöldséglé: a paradicsomból, sárgarépából és savanyú káposztából készült koktél egy valódi csodaital, mert ezek a zöldségek támogatják a probiotikus bélbaktériumok aktivitását. További probitikus hatású élelmiszerek: a kimchi, a kombucha, a savanyú uborka és a miso.
Ricinusolaj: gyors megoldást ígér a székrekedésre. A benne lévő ricinolsav gátolja a víz és a nátrium belekben való felszívódását. Fogyasztásának köszönhetően több elektrolit marad a belekben, ami által megnő a széklet térfogata, és lágyabbá válik. Reggelente vegyünk be éhgyomorra fél-egy evőkanál finomított ricinusolajat. 2-4 óra múlva kifejti hatását.
Kömény: A benne található illóolajok és cserzőanyagok segítik az emésztést, és görcsoldó hatásúak. Édesköménnyel és ánizzsal kombinálva, tea formájában hatásosan alkalmazható puffadás és székrekedés kezelésére. A legjobb, ha napközben több csészével elkortyolgatunk belőle.

Mikor szükséges orvoshoz fordulni?

Általában a székrekedés csak átmeneti gondot jelent, ezért kíméletes módszerekkel otthon is kezelhető. Visszatérő panaszok esetén viszont mindenféleképpen tanácsos orvosi segítséget igénybe venni. Például ha:
  • Vért látunk a székletünkben
  • Jelentős súlyvesztés esetén
  • A panaszok súlyosbodása esetén
  • Ha heti háromnál kevesebbszer van spontán székletünk
  • Ha a székrekedéshez görcsös hasi fájdalom is társul, mert az akár bélelzáródásra is utalhat (ezenkívül láz, hányás, rosszullét, puffadás is kísérő tünete lehet).