Egy négyéves cöliákiás kisfiú anyukájaként pontosan tudom, hogy mennyire nehéz a hétköznapokban a gluténmentes étkezésre figyelni. Ezen kívül az is nagy kihívás, hogy újra meg újra érzékenyítsd a környezetedet, és felszámold a makacs tévhiteket, ugyanis a közvélemény ellenére a cöliákia egy krónikus autoimmunbetegség, ami nem gyógyítható.

Milyen jelek utalhatnak egy esetlegesen fennálló cöliákiára?


A cöliákia diagnózisa teljesen váratlanul ért minket. Tény, hogy a hozzátáplálás megkezdése óta gyanítottuk, hogy valami nem stimmel, azonban a gyerekorvosunk mondta először, hogy cöliákia állhat a probléma hátterében.

A gyermekorvosok szerint a cöliákia leggyakoribb és legegyértelműbb panaszai közé tartozik a krónikus hasfájás, a székrekedés, a vashiány, az emelkedett májértékek, a fogzománc rendellenességei, különböző bőrtünetek, ízületi problémák, fejlődésbeni elmaradás, fejfájás, depresszió stb. De az is előfordulhat, hogy ezek a panaszok mindössze tini- vagy felnőttkorban jelentkeznek.

A hasmenés, étvágytalanság és a puffadt has is a lehetséges tünetek közé sorolhatók. A betegséget egy első századi görög orvos, bizonyos kappadókiai Aretaiosz írta le először, s tőle származik a cöliákia kifejezés is, ami görög eredeti, és azt jelenti: „bélhez tartozó, bélbetegségben szenvedő”.

Azonban egyre több cöliákiás gyereknél alig jelentkeznek észrevehető jelek. Így volt ez a mi kisfiunknál is. Az volt a legfeltűnőbb, hogy a hozzátáplálás idején egyáltalán nem szerette a kenyeret és a tésztát, inkább a rizst és a zabkását részesítette előnyben. Természetesen egy olyan gyereknél, aki még nem tud beszélni, igencsak nehéz kideríteni ennek pontos okait. Ezért vagyok annyira hálás a gyerekorvosunknak, hogy jó volt a megérzése.

Ma már tudom: a kisgyerekeknél alapvetően már három-hat hónappal az első gabonapép, kenyér, tészta vagy kétszersült bevezetése után jelentkeznek az első tünetek, vagyis az első születésnapjuk körül.

Mi okozza a szervezetben a cöliákiát, és hogyan diagnosztizálható ez az autoimmun betegség?

A cöliákia a vékonybél betegsége, amely során a gabonában található egyik fehérjét, a gliadint, nem tudja lebontani a szervezet. Ehelyett antitestek képződnek, melyek megtámadják és károsítják a vékonybél nyálkahártyáját és bélbolyhait.
Ezek az antitestek kimutathatók a vérből. A gyomor és vastagbél tükrözés során, a patkóbélből vett szövetminta alapján állapítják meg, hogy ténylegesen cöliákia, gluténérzékenység vagy gabonaallergia okozza-e a panaszokat.

Azoknál a gyerekeknél, akiknél egy speciális vérvizsgálat következtében rendkívül magas antitestszintet állapítanak meg, elhagyható a szövetminta-vizsgálat. Ebben az esetben egy második vérvizsgálat során további antitesteket és genetikai kockázati markereket állapítanak meg.

Gyerekek esetében a biztos diagnózis felállításához egy erre specializálódott klinika vagy kórházi osztály bizonyul a legjobb választásnak. Az érintett családok ezeken a helyeken táplálkozási tanácsokat és kezdeti segítségnyújtást is kapnak.

A fejlődési zavarok, komoly bélkárosodások és súlyos következmények elkerülése érdekében elengedhetetlen a szigorú gluténmentes táplálkozás betartása.

Mire kell otthon figyelni a gluténmentes étkezés során?

Már a legcsekélyebb dózis gluténtartalmú gabonából – pontosabban 0,08 gramm is – tüneteket válthat ki az érintetteknél. Épp ezért annyira fontos, hogy rendkívüli módon figyelj a megfelelő konyhai higiéniára. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy minden olyan eszközt, ami gluténtartalmú élelmiszerekkel kerülhet kapcsolatba, duplán kell beszerezned – például a vágódeszkát, a fakanalat, a kenyérvágókést és a munkafelületet.

Mi például két részre osztottuk a konyhát: az egyik konyhai szekrényben csak a kisfiunk gluténmentes termékeit tartjuk, egy másikban pedig a hagyományos kenyeret, amit este eszünk, amikor a kisfiunk már alszik.

A többi étkezéshez – a reggelihez és az ebédhez – a fogásokat gluténmentesen készítjük el a teljes család számára.

Milyen élelmiszerek gluténmentesek?

Manapság szerencsére egyre nagyobb a gluténmentes termékek választéka. Ez rendkívül praktikus, ha épp egy hamburgert, wrapet vagy snack-et kívánsz meg.

Számos gabonafajta pedig alapból gluténmentes. Ide soroljuk a kukoricát, a rizst, a kölest, a hajdinát, a quinoát, az amarántot, a canihuát és a teffet. Utóbbit törpe kölesnek is szokták nevezni, és enyhén csokoládé íze van, így tökéletes választásnak bizonyul palacsinta vagy süti készítéséhez. A Leiden University Medical Center kutatása alapján a teffnek gyógyító hatása van a károsodott vékonybél nyálkahártyájára.

Gluténmentes a zab?

Annak ellenére, hogy a zabot a gluténmentes gabonafélékhez soroljuk, a feldolgozás és a betakarítás során szennyeződhet. Gluténmentes zabot emiatt csak olyan területen lehet termeszteni, ahol több mint két éve nem neveltek gluténtartalmú gabonaféléket.

Attól függetlenül, hogy az európai cöliákiai társaságok engedélyezték a cöliákiás betegeknek a gluténmentes zabot, a zabban található avenin fehérje egyeseknél irritálhatja a belet. Ezt sajnos csak úgy derítheted ki, ha saját magadon kipróbálod.
Fontos, hogy miután megállapította az orvos a cöliákiát, hosszabb ideig ne fogyassz zabot, hogy a belek regenerálódni tudjanak. Mindössze ezt követően teszteld le a tested, hogyan reagál a zabra.

Természetesen minden zöldségfajta gluténmentes

Manapság a burgonya és a burgonyakeményítő tartozik a legfontosabb szénhidrátforrások közé. Ezeken kívül az olyan hüvelyesek, mint a lencse, a borsó, a csicseriborsó, a bab és a szója a legfontosabb fehérjeforrások, és egyre gyakrabban készítenek belőlük színes tésztákat.

Miben található glutén?

A legelterjedtebb gabonák tartalmaznak glutént, főleg a búza, a tönköly, az árpa, a rozs, az aszalt tönköly, az egyszemű búza és a hagyományos zab. Ezekben a gabonafélékben glutén van, amit a cöliákiás betegek szervezete nem tud lebontani.
A búza főleg az iparilag feldolgozott élelmiszerek kedvelt töltő- és kötőanyaga. Így gyakran olyan termékekben található glutén, mint a búzakeményítő, zabpehely vagy panírmorzsa. Ezáltal még az eredetileg gluténmentes fogásokba is kerülhet búza, ezzel együtt glutén.

Akár olyan készételekben is lehet, melyekről soha nem gondolnád: például levesekben, sültkrumpliban, (szója)szószokban, kolbászban, virsliben, chipsben, ketchupben, mustárban, fűszerkeverékekben, fagylaltban és csokoládéban (!).
Ezért – a búzakeményítő mellett – az élelmiszerek gyártása során előszeretettel használt malátakivonat felel. Még a meglepetéstojás összetevőinek listáját is át kell tanulmányoznom. Ez pedig vásárlás során igencsak megemeli a stresszszintet, főleg akkor, ha nyűgös a gyereked.

Így tudsz megbirkózni a gluténmentes családi hétköznapokkal

Miután két évvel ezelőtt megkaptuk kisfiunk diagnózisát, mostanra már nagyon belejöttünk a gluténmentes életmódba, legalábbis otthon. Éttermekben, utazások során vagy az óvódában már nem ilyen remek a helyzet. Számunkra ez továbbra is egy mindennapos kihívás, ami rengeteg tervezést igényel.

Ez azt jelenti, hogy minden hétvégén előre megfőzzük a következő hétre az ebédet, amit a kisfiunk el tud vinni az óvódába. Ezen kívül bevittünk egy ételtárolódobozt, amiben olyan előre becsomagolt élelmiszerek vannak, mint muffinok, kekszek és nassolnivalók, olyan különleges alkalmakra, amikor például gluténtartalmú süteményt kapnak a gyerekek.

Alapvetően a kínált édességek és csokoládék okoznak problémát, hiszen még a Smarties is „tiltólistás”. Ezt sajnos nemrég egy születésnapi partin állapítottam meg, amikor a kisfiamnak külön készítettek egy gluténmentes tortát, amit smarties drazsékkal díszítettek.

Minél idősebb a kisfiam, annál nehezebb lesz szülőként ellenőrizni, hogy betartja-e a gluténmentes étkezést. Más szülőktől azonban tudom, hogy az óvódáskorú gyerekek rendkívül lelkiismeretesen bánnak a különböző allergiákkal, legyen szó saját magukról vagy másokról.

Ezen kívül minden szülői értekezleten próbáljuk érzékenyíteni a többi felnőttet. Ebből a célból bevittünk az óvodába egy gluténmentes ételeket bemutató receptkönyvet, egy gluténmentes lisztkeveréket, és egy listát azokkal az élelmiszerekkel, amiket nem ehet a gyermekünk.


Összegezve:
Mindezek ellenére minden szülőt bátorítani szeretnék: tény, hogy a cöliákia miatt egy életen át másképp kell étkezni, utazások során és éttermekben rengeteg korlátozással jár, de emellett számos egészségtelen ételt kizárásával is.

Tekints a cöliákiára egy esélyként, aminek köszönhetően tudatosan foglalkozhatsz a táplálkozás témakörével. Továbbá azt a tévhitet is szeretném eloszlatni, miszerint a gluténmentes étkezés hiánytüneteket okozhat, ugyanis főleg a köleslisztben, a hüvelyesekben, az amarántban és a teljes kiőrlésű gabonából készült rizsben rengeteg fontos ásványi anyag és nyomelem van, melyekből a hagyományos étkezés során túl keveset fogyasztunk.

Segítség a cöliákiában érintettek számára

A Lisztérzékenyek Érdekképviseletének Országos Egyesülete rengeteg segítséget nyújt az érintettek számára, hiszen megismerteti ezt a betegséget, támogatást nyújt a diéta során, és rengeteg további információt oszt meg az érintettekkel, például összegyűjti az országban található lisztérzékeny csoportokat és helyi egyesületeket.