Active Beauty
Kólika kisbabáknál: egy szülésznő megválaszolja a legfontosabb kérdéseket
olvasási idő: min
Jajj, ne, hasfájás!

Kólika kisbabáknál: egy szülésznő megválaszolja a legfontosabb kérdéseket

Ha egy kisbaba nagyon sokat sír az első hetekben, és alig lehet megnyugtatni, akkor sokan az úgynevezett három hónapos kólikára gondolnak. Azonban nem minden esetben hasfájás okozza a rosszullétet. Egy szülésznő elmagyarázza, hogy miről tudod felismerni a tényleges kólikát, szülőként hogyan tudsz segíteni a kisbabádnak, és mikor válik szükségessé, hogy felkeresd a gyerekorvost.

Lisa-Marie Rebhandl szülésznő az ACTIVE BEAUTY-nak megválaszolja a kólikát érintő legfontosabb kérdéseket.

Mi váltja ki a kisbabáknál a kólikákat?

Először is különbséget kell tennünk: a kisbabának ténylegesen kólikás panaszai vannak, vagy teljesen normális emésztési folyamatok okozzák a tüneteket? Az első hetekben és hónapokban rengeteg minden történik a babák hasában. A kicsi, éretlen bélnek rettentő nehéz feladatokat kell elvégeznie. A perisztaltika – tehát az az izommozgás, ami továbbjuttatja az ételt – teljesen új számára, a mikrobiom pedig még csak ekkor kezd felépülni. Ez nagyon fárasztó a csecsemők számára.

De az esti, órákon át tartó sírást nem minden esetben okozza hasfájás, még akkor sem, ha nagyon gyakran ennek tudjuk be. A honvágy az anyaméh után, a túl sok inger, az elegendő alvás hiánya, a közelség iránti vágy vagy mindez összessége sírásban és üvöltésben nyilvánul meg. A kisbabák így tudják közölni a világgal, hogy valami nem komfortos számukra, továbbá ilyen módon tudnak megküzdeni a stresszel.

Fennállhat azonban a következő helyzet is: az agy szoros összeköttetésben áll az enterális idegrendszerrel, ami a bélfalon belül található. A túl sok dolog megterheli a gyomrot, ez pedig hasfájásként mutatkozik meg.

Honnan tudom, hogy a kisbabámnak kólikás panaszai vannak?

A kólika jellegzetes tünetei közé sorolandó a kipirosodott arc, az összeszorított ököl, a felpuffadt has feszes hasfallal, a felhúzott lábak, a rugdosás, a túlnyújtás és az éles üvöltés, ami alig csillapítható. A tényleges kólika azonban sokkal ritkábban fordul elő, mint azt sokan gondolják.

Mikor a legrosszabb a kólika? Tényleg létezik a három hónapos kólika?

A kólika zömében pár héttel a születés után jelentkezik, és a hatodik-nyolcadik héten éri el a csúcspontot. Néhány kivétellel ezek a sírórohamok a harmadik-negyedik hónap végén hirtelen elmúlnak. De ebben az esetben is igaz: ezek az időszakok hozzátartoznak a csecsemők normális fejlődéséhez. Nem feltétlenül kapcsolódnak a kólikához.

Következzenek most olyan módszerek, melyek enyhülést hozhatnak:

Ha olyan pózban hordozod a kisbabád, aminek hála csökken a hasra gyakorolt nyomás, és kicsit masszírozza és melegíti a hasat, sok esetben már ez is garantálja az ellazulást és az elalvást. Egy kényelmes és a hátat kímélő hordozó remek segítség! Amennyiben annyira súlyosak a gyermeked fájdalmai, hogy egyfolytában nyújtózik, tekereg, és egyszerűen nem bírod magadra kötni, akkor egy elasztikus hordozókendő bizonyulhat jó választásnak. Számos kutatási eredmény bizonyítja, hogy azok a gyerekek, akiket hordoztak, 43 százalékkal kevesebbet sírnak egy nap, mint azok, akiket nem. Óva intünk azonban attól a rendkívül kedvelt tartási módtól, amelynél a hason fekvő kisbabádat az alkarodra helyezed. Elsőre úgy tűnik, hogy ez a póz kényelmes a számára, és segít neki, azonban mindössze a kisbaba túlstimulációját éred el vele, ami elől az alvásba menekül. Arccal előre hordozni pedig egyáltalán nem ajánlott!

A baba hasának masszírozása egy speciális olajjal vagy a felhúzott lábakkal történő óvatos medencekörzés szintén enyhíthetik a hasfájást. Rettentő fontos, hogy figyelj a kisbabád jelzéseire, ugyanis nem biztos, hogy szereti a masszázst. Néha teljesen elegendő, ha mindössze megérinted a lábait, és melegíted azokat. Az is enyhülést hozhat a számára, ha egy infravörös lámpa mellett meztelenül hagyod rugdalózni, így könnyebben meg tud szabadulni a széklettől és a puffadástól. Szintén remek módszer lehet, ha a kisbabát guggoló pozícióban egy bili vagy egy textilpelenka fölé tartod. Ebben a pózban könnyebben tud kakilni, továbbá csökken a hasfalra gyakorolt nyomás.

Annak érdekében, hogy elkerüld az esti túlstimulációt, figyelj arra napközben, hogy elegendőt aludjon. Melegség, biztonság, teli pocak és fáradtság – ezek szükségesek hozzá. A hordozás szintén remek módszer.

Tudj meg többet arról, hogy mennyi alvásra van szüksége egy gyereknek.

Egyes csecsemők nagyon szeretik a pólyázást. Amikor ugyanis a kisbabádat jó szorosan becsomagolod egy kendőbe, ismét úgy érezheti magát, mint az anyaméhben. A fejlődésben lévő csípő miatt nagyon fontos, hogy a kisbabádat sose pólyázd nyújtott lábakkal, csak felhúzottakkal. A legjobb, ha megkéred a védőnőt, hogy mutassa meg ennek technikáját.

Tudd meg, hogyan működik a csípőbarát pelenkázás!

Mi segít kólika esetén?

Vannak szülők, akik az oszteopátiára esküsznek: legtöbbször a nyaki gerinc felső részén található kisebb blokádok okozzák a panaszokat. Ezek ugyanis hatással lehetnek arra az idegre, ami közvetlen összeköttetésben van az emésztőrendszerrel. Az oszteopátia segítségével ezeket a blokádokat fel lehet oldani. A hétköznapokban ajánlott a kisbabát oldalfekvésből felemelni. Ha úgy veszed fel, hogy a hátán fekszik, akkor gyakran hátrabillen a feje, ami ismét feszültséget okozhat a nyaki gerincben.

Különösen a császármetszést követően, vagy ha szülés közben antibiotikumot kapott a kismama, előfordulhat, hogy nem megfelelő a csecsemő bélflórája. Ilyen esetben probiotikumok hozhatnak javulást. Erről mindenféleképp egyeztess a gyerekorvossal!

Vannak olyan élelmiszerek, amelyeket ajánlott kerülnie az édesanyának?

Gyakran hallani arról, hogy bizonyos ételek fogyasztása szoptató anyukák esetén puffadást vagy hasfájást okozhat a kisbabánál. Feltehetőleg azonban az étkezések és az egyes szoptatások között eltelt idő sem mérvadó. Mindössze egy kivétel van: a tehéntej. Viszonylag sok csecsemőnél figyelhető meg tejfehérje-allergia. A fehérje az elfogyasztott táplálékkal, az anyatejen keresztül jut ​​a gyermek szervezetébe. Amennyiben a hasfájáshoz és puffadáshoz véres széklet is társul, a kisbaba esetleg lassan hízik, vagy kiütés jelentkezik az arcán és a popsiján, nagy eséllyel ez a probléma áll a háttérben. Ebben az esetben tényleges javulást hozhat, ha az anyuka elhagyja a tehéntejet tartalmazó élelmiszerek fogyasztását.

Mire kell figyelniük a szülőknek tápszeres kisbaba esetén?

A védőnők kizárólag a PRE anyatej-helyettesítő tápszereket javasolják. Ezek elkészítésénél mindenféleképp be kell tartanod a gyártó utasításait, a megfelelő hőmérsékletet, továbbá azt, hogy a lehető legkevesebb buborék legyen a folyadékban. A cumisüveget is ajánlott úgy adnod a kisbabának, hogy közben a karjaidban tartod, hiszen ebben az esetben is fontos a testkontaktus. Az étkezés után pedig büfiztesd meg. Az üzletekben kaphatók kifejezetten hasfájást megelőző, azaz antikólika cumisüvegek.

Mikor kell orvoshoz vinni egy kólikás kisbabát?

Ha a kisbaba nem gyarapszik, rossz a közérzete vagy zöldes színű, vizes, esetleg nagyon bűzös a széklete, akkor mindenképp vidd el a gyerekorvoshoz. Ez akkor is igaz, ha tejfehérje-allergiára gyanakszol – azonban tudnod kell, hogy ez nem minden esetben diagnosztizálható egyértelműen.

Ezek a termékek segíthetnek a kisbabáknak kólika esetén:


x
Sajnáljuk, de nem találtunk találatokat a keresésére. Kérjük, próbálkozzon más keresési kifejezésekkel.