Egészséges tejfogak: három tipp a fogorvostól
A tejfogak a természet különleges találmányai. A gyerekek pár év után elveszítik első fogacskáikat – ennek ellenére fontos szerepük van a maradó fogak kapcsán. Ezért elengedhetetlen a rendszeres és alapos tisztításuk, továbbá ápolásuk. A kihívás: sokkal könnyebben szuvasodnak, ugyanis a tejfogakon vékonyabb a fogzománc, ezenkívül sokkal közelebb vannak egymáshoz. Két szakértőt kérdeztünk ezzel kapcsolatban, és elhoztuk válaszaikat, hogy a szülők számára egyértelművé váljon, hogy mire kell fokozottan figyelniük.
Tartalomjegyzék
- A tejfogak helyes ápolása: három tipp Dr. Stefan Fickltől
- 1. tipp: A megfelelő fogkrém tejfogakhoz – fogszuvasodás megelőzése fluoriddal
- 2. tipp: Tejfogak tisztítása – alaposan és megfelelő nyomással
- 3. tipp: A tejfogakat is évente egyszer javasolt megmutatni egy fogorvosnak
- A legfontosabb válaszok a tejfogakkal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre
- A kitört tejfogat lehet pótolni?
- Milyen sorrendben esnek ki a tejfogak?
- Ezek a termékek kaphatók a dm Online Shopban a tejfogak egészségének megőrzéséhez:
A tejfogak helyes ápolása: három tipp Dr. Stefan Fickltől
A fogorvos az „Auf den Zahn gefühlt” című könyvében válaszolja meg a legfontosabb kérdéseket a fogegészséggel kapcsolatban. Íme, a három leglényegesebb tippje a tejfogakhoz:1. tipp: A megfelelő fogkrém tejfogakhoz – fogszuvasodás megelőzése fluoriddal
Még mindig elterjedt az a tévhit, amely szerint a fogkrémben található fluorid káros az egészségre. Sok szülő emiatt felteszi magának a kérdést, hogy a tejfogak számára nem biztonságosabb-e a fluoridmentes fogkrém. Ez az aggodalom azonban teljesen alaptalan, nyugtat meg mindenkit Dr. Stefan Fickl, fogorvos, a würzburgi Julius-Maximilians Egyetem professzora: „A fluorid világszerte az egyik legjobban bevizsgált anyag. Egyes országok még az ivóvízhez is kevernek fluoridot.” Rendkívüli mértékben gátolja a fogszuvasodást. Ahhoz, hogy a fluorid káros hatása érvényesüljön, hatalmas mennyiségeket kellene belőle fogyasztani – nyomatékosítja honlapján az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA). Egy felnőttnek például két-három tubus fogkrémet kellene megennie ehhez. Mint sok minden másnál, a fluorid esetében is a következő érvényes: a mennyiség teszi a mérget. Akkor sem okoz problémát, ha a gyerekek még nem tudják kiköpni a fogkrémet. „A szakemberek úgy vélik, hogy a legkisebbek a gyerekfogkrémek 20-40 százalékát lenyelik. Ez önmagában teljesen ártalmatlan, amennyiben nem szednek mellé fluorid-tablettákat is” – magyarázza a fogorvos. A fluoridra azonban nincs szükség tabletta formában. Régebben ez egy elterjedt szokás volt, még mielőtt kibújtak volna az első tejfogak. A gondolat mögötte: már azelőtt megerősíteni a fogzománcot, mielőtt a fogak kialakulnának az állkapocsban. „Manapság már tudjuk, hogy a helyi hatás, például a fluoridos fogkrém használata fogmosás során, sokkal fontosabb” – mondja Dr. Fickl. Javaslata szerint mindenképp olyan fogkrémet használjon a gyerek, amely tartalmaz fluoridot.Különösen akkor a fluorid a legjobb választás, amikor krétaszerű elváltozások vannak a fogakon. Ennek hátterében egy zavar áll, ami főként a maradó fogak esetében figyelhető meg, azonban korábban is jelentkezhet: „A tejfogaknál leggyakrabban a hátsó őrlőfogak érintettek. Ez úgy néz ki, mintha még egy kevés csokoládé vagy ételmaradék lenne a fogakon. Ezen felül pedig fogmosáskor sokszor érzékenyek a fogak” – magyarázza Dr. Fickl. Tippje: egy nap kétszer mosson fogat a gyerkőc, méghozzá egy fluorid tartalmú (1000 ppm) fogkrémmel. A szülők továbbá egyeztethetnek egy fogorvossal is, hogy szükséges-e speciális kezelés.
2. tipp: Tejfogak tisztítása – alaposan és megfelelő nyomással
Milyen egyáltalán a tejfogak tökéletes mosási technikája? Ezzel a kérdéssel szerencsére nem kell foglalkozniuk a szülőknek. “Mindössze az a fontos, hogy a gyerekek ne hagyjanak ki egy fogfelületet sem” – mondja a szakértő. Ezen felül még azt kell szem előtt tartani, hogy naponta kétszer mossák meg a fogukat. A legjobb, ha a szülők naponta egyszer segítenek gyermeküknek a fogmosásnál, így garantálhatják a művelet alaposságát. Ezt kb. hatéves korig ajánlott tartani. Dr. Fickl gyakran a következőket tapasztalja: míg a legtöbb felnőtt túl erősen mossa a saját fogát, addig a gyerekét túl óvatosan. “Attól tartunk, hogy fájdalmat okozunk a gyerekünknek, ezért csak simogatjuk a fogkefével a fogukat.” A tejfogakat azonban a szokásosnál kicsit erőteljesebben is lehet tisztítani, a saját fogaink esetében azonban egy kicsit fogjuk vissza magunkat, javasolja a fogorvos.
Olvasd el itt, hogyan lesz problémamentes a fogmosás gyerekek számára.
3. tipp: A tejfogakat is évente egyszer javasolt megmutatni egy fogorvosnak
A legtöbb szülő már annak gondolatától is rosszul lesz, hogy el kell vigye gyerekét a fogorvoshoz. Milyen sűrűn van szükség kontrollra? Amennyiben a tejfogak teljesen észrevétlenül jelennek meg, teljesen elegendő az összes fogacska kinövése után ellátogatni egy fogorvoshoz. “Ezt követően ajánlott évente elmenni egy rövid átvizsgálásra” – javasolja a szakértő. A tejfogak szuvasodásának elkerülése érdekében különösen három dolognak van döntő szerepe: egy fluorid tartalmú fogkrém használata, a napi kétszeri fogmosásnak, és a cukorban szegény étkezésnek. “Akkor van a legnagyobb esély arra, hogy gyermeke fogai egészségesek maradjanak, ha egyszerűen (majdnem teljesen) lemond a cukros italokról” – javasolja Dr. Fickl.A legfontosabb válaszok a tejfogakkal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre
Mindegy, hogy mozog a tejfog, letört belőle egy darab, vagy el van csúszva: Dr. Dinah Fräße-Fuchs gyerekorvos az ACTIVE BEAUTY-nak elárulja, mi a teendő, ha sérülés éri a tejfogakat.
Egy meglazult tejfog stabilizálódhat?
Ha nem mozog túlzottan, általában csak egy röntgenképet készítenek róla, és kivárnak. Az érintett fog ugyanis a legtöbb esetben magától stabilizálódik. Arra nagyon kell figyelni, hogy ne zavarjuk meg a gyógyulási folyamatot, és apróra vágjuk az élelmiszert, hogy a gyerkőcnek ne kelljen sokat rágnia. Ezen felül a homeopátiás szerek támogathatják a tejfogak gyógyulási folyamatát.Mikor kell kihúzni egy tejfogat?
Amennyiben nagyon mozog, és fennáll az aspiráció, azaz a lenyelés veszélye, ajánlott lehet kihúzni az adott fogat.Javítható egy letört tejfog?
Ha például letört belőle egy darab, a kezelés fajtája mindig függ a sérülés mértékétől. Amennyiben csak egy kicsi tört le, akkor nem szükséges kezelés. Ha azonban egy nagyobb darabról van szó, akkor szóba jöhet a gyógyszeres fedés, de gyakoribb, hogy olyan a sérülés, amely miatt gyökérkezelni kell a tejfogat. Ha megnyílt az idegkamra és vérzik a fog, esetleg teljesen letört a fog, ki kell húzni.
A kitört tejfogat lehet pótolni?
Amennyiben egy baleset következtében kiesett a tejfog, először ellenőrizzük, hogy maradéktalanul kiesett-e, azaz rajta van-e a gyökér, vagy inkább úgy néz ki a tejfog, mintha letört volna. Előbbi esetben nem ajánlott visszahelyezni a fogat, ugyanis túl nagy annak a veszélye, hogy a következő fogak fogcsírái károsodnak. A fogüreg megtelik vérrel, és egy héten belül magától meggyógyul. Néha a tejfog behatol az állkapocsba, így már nem látható. Az elmozdult tejfog így mechanikailag károsíthatja a maradó fogat. Ilyenkor ajánlott röntgenfelvételt készíteni, hogy a fogorvos alaposan átlássa a helyzetet.
Egy beszürkült tejfog kifehéredhet?
Sérülés következtében elszíneződhet az érintett fog, de ezt a legtöbb esetben nem szükséges kezelni. A szürkés elszíneződés egy véraláfutáshoz hasonlítható, így idővel halványulhat. Ha azonban sárga pustula keletkezik az ínyen, az gyulladásra utalhat, ami tartósan károsíthatja a maradó fogat. Ezért elengedhetetlen az azonnali fogorvosi kontroll és kezelés.
Milyen sorrendben esnek ki a tejfogak?
A tejfogak kinövése általában meghatározott sorrendben történik. Az első maradó fogak kb. hatéves korban nőnek ki. A folyamat pedig a serdülőkor végéig is elhúzódhat. A bölcsességfogak jellemzően sokkal később nőnek ki, általában a 17. és a 25. életév között.