Active Beauty
Melegkiütés: egy bőrgyógyász elmondja, mit tegyünk vele
olvasási idő: min
Bőrápolás

Melegkiütés: egy bőrgyógyász elmondja, mit tegyünk vele

Vörös, viszkető pusztulák – a melegkiütés forró napokon alakul ki, vagy akkor, ha a nagyon aktívan sportolsz. A felnőtteknél már csak a kisbabák érintettek gyakrabban. A szakértő elmagyarázza, mi a melegkiütés, továbbá elárulja, hogyan lehet a legjobban megelőzni és kezelni.
Dr. Xenia Illmer bőrgyógyásznak Salzburgban van rendelője. Az alábbiakban minden fontos információt megoszt velünk a melegkiütéssel kapcsolatban.

Mi a melegkiütés? Milyen különböző fajtái léteznek?

A melegkiütés – más néven miliaria – kicsi, gyakran viszkető hólyagocskákat jelent a bőrön. Ezek akkor alakulnak ki, amikor eltömődnek a verejtékmirigyek.
A miliaria cristallina a melegkiütés enyhe formája, ami a verejtékmirigyek nyílásának eltömődése következtében alakul ki, méghozzá a bőr külső rétegén. Apró, átlátszó hólyagok jelennek meg, melyek tele vannak folyadékkal. Nem okoznak gyulladást és kivörösödést, továbbá a legtöbb esetben pár órán vagy legfeljebb néhány napon belül elmúlnak.
A miliaria rubra esetén már a mélyebben lévő verejtékmirigyek tömődnek el. Ez kicsi vörös hólyagok vagy pusztulák formájában jelentkezik. A bőr száraznak és gyulladtnak tűnik. A melegkiütés ezen formája esetén gyakran jelentkezik viszketés. Enyhe lefolyás esetén pár nap múlva elmúlik, de súlyos esetben a gyógyulás akár több hétig is elhúzódhat.

Milyen testrészeken jelentkezik a melegkiütés?

Elsősorban ott, ahol sok verejtékmirigy található, vagy ahol fel tud gyülemleni az izzadság és a hő. Ide sorolandó a hónalj, a dekoltázs, a térd- és könyökhajlat, illetve a bőrredők. Különösen a kisbabák hajlamosak melegkiütésre, ugyanis még nem fejlődtek ki teljesen a verejtékmirigyeik, és a bőrük is érzékenyebben reagál a külső hatásokra. A felnőttekhez hasonlóan a pusztulák náluk is meleg és nedves helyeken alakulnak ki a bőrön, például a karok alatt, a nyakon és bőrredők között.

Melegkiütés vagy napallergia – Mi a különbség?

A melegkiütés az eltömődött verejtékmirigyek miatt alakul ki, a napallergiát viszont az UV-sugarak váltják ki. Míg a melegkiütés kicsi, vörös hólyagok formájában jelentkezik, addig a napallergia sokféleképpen mutatkozik meg, például csomókkal, aknészerű kiütésekkel vagy hólyagokkal. Ha bizonytalan vagy, keress fel egy orvost!

Hogyan lehet megelőzni a melegkiütést?

Természetes anyagokból, például pamutból vagy lenből készült ruhákat viselj, és kerüld a közvetlen napfényt. Ezen kívül az is rendkívül fontos, hogy szárazon tartsd a tested, és rendszeresen töröld le az izzadságot, hogy az ne tömítse el a pórusokat.

Hogyan kezelhető a melegkiütés, és meddig tart a gyógyulás?

Hűsítsd az érintett területet hideg borogatással, így enyhítve a viszketést és a gyulladást. A lágy testpeelingek segíthetnek a verejtékmirigyek eltömődése esetén. Kerüljük az olajos és túl zsíros krémeket. Annak ellenére pedig, hogy sokszor javasolják, én azt tanácsolom, hogy ne használjunk cink-tartalmú kenőcsöket, ezek ugyanis ugyanúgy eltömíthetik és kiszáríthatják a bőrt. Mélyebben fekvő, gyulladt melegkiütések vagy tartós viszketés esetén a kortizont tartalmazó krémek hozhatnak enyhülést. Ilyen esetben azonban mindenképp keressünk fel egy bőrgyógyászt!

x
Sajnáljuk, de nem találtunk találatokat a keresésére. Kérjük, próbálkozzon más keresési kifejezésekkel.