Melegkiütés: egy bőrgyógyász elmondja, mit tegyünk vele
Vörös, viszkető pusztulák – a melegkiütés forró napokon alakul ki, vagy akkor, ha a nagyon aktívan sportolsz. A felnőtteknél már csak a kisbabák érintettek gyakrabban. A szakértő elmagyarázza, mi a melegkiütés, továbbá elárulja, hogyan lehet a legjobban megelőzni és kezelni.
Dr. Xenia Illmer bőrgyógyásznak Salzburgban van rendelője. Az alábbiakban minden fontos információt megoszt velünk a melegkiütéssel kapcsolatban.
Mi a melegkiütés? Milyen különböző fajtái léteznek?
A melegkiütés – más néven miliaria – kicsi, gyakran viszkető hólyagocskákat jelent a bőrön. Ezek akkor alakulnak ki, amikor eltömődnek a verejtékmirigyek.A miliaria cristallina a melegkiütés enyhe formája, ami a verejtékmirigyek nyílásának eltömődése következtében alakul ki, méghozzá a bőr külső rétegén. Apró, átlátszó hólyagok jelennek meg, melyek tele vannak folyadékkal. Nem okoznak gyulladást és kivörösödést, továbbá a legtöbb esetben pár órán vagy legfeljebb néhány napon belül elmúlnak.
A miliaria rubra esetén már a mélyebben lévő verejtékmirigyek tömődnek el. Ez kicsi vörös hólyagok vagy pusztulák formájában jelentkezik. A bőr száraznak és gyulladtnak tűnik. A melegkiütés ezen formája esetén gyakran jelentkezik viszketés. Enyhe lefolyás esetén pár nap múlva elmúlik, de súlyos esetben a gyógyulás akár több hétig is elhúzódhat.