Active Beauty
Eperbőr: így előzheted meg a szőrtelenítés utáni piros pöttyök kialakulását
Szöveg: Astrid Doppler

Mutasd a lábaidat!

Eperbőr: így előzheted meg a szőrtelenítés utáni piros pöttyök kialakulását

Annak ellenére, hogy frissen borotváltak, mégsem simák és selymesek a lábaid, hanem tele vannak piros vagy sötét pöttyökkel? Nem vagy ezzel egyedül! Sok nő küzd ezzel a problémával, nyáron pedig különösen zavaró lehet a jelenlétük. Szerencsére van néhány egyszerű tipp és trükk a tarsolyunkban a megelőzésükhöz és a kezelésükhöz. Íme:

Mi az az eperbőr?

Borotválás után gyakran nem teljesen sima a bőr, hanem apró sötét vagy piros pontocskák csúfíthatják el a lábat, a hónaljat vagy az intim vonalat. Ezt a jelenséget eperbőrnek is nevezik, mivel a bőrön megjelenő pöttyök hasonlítanak az epermagokra. Általában azért alakulnak ki, mert a borotva a bőr felszínén dolgozik, nem húzza ki teljesen a szőrszálakat, csupán a látható végüket nyírja vissza. A kipöttyöződés oka az, hogy a borotválás után a bőr felszínén megjelennek a szőrtüszők kimeneti nyílásai.

Ez a gyakran előforduló bőrprobléma, bár nem túl esztétikus, de teljesen ártalmatlan. A jó hír az, hogy mind a megelőzése, mind pedig a kezelése meglehetősen egyszerű.

Ha viszont a pöttyök sokáig nem tűnnek el, méretük megnő, vagy intenzív vörös színűvé válik, akkor tanácsos megmutatnod őket egy bőrgyógyásznak.

Ezek a tippek segítenek az eperbőr kialakulásának megelőzésében:

1. A jó borotva

A végeredmény nagyban függ attól, hogy milyen borotvát használsz a szőrtelenítéshez. Érdemes tudnod, hogy minél több pengével rendelkezik a borotvád, annál kíméletesebben szőrtelenít, és annál jobb lesz az eredmény. Ezenkívül az is fontos, hogy a borotvafejet rendszeresen cseréld. A többszöri használat során baktériumok és hámdarabkák gyűlnek össze a pengék között, ami megnöveli annak a veszélyét, hogy a borotválkozás során eltömődnek a pórusaid, vagy a legrosszabb esetben be is gyullad tőle a bőröd. A tiszta és éles pengék viszont nem irritálják a bőrt, így a megfelelő borotva használatával a kiütések kialakulása is megelőzhető.

2. A megfelelő technika

Egy meleg zuhany vagy fürdő felpuhítja a bőrödet, aminek köszönhetően a szőröcskéket egyszerűbb lesz leborotválni. Az eperbőr-effektust elkerülendő használj borotválkozó habot, olajat vagy zselét, mely termékek segítik a pengék siklását a bőrödön! Ezenkívül azzal is csökkentheted a bőrirritáció veszélyét, ha a borotvát a szőr növekedésével megegyező irányba húzod.

3. Radírozz

Rendszeres bőrradírozással eltávolíthatod a bőröd felszínéről az elhalt hámdarabkákat, a munkád gyümölcse pedig a pihe-puha bőr lesz. A kémiai peelingek, mint az AHA- vagy BHA-savak, különösen hatásosak, viszont a mechanikus bőrradírok alkalmazásával is csodás eredményt érhetsz el. Figyelj arra, hogy apró szemcsés terméket válassz!

4. A jó ápolás

Hogy megelőzd az eperbőr kialakulását, vagy kezeld a már meglévő problémát, fontos odafigyelned a megfelelő ápolásra. A bőrödnek folyamatosan hidratáltnak kell lennie. Ha ugyanis száraz vagy érdes felületű, akkor a faggyúmirigyek fokozott zsírtermelésbe kezdhetnek, és a szőrtüszők kivezető nyílásában szarucsap alakulhat ki. Ennek hidratáló szérumok vagy visszazsírozó és vízmegkötő összetevőket, mint hialuronsavat, glicerint, ureat vagy tejsavat tartalmazó krémek használatával veheted elejét.

5. Próbálj ki alternatív szőrtelenítő módszereket

Egyszerűen nem találod a megfelelő módszert a bőröd borotválkozás utáni szükségleteinek kielégítésére? Akkor próbálj ki egy másik metódust a számos alternatíva közül! Gyantázás, cukorgyantázás vagy epilálás során a szőrszálakat a gyökerükkel együtt húzzuk ki a bőrből. Valamint egy ugyan költséges, viszont hosszútávú megoldást kínál az IPL villanófényes szőrtelenítési módszer.