Active Beauty
Interjú Virágh Barbara viselkedéselemzővel

„Se a szénhidrátot, se a zsírt, se a fehérjét nem vonhatjuk meg magunktól”

Interjú Virágh Barbara viselkedéselemzővel

Virágh Barbara viselkedéselemzővel, táplálkozási tanácsadóval utánajártunk, hogyan lehet kiélvezni az ünnepi étkezéseket kellemetlen egészségügyi tünetek és lelkiismeret-furdalás nélkül!

Az év vége sok családban a nagy evésekről szól. Mit tudnál javasolni azoknak, akik ilyenkor is szeretnének odafigyelni magukra?

A kiindulási pont az, hogy a klasszikus karácsonyi ételek nem túl kedvezőek az egészségre nézve – magas a szénhidrát-, zsír- és cukortartalmuk, valamint nehezebben emészthetők. A nagy mennyiségű összevissza evés pedig nem csupán a mérleg nyelvét mozgathatja, hanem sajnos kellemetlen egészségügyi panaszokat is okozhat, így émelygés, gyomorfájdalom, puffadás vagy akár hasi görcsök is jelentkezhetnek a túlevés miatt. Érdemes megjegyezni, hogy az ünnepek alatt a mozgás is nagyon visszaesik, még azok sem sportolnak ekkor, akik amúgy nagyon tudatosak ilyen szempontból. Pedig a mozgás nagyon fontos az egészség és az anyagcsere szempontjából is, így azt mondom, hogyha komplett edzés nem is fér bele, egy kis séta ideális lehet. Törekedni kell arra, hogy ilyenkor is meglegyenek a megszokott étkezések, azaz nem javasolt reggeltől estig majszolni. Bár vannak, akik három napig koplalnak, hogy utána degeszre ehessék magukat, sajnos ez nem így működik. Érdemes ilyenkor is kisebb adagokat enni, és ügyelni arra, hogy lassan étkezzünk – legalább 20 perc kell ahhoz, hogy megérezzük a telítettséget.

INTERJÚ FELMÉRY LILI BALERINÁVAL

Mi a helyzet a rokonlátogatásokkal, ahol sok esetben még mindig a szívükre veszik, ha az ember nem eszi magát rosszullétig?

Érdemes ilyenkor felajánlani, hogy mi magunk is hozzájárulnánk a menühöz egy-két aprósággal, így vihetünk ételérzékenység esetén akár alternatív módon készült ételeket, vagy gondoskodhatunk mi magunk a cukormentes desszertről. Az alkohol mellett sem lehet elmenni szó nélkül, amit érdemes az ünnepek alatt is minimalizálni. Ha koccintani
szeretnénk, akkor javaslom a száraz vörösbort, és fontos, hogy mindig hidratáljuk a szervezetünket kellő mennyiségű vízzel.

Viselkedéselemzőként hogy látod, miért épp az ünnepek idejére csúcsosodnak a falási rohamok?

Az ünnepeknek van egy nagyon erős szociálpszichológiai oldaluk is. Ilyenkor van idő családon belül a közös sütés-főzésre, és jó együtt körbeülni a karácsonyi asztalt. Mindenkinek más élményt jelent ez, mint egy rohanós munkanapon bekapni pár falatot. Így sokan azt érzik, hogy az étkezés terén is van egyfajta „megengedhetem magamnak” szabadságérzés, másrészt pedig sok esetben szeretnénk megfelelni a rokonainknak, szeretteinknek, és nem merünk nemet mondani a tizenkettedik fogásra. Pedig szükségünk van az egyéni határaink meghúzására ahhoz, hogy kiegyensúlyozottan tudjunk működni. Ilyenkor sem szabad hagyni, hogy mások elvárásai átvegyék fölöttünk az uralmat – és nem kell megenni a harmadik bejglit, ha már nem fér belénk. Fontos: hogyha úgy érezzük, mégis kicsúszik a kezünkből az irányítás, akkor mielőbb térjünk vissza a normális kerékvágásba, különben képes teljesen felborulni a táplálkozásunk.

A nagy evések után jön általában a januári fogadalom, miszerint mielőbb meg kell szabadulni a fölös kilóktól. Van értelme ezeknek a drasztikus diétáknak?

Azt feltételezem, hogy akinek ilyen tervei vannak, az valahol belül tudja, hogy azok a pluszkilók nem az ünnepek alatti napokban kúsztak fel. Ezért fontos, hogy ne akarjunk egy hét alatt célt érni – csak kiegyensúlyozott tápanyagbevitellel, a szervezetet nem kizsigerelve, hosszú távú célokkal gondolkozva szabad ezt megtenni. Az időszakos, drasztikus diéta sosem jó megoldás: az életmódváltás az, ami egészségügyileg is elfogadható eredményt ígér!

Életmódváltás esetén mire érdemes annak ügyelnie, aki szeretne célt érni?

Az alapszabályok minden esetben ugyanazok, a napi ötszöri étkezés, ami általam javasolt. Tudom, hogy ebben megoszlanak a vélemények, de én azt gondolom, hogy hosszútávon az működik, ami egy folyamatos energiaellátást biztosít a szervezetnek, amihez az kell, hogy 3-4 óránként együnk – ez kell az anyagcseréhez is. Se a szénhidrátot, se a zsírt, se a fehérjét nem vonhatjuk meg magunktól. Ha nem eszünk például zsírt, akkor az anyagcserénk fog leállni és a zsírban oldódó vitaminok nem fognak felszívódni, itt kizárólag a mennyiség és a minőség a fontos. A folyadékfogyasztás nagyon fontos, napi 2 és 2,5 liter ásványvíz javasolt. A heti három alkalom testmozgás szintén elengedhetetlen, ami bár a vírushelyzetben talán nehezebbnek tűnhet, de ma már számtalan szuper edzés videó van, ami kifejezetten az otthoni mozgást támogatja. Az ételekre visszatérve pedig fontos lenne, hogy minél több ételt magunk készítsük el, a lehető legkevesebb feldolgozott élelmiszer és tartósítószer használatával.

A számtalan divatos diéta mellett, miért olyan fontos, hogy a személyre szabott étrend mellett döntsenek az emberek?

Nehéz szakember nélkül jól csinálni az életmódváltást akkor, amikor elárasztanak minket a diétás porok, készítmények, és minden barátnőnek van egy tutira bevált receptje is. Mindenkinek másképp működik a szervezete, másra van szüksége, máshonnan indul és máshova akar eljutni. Nem is beszélve a különböző ételallergiákról, érzékenységekről. A jó szakember viszont egyszerre foglalkozik a múltunkkal, a jelenünkkel, a leleteinkkel és persze a terveinkkel.

INTERJÚ HAVAS DÓRA GASZTROBLOGGERREL

A klasszikusabb ünnepi menüsort milyen alapanyagokkal lehet helyettesíteni, hogy hasonló ízvilágot kapjon az ember, mégis törekedjen az egészséges életmódra?

A halászlé esetében, ha kevesebb zsiradékkal készítjük, és a klasszikus fehér kenyeret teljeskiőrlésűre vagy rozskenyérre cseréljük, már abszolút beleférhet. Főételként bármilyen roston halat bátran javaslok, mondjuk egy pisztrángot, fokhagymával, mandulaforgácsba forgatva, vagy akár egy lazacot zöldfűszerekkel. A gesztenyével, vagy gombával töltött pulykarolád is kellően könnyű, ugyanakkor ünnepi. Köretek tekintetében jöhetnek a grillezett, párolt zöldségek, bulgur, köles, vagy akár édesburgonya hasábok, és egy marék zöldsalátát minden étkezéshez javaslok. Desszertek terén pedig bármi elkészíthető cukormentesen, illetve fehér liszt mentesen, akár egy sütőtökös muffin, akár egy fahéjas répatorta.