Active Beauty
Fülfájás gyermeknél

8 dolog, amit a szülőknek tudniuk kell

Fülfájás gyermeknél

Bármennyire is próbálják a szülők erősíteni gyermekeik immunrendszerét, néhány betegség nem kerülhető el. Ilyen például a fülfájás, amely egy klasszikus gyermekbetegség. A hatéves kor alatti gyermekek csaknem 70 százalékánál legalább egyszer alakul ki középfülgyulladás. Mivel a fülek különösen érzékeny szervek, még egy kis gyulladás is nagyon kellemetlen lehet.

1. A GYERMEKEK FÜLE KÜLÖNÖSEN ÉRZÉKENY

A gyermekeknél gyakoribb a fülfájás, mint a felnőtteknél, mert az orrgarat és a középfül közötti táv még rövidebb, így a kórokozók a középfülbe kerülhetnek, és ott gyorsabban elterjedhetnek.

A fülekben sok idegvégződés van, ezért még az egészen apró rendellenességek is fülfájást okozhatnak. Maga a fülfájás sokféle formában jelentkezhet (szúró, kopogó vagy tompa fájdalomként, tartósan vagy időközönként). A mellékhatás lehet például szédülés, hallási problémák és fülnyomás is.

A gyermekek fülfájásának sokféle oka lehet, de legtöbbször gyulladásról vagy baktérium, esetleg vírus okozta fertőzésről van szó.

2. EZEK A JELEK FÜLFÁJÁSRA UTALNAK

Ha a gyermek még nem képes jól kommunikálni, sokszor nem könnyű felismerni a fülfájást. A fülfájás jele lehet, hogy gyermek gyakran fogja a fülét, úgy tűnik, kevésbé hallja, amit mondunk, továbbá szédül, vagy váladékozik a füle.

RAGYOGÓ DIY ÖTLETEK GLITTERREL

3. EZEKBEN AZ ESETEKBEN AZONNAL ORVOSHOZ KELL FORDULNIUK

Mivel a hallás fontos a fejlődés szempontjából, különösen a kisgyermekek számára, a fülproblémákkal mindig orvoshoz kell fordulni. Ha ezeket tapasztalod gyermekednél, azonnal fordulj orvoshoz:

  • A gyermek lázas
  • Vérzés lép fel
  • A gyermek fáradtnak tűnik
  • Gyermek két évnél fiatalabb

4. ÍGY KEZELIK A GYERMEKEK FÜLFÁJÁSÁT

Az orvosok a kezelést megfelelő gyógyszerrel hajtják végre, a fülfájás okától függően. Ha a fülfájás vírusfertőzés következménye, és csak megfázással jár, akkor az orrcseppek segítenek, mert hozzájárulnak a középfül szellőzésének javításához. Az orrcseppeket egymás után 5–6 napon túl nem szabad használni. Ez az irányérték a terméktől és a gyermek életkorától függően változik, ezért elengedhetetlen, hogy mindig elolvassuk a betegtájékoztatót vagy a gyermekorvossal konzultáljunk. Középfülgyulladás vagy súlyos fülfájdalom esetén hat hónapos kortól az ibuprofen vagy a paracetamol hatóanyagú gyógyszereket is előírják ezt.

Ha azonban bakteriális fertőzés áll fenn, az orvos antibiotikumokat ír fel. Általában széles spektrumú antibiotikumot alkalmaznak, amely sokféle kórokozó ellen hatásos.

5. A FÜLFÁJÁST SZIGORÚAN ELLENŐRIZNI KELL A GYERMEKNÉL

A fülfájás ártalmatlannak tűnik, és a legtöbb esetben az is. De előfordulhat mastoiditis, azaz fültőmirigy-gyulladás is. Ez a fülkagyló mögötti rész gennyes gyulladása, és általában akkor alakul ki, ha a középfülgyulladást nem vagy túl rövid ideig kezelték. Különböző típusú baktériumok is lehetnek itt.

Ha a mastoiditist időben észlelik, általában jól kezelhető, és gyorsan gyógyul. Ha nem kezelik, a legrosszabb esetben életveszélyes szövődmények léphetnek fel. Tehát feltétlenül vigyázz a gyermekedre, és nézz a füle mögé, ha fáj neki. Ha kétségeid vannak, akkor mindig fordulj a gyermekorvoshoz.

6. EZEK AZ OTTHONI GYÓGYMÓDOK SEGÍTHETNEK

A hagymás kis „tasakok” hagyományos otthoni gyógymódok, amelyek enyhíthetik a fülfájást a gyermekeknél. A hagyma illóolajai segítenek csökkenteni a gyulladást.

Így csináld: vágj egy hagymát szeletekre, és kissé melegítsd fel őket. Ezután tedd a meleg hagymaszeleteket vattakorongok közé, ezeket pedig a gyermek fülére. A vattakorongokat például egy fejpánttal is rögzítheted. Az infra lámpák és a cseresznyemagból készült párnák is gyógymódok lehetnek.

ONLINE VAGYOK, ANYA!

7. ÍGY AKADÁLYOZHATOD MEG A FÜLFÁJÁST

A következő intézkedések segíthetnek a fülfájás megelőzésében:

  • fürdés közben helyezz füldugót a gyermek fülébe
  • a fül tisztításakor ne használj fülpálcikát, ezek gyermekek számára alkalmatlanok, és mellesleg felnőttek számára sem ajánlottak
  • idejében kezeld az orrfolyást és a köhögést köptető gyógyszerekkel (például orrdugulásgátló spray-vel, Nasivinnel).

8. EZT TEDD, HA A GYERMEK FÜLFÁJÁSA FOLYAMATOSAN VISSZATÉR

Ha gyermekednek folyamatosan fáj a füle, feltétlenül vedd komolyan, és minden alkalommal ellenőrizze orvos. Ellenkező esetben fennáll annak a veszélye, hogy a fülfájás krónikussá válik, ami tartósan károsíthatja a dobhártyát. Ha a gyermek folyamatos középfülgyulladásban szenved, akkor szükség lehet a fül (fülcső) bevágása, hogy a középfülben felhalmozódott váladék elvezetésre kerüljön. A váladék felhalmozódása hallás- és beszédfejlődési rendellenességekhez vezethet.