Active Beauty
Cumi-kisokos

Milyen cumit válasszunk?

Cumi-kisokos

Sokan nem is gondolnák, mekkora fejtörést tud okozni egy olyan aprócska dolog kiválasztása, mint babánk cumija. Pedig annak érdekében, hogy gyermekünk megszeresse és használja is – ezzel pedig mi is egy kis nyugalomhoz jussunk –, nem szabad elnagyolni a döntést. Ha nem a megfelelőt választjuk ki, a drágán vásárolt cumi könnyen a sarokban landolhat, mi pedig nem leszünk előrébb. De mire kell figyelnünk vásárláskor?

Forma

Elmúlt már a standard cumik ideje, a boltok polcain ma már rengeteg féle, alakú és formájú cumit találhatunk. A gyártók körében – reagálva sok szülő aggodalmára – ma már egyre népszerűbb az úgynevezett fogszabályzós cumi, melynek formája figyelembe veszi a gyermekek fogainak és ínyének természetes fejlődését. A legkisebbeknek pedig célszerű a mellbimbóhoz hasonló alakú cumit választani, hiszen ezzel segíthetjük újszülöttünk állkapcsának fejlődését, és a szopizás mozdulatainak gyakorlását.

POPSI ÜGYEK – ÍME EGY KIS PELENKACSERE-ÚTMUTATÓ!

Anyag

A cumik egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy milyen anyagból készülnek. A legtöbb esetben a latex és a szilikon közül választhatunk. Mindkettőnek megvan a maga előnye és hátránya, így ebben szülői mérlegelésre van szükség. A szilikonból készült cumi ma már elterjedtebb, mivel az anyag időtállóbb, kevesebb esélyt ad az allergiás reakcióra, és könnyebben is tisztítható. A latex ezzel szemben természetesebb érzésű, puhább anyag, így például a fogacskáknak is jobb, hiszen nem nyomja őket össze. Ezért nagyobb gyermekek esetében, ha nem allergiásak az anyagra, célszerűbb utóbbira váltani.

Levegőzés

A cumizás közben keletkező, majd az ajkakra, állra kikerülő nyál könnyen okozhat irritációt, és vezethet kiszáradáshoz a gyermekek bőrén, különösen, ha sokat cumiznak. Éppen ezért érdemes odafigyelni cumiválasztáskor, hogy jól levegőző terméket vásároljunk. Például olyat, amelynek külső, kemény műanyag részén apró lyukak találhatók.

Méret

A kiválasztott cumi megfelelő mérete döntő szerepet játszik a ’kiköpési-kockázat’ csökkentésében, ezért érdemes jól megnéznünk a csomagolást, mielőtt bedobnánk a cumit a kosarunkba. Az általános besorolás a 0-3, illetve 0-6, a 6-18, valamint a 6-36 hónapos kor alapján történik, de ezeken kívül találhatunk kifejezetten újszülöttek részére tervezett ultrakönnyű és extra puha darabokat is.

MIÉRT SÍR A BABA?

A cumi célja

Bizony a cumiknak is van céljuk, méghozzá többféle is. Ezek szerint választhatunk játszó, nyugtató vagy altató cumit, és ma már mindegyikből találunk éjszakai változatot is. A játszó cumik fő tulajdonsága, hogy található rajtuk egy fogantyú – vagy gyűrű –, melynek segítségével mi vagy gyerkőcünk is ki tudja venni szájából a kis ’hangtompítót’. Azonban ez nem jön jól, ha például el-vagy visszaaltatni próbáljuk kisbabánkat. Erre az esetre hasznosak a nyugtató és altató cumik, amelyeknek a külső műanyag része fogantyú nélküli, hogy a csörgés ne zavarja meg a pihenni próbáló kicsit. Ezeknek általában a formatervezése is más: laposabb műanyag résszel rendelkeznek, mely több helyet is hagy az orrocskának, így hason fekve sem zavarja majd a gyerkőcöt. A cumik éjszakai változata igen ötletes, hiszen fluoreszkál a sötétben, így könnyedén megtalálhatjuk akár a kiságy zegzugaiban is.