Active Beauty
A wellness mindenkié

Igazi kincs

A wellness mindenkié

A gyógyfürdők igen fontos szerepet töltenek be a rehabilitáció, illetve a rekreáció során is. És nem mellesleg egy napot eltölteni egy fürdőkomplexumban felér egy újjászületéssel.

Több mint 2000 éve használják az emberek a víz, a gőz, a hideg és a forró levegő hatásait arra, hogy megtisztítsák testüket és lelküket. Már a görögök és a rómaiak is impozáns fürdőhelyeket építettek, melyek a társasági élet központjai is voltak. A látogatók a tepidáriumban, a kaldáriumban, a lakóniumban és a frigidáriumban lazítottak. A wellness tehát nem a modern idők találmánya. Maga a fogalom is már 1654 óta létezik. A híres Oxford English Dictionary „jó egészség”-ként definiálta. Hazánkban is hosszú múltra tekint vissza a fürdőkultúra. Néhány helyen ma is pont úgy lehet lazítani, mint évszázadokkal előtte.

Néhány órányi kikapcsolódás

Manapság, amikor mindenki próbál egy napba háromnapnyi teendőt sűríteni, kifejezetten jól jönnek azok a bizonyos gyorsan beiktatható wellnesshétvégék. Sokszor bele sem gondolunk, hogy milyen szerencsések vagyunk, hiszen Magyarország a top 5 termálnagyhatalomba tartozik, azaz országszerte szinte bárhol belefuthatunk egy újabb fürdőbe. Hogy ezt számszerűsítsük: kb. 200 termálfürdő található jelenleg hazánkban – mindezekből 99 minősített gyógyfürdőnek számít. „Az egészségturizmus és a gyógyvízturizmus hazánkban kiemelkedő turisztikai ágazat. Ahogy a vidéki fürdővárosok, úgy a budapesti fürdők is nagy népszerűségnek örvendenek mint a hazai, mind pedig a külföldi vendégek körében. Az utóbbi években nagy örömmel látjuk, hogy a wellnesshétvégék újra teret hódítanak, ezekre az alkalmakra a családok kikapcsolódni, szórakozni, illetve pihenni érkeznek. Természetesen számottevő a külföldi vendégek száma is az egyes fürdőkben, akik elsősorban gyógyászati céllal keresik fel a vidéki desztinációkat” – meséli Czinege Szilvia, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. értékesítési és marketingigazgatója.

Budapest, te csodás

Magyarország fővárosában tíz gyógyfürdő működik, és Budapest a világ egyetlen olyan nagyvárosa, ahol ennyi működő történelmi műemlékfürdő van, illetve az egyetlen főváros, ahol 118 forrás található. „A budapesti gyógyfürdők a külföldiek szempontjából abszolút elsődlegesen felkeresendő attrakciónak számítanak, hiszen egyedülálló az, amit a Rudas, a Széchenyi vagy akár a Gellért gyógyfürdő tud nyújtani” – vág bele Szilvia. Ahogy mondani szokás: sok jó ember kis helyen is elfér. Szerencsére azonban még a hellyel sincs gond, hiszen igazán monumentális épületekről beszélhetünk, így bőven megfér egymás mellett a fürdőkben a kulturális élményre vágyó turista, a gyógyulása elősegítésére érkező páciens és persze a szimplán pihenésre vágyó vendég. „A mi adataink szerint az elmúlt évben több mint 4,2 millió vendéget fogadtunk a 12 fürdőegységünkben, ezek közül a Széchenyi, a Gellért, a Rudas és a Király gyógyfürdő a legnépszerűbbek, ahol a napijegyet vásárlók 90%-a turista volt. És természetesen vannak azok a fürdők, mint például a Paskál, a Dandár, a Lukács vagy akár a Dagály, ahova még mindig inkább a helyi lakosság vált jegyet.

Kincs a városligetben

A Széchenyi Gyógyfürdő és Uszoda, becenevén a „Szecska”, Budapest és egyben Európa egyik legnagyobb fürdőkomplexuma. Története régre nyúlik vissza, hiszen a fürdő építését 1909-ben kezdték meg Czigler Győző tervei alapján, majd 1913-ban nyitották meg. A folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően mára számos medence közül választhatjuk ki azt, ahol éppen relaxálni szeretnénk. A fürdő gyógyvize Budapest második legmélyebb kútjából, 1246 méter mélyről, 76 fokos hőmérsékleten érkezik a felszínre. Kifejezetten javallott az itt található víz kopásos jellegű ízületi és gerincbetegségek, krónikus ízületi gyulladások, ortopédiai műtétek és balesetek utáni rehabilitáció, gerincbántalmak, idegfájdalmak, vagy épp a csontrendszer mészhiányos állapotai esetén. Természetesen a panaszmentes vendégeknek is érdemes felkeresniük a fürdőt, hiszen mind a gyönyörű környezet, mind pedig a szolgáltatások garantálják a teljes körű kikapcsolódást.

Generációkat átívelő gyógyfürdők

Hosszú éveken át a gyógyfürdő szót meghallva az embereknek nem feltétlenül egy kellemes, relaxálásra alkalmas, trendi program jutott eszébe, hanem sokkal inkább egy kissé elöregedett, gyógyulási céllal felkeresett intézmény. Pedig ez a meggyőződés igencsak okafogyottá vált, hiszen az elmúlt években hatalmas változáson estek át a fürdők. „2010-ben végeztem egy kutatást és azt az eredményt kaptam, hogy mondhatni kissé elöregedett a fürdőközönségünk, így fontos célkitűzésünk lett a jövőre nézve, hogy fiatalítsunk. Mára elmondható, hogy gyönyörűen egyensúlyba kerültek a különböző korcsoportok a látogatásokat illetően. Vannak fürdők, ahol kifejezetten nagy többségben vannak a fiatalok, de persze akadnak olyan fürdők is, ahol továbbra is az idősebb korosztály képviselteti magát” – árulja el Szilvia. A mindennapos stressz, a hosszas ülőmunka, vagy épp a kemény fizikai igénybevétel nem kíméli a testünket, így nem csupán a lelkünknek, hanem a fizikai valónknak is sokat segíthetünk azzal, ha rendszeresen karbantartjuk. „A kommunikációnk középpontjában egyértelműen a prevenció áll, azaz, hogy fontos a megelőzés – nem akkor kell fürdőbe menni, ha az embernek problémája van. Többek között ennek is köszönhető, hogy 2011-hez képest több mint egymillióval nőtt a vendégforgalom a fürdőinkben.”

Nagy a buli szombatonként

Míg napközben igen széles skálán mozog, hogy ki miért kereste fel éppen aznap a Széchenyi gyógyfürdő komplexumát, addig szombat esténként egyértelműen a fiatalok veszik kézbe az irányítást, és bizonyítják be időről időre, hogy igenis megfér egymás mellett a modern szórakozás és a gyógyfürdő együttese. A SPArty rendezvénysorozat kapcsán a fiatalok is megtapasztalhatják, hogy egy gyógyfürdő mennyivel többet tud nyújtani. „Még a 90-es évek közepén két fiatalembertől jött az ötlet – akik szerettek a Rudas fürdőbe járni –, hogy legyen egy mozizással egybekötött este a fürdőben. Ez fejlődött később évi 3-4 bulira ezen a helyszínen, majd 2011-ben már kinőtte a Rudas fürdőt a nagy érdeklődés miatt – a külföldiek számára ez egy kuriózum volt. A tapasztalatok azt mutatták, hogy ha folytatni szeretnénk, akkor azt a Széchenyi fürdőbe kell átvinnünk. Az elmúlt években már olyan nagy érdeklődés volt a rendezvény iránt, hogy egészen márciustól novemberig minden szombaton volt egy-egy buli” – meséli Szilvia.

SZABADIDŐ-STRESSZ

A budai oldal gyöngyszemei

Bizony van egy olyan budapesti gyógyfürdő, amit még a népszerű színész, Ryan Gosling sem tudott kihagyni – legalábbis egy fotósorozat erejéig. Ez pedig nem más, mint a szecessziós stílusban épült Gellért gyógyfürdő. A külföldiek körében is nagy népszerűségnek örvendő fürdő 1918-ban nyitotta meg kapuit, majd 1927-ben a hullám strandfürdővel és 1934-ben a pezsgőfürdővel bővült. Vízösszetétele jó hatással lehet többek között az ízületek degeneratív betegségeire, gerincmegbetegedésekre, porckorongbántalmakra, idegzsábára vagy épp érszűkületre is. De nem lehet elmenni szó nélkül a Rudas fürdő mellett sem, melynek 1566-1572 közötti felépítése Szokoli Musztafa budai pasa nevéhez köthető. A Rudas fürdő ilidzsa típusú fürdő volt, azaz egy olyan fürdő, amely központi és kisebb medencékből áll, és természetes forrásokra épült. Napjainkban több gőzkabinnal, úszómedencével, wellnessrészleggel, illetve egy meseszép tetőtéri medencével várja a pihenni vágyókat. Vízösszetételét tekintve jótékony hatással lehet többek között az idegzsábára, a porckorongsérvre, illetve az idült és félheveny ízületi gyulladásokra.

3 NOSZVAJI SZÁLLÁSHELY, AMIT IMÁDUNK

Utazási tipp: Relaxálás különleges környezetben

Csehország: gyógyüdülőhelyek

Ahol korábban az állam vezetői és a nemesek pihentek, ott ma is stílusos körülmények között lehet wellnesselni: az építészetileg impozáns cseh gyógyfürdőkben. Az országban 30 helyen ma is természetes gyógyhatású anyagokkal, például ásványtartalmú vizekkel, tőzegláppal és természetes gázokkal kúráltathatjuk magunkat. A leghíresebb gyógyüdülőhelyek Karlsbad, Marienbad és Franzensbad. Jáchymov a világ legrégibb radioaktív gyógyfürdője, Teplice pedig Közép-Európa legrégibb gyógyüdülőhelye.

Ausztria: híres szénafürdő

A szénafürdőnek nagy tradíciója van osztrák szomszédainknál. A karintiai Lesachtalban található Almwellness-Resort Tuffbad Hotelben különböző szolgáltatásokat nyújtanak, melyekben a hegyi széna jótékony hatásait aknázzák ki. Ilyen például a szénaágyon való ellazulás.

A hegyi szénát a Riebenkofel-hegyen – 2000 méteres magasság felett – minden második évben takarítják be. A karakteres gyógynövények éterikus olajai a bőrön és a légutakon keresztül jutnak a szervezetbe, és ellazítják a csontokat és az ízületeket.