Active Beauty
4 tanács, hogy elkerüljük a felesleges vitákat

Hidegvérrel a kapcsolatért

4 tanács, hogy elkerüljük a felesleges vitákat

Egy párkapcsolatban elkerülhetetlenek a kisebb-nagyobb összecsapások kedvesünkkel. Néhány konfliktus pedig valóban szükséges ahhoz, hogy előrehaladjon a kapcsolat, tanuljunk valamit, vagy egy kicsit jobban megértsük a másikat. Ugyanakkor számtalanszor már az elején érezzük, hogy értelmetlen vitázni, mégsem bírjuk ki, és beleállunk a szükségtelen fájdalomba. Most hoztunk 4 tippet arra, hogy elkerüljük a felesleges köröket.

A puha válasz

Elgondolkoztunk már, pontosan mikor is kezdődik egy veszekedés? Egy kiadós, csapkodásokkal teli vita után az ember néha megpróbálja visszapörgetni az eseményeket, és megtalálni azt a pontot, amikor minden elszabadult. Ha mi is tettünk már ilyet, valószínűleg tisztában vagyunk vele, hogy ez legtöbbször egy kemény mondat, arckifejezés vagy mozdulat szokott lenni. Sőt, azzal is tisztában vagyunk, ha az az egy dolog nem történt volna meg, valószínűleg más mederben folyt volna tovább a kommunikáció. Azzal ugyan semmit nem tudunk kezdeni, ha a másik fél adja meg a veszekedés ’felütését’, azonban, ha legközelebb mi magunk érezzük, hogy a véleménykülönbséget nemsokára vitává alakítjuk indulatainkkal, tudatosan lépjünk közbe, és adjunk egy ’puha választ’ a durva reakció helyett. Ez bármi lehet, amivel nem a másikat hibáztatjuk vagy támadjuk az adott pillanatban. Egy egyszerű ’értelek’, egy gyengédebb mozdulat, simogatás vagy egy mosoly. Ha párunk támadásra számít, de helyette simulást érzékel, az pozitív sokként hathat rá is, és a veszekedés potenciálja máris kisebbé válik.

ÖRÖKKÖN ÖRÖKKÉ

Időhúzás

Az ’időhúzás’ kifejezésnek általában pejoratív érzete van, azonban egy felesleges vita elkerülésekor csakis pozitív értelemben használjuk a technikát. Ha elérjük, hogy nyerjünk egy kis időt, mielőtt a vita fonala kifut a kezünkből, azzal egyrészt elkerültük azokat a sérelmeket, amelyek a következő percekben értek volna mindkettőnket, másrészt lehetőségünk lesz lenyugodni, és higgadtan átgondolni összekülönbözésünk okát. Időt nyerhetünk például a ’Hadd gondoljam ezt most át!’ vagy a ’Lehet benne valami.’ mondatokkal, hiszen ezek nem támadó jellegűek, magukban hordozzák a megegyezés és a megoldás lehetőségét, és tudatják kedvesünkkel, hogy figyelembe vesszük, amit tudtunkra adott eddig.

Okos visszavonulás

Egy vita során felkavarodnak az indulatok, gyorsabban ver a szívünk, és mindenre élesebben reagálunk, mint máskor tennénk. Ha egy ilyen helyzetbe eleve úgy lépünk be, hogy rossz napunk volt, levertek vagy ingerültek vagyunk, az határozottan nem fog segíteni a megoldásban. Ilyenkor jobb elkerülni a konfliktus kialakulásának lehetőségét is, és inkább az első veszélyes mondat után visszavonulót fújni. Engedjük el a fülünk mellett az epés megjegyzést, vagy válaszoljunk egy egyszerű bocsánatkéréssel akkor is, ha nem érezzük igazságosnak a problémát. Pár órával vagy egy-két nappal később, amikor jobban érezzük magunkat, békés szándékkal és nyugodt hozzáállással felhozhatjuk a témát, így több esélyünk lesz a megoldásra is.

8 APRÓSÁG A BOLDOGABB HÁZASSÁGÉRT

Csak semmi ’Te’

Volt olyan helyzet, amikor jól reagáltunk arra, ha minket hibáztattak még az ég színéért is? Valószínűleg nem, és a sértő kérdések vagy szavak biztosan nem tették könnyebbé a megegyezést sem. Jó, ha észben tartjuk, mindenki így érez ezzel kapcsolatban, még párunk is. Nem véletlen, hogy a mindennapi felesleges viták döntő része olyan kérdésekkel kezdődik, mint a „Miért csináltad ezt?” vagy a „Tényleg úgy gondoltad, hogy ez működni fog?”. Bántó és hibáztató ’Te miért viselkedtél így?’ jellegű kérdések helyett inkább saját magunkra vonatkozó kijelentéseket tegyünk, ha jelezni szeretnénk, hogy valamivel problémánk van. Egy „Nekem jobb érzés, mikor…” kezdetű kijelentéssel, vagy egy kedves, de határozott „Szeretném, ha…” felütésű kéréssel máris jelezzük, hogy a probléma tárgyáról szeretnénk beszélni, és a megoldás miatt vagyunk itt, nem azért, hogy a másik fejére olvassuk, mi minden rossz miatta.