Active Beauty
A veszekedés szabályai
Szöveg: Sándor Alexandra

Mit szabad és mit nem?

A veszekedés szabályai

A veszekedés minden párkapcsolat természetes része. Megfelelő keretek között még építő jellegű is lehet, ha viszont nem sikerül betartani bizonyos alapszabályokat, akkor sajnos kárt tehet a kapcsolatban.

Minél kevesebb kiabálás


Vérmérséklettől függően talán szürreálisnak tűnik az elvárás, hogy egyáltalán ne kiabáljatok a veszekedés során. Mediterrán temperamentummal ez teljesen normális lehet, aki viszont csendesebb lélek, abban mély nyomot hagyhat. Valójában minden attól függ, hogyan viszonyultok a kiabáláshoz, de egyvalami biztos: a másik túlharsogása nem teszi lehetővé a higgadt érvelést, ráadásul nem könnyíti meg az elhangzottak empatikus befogadását sem.

Kerüld a vádaskodást!


Veszekedés során nagy lehet a kísértés, hogy a másik fejéhez vágj olyan dolgokat, amik régóta bántanak, és amikre már nem is lehet érdemben reagálni. A vádaskodás eredménye, hogy a partnered a védekezésre és a magyarázkodásra fog összpontosítani – esetleg még vissza is támadhat –, ahelyett, hogy nyugodtan végighallgatna és fontolóra venné az érveidet.


Használj „én-állításokat”!


Az „én-állítás” lényege, hogy azt osztod meg, mi játszódik le benned, mit gondolsz és mit érzel. Tehát ahelyett, hogy azt mondanád a másiknak, hogy „mekkora hülyeséget csináltál”, inkább úgy fogalmazol, hogy „rosszul esett nekem, ami történt”. Ez lehetővé teszi, hogy minimumra csökkenjen a vádaskodás kockázata, ráadásul megkérdőjelezhetetlen, hiszen a saját megélésedről mesélsz.

Hallgass figyelmesen!


Gyakori hiba, hogy a felek csak arra koncentrálnak, mit akarnak mondani a másiknak – pedig a figyelmes hallgatás legalább ugyanolyan fontos. Arról nem is beszélve, hogy figyelmes hallgatással talán sokkal többet érhetsz el, mint bármilyen érveléssel: ha a partnered érzi, hogy figyelsz rá, és nem csak a saját álláspontodat ismételgeted, sokkal nyitottabb lesz arra, hogy kedvezzen neked.

Keress közös pontot!


A vitakultúra egyik alaptétele, hogy a szembenálló feleknek érdemes arra koncentrálniuk, hogy mik a közös pontok, és azokat figyelembe véve miért érdemes a többiben is egyetértésre jutniuk. Még a legnagyobb konfliktus közepette is jó, ha szem előtt tartod, miért választottátok egymást, mik a közös céljaitok – ezek még akkor is segítenek, ha egy adott kérdésben végképp nem értetek egyet.