Active Beauty
Foltos hajhullás: mi okozza, és hogyan gyógyítható?
Szöveg: Dr. Hanaa Hasan

Alopecia Areata

Foltos hajhullás: mi okozza, és hogyan gyógyítható?

A foltos hajhullás bármilyen életkorban felléphet, és mindkét nemet érintheti. A betegség lehet átmeneti, tehát egy idő után magától visszanőhet a szőrzet, vagy krónikus, újra és újra visszatérő hajhullási fázisokkal. Dr. Hanaa Hasan bőrgyógyász, FEBDV (Fellow of the European Board of Dermatology-Venereology) osztja meg velünk tudását a még részben megfejtetlen betegségről.

A legfontosabb tudnivalók a foltos hajhullásról

Dr. Hanaa Hasan FEBDV, bőrgyógyász és kozmetológus bécsi rendelésén lézeres, esztétikai, dermakozmetikai, valamint dermatológiai kezeléseket kínál pácienseinek. Az utóbbiak közé tartozik a hajhullás kezelése is, amiről interjúnkat készítettük vele.

1. Pontosan mit értünk foltos hajhullás alatt?

A foltos hajhullás, amit alopecia areata néven is ismerünk, a hajhullás egy specifikus formája, amelynek következtében kerek vagy ovális foltok maradnak hátra a fejbőrön vagy más testrészeken. A foltok mérete különböző lehet, néhány milliméteres, de akár egészen nagy kiterjedésű is. A hajhullás hirtelen lép fel, és az érintett terület egészen rövid időn belül teljesen szőrtelenné válhat.
A kopasz területeken a bőr általában teljesen sima, gyulladás- vagy irritációmentes. A hajhagymák általában nem károsodnak, így a haj bármikor visszanőhet.

2. A nőket és a férfiakat is érintheti a foltos hajhullás?

Igen, a betegség mindkét nemnél felléphet, életkortól függetlenül. Annak ellenére, hogy a hajhullás gyakoribb a férfiaknál, nőknél is előfordulhat. A férfiaknál a foltos hajhullás a fejbőrt, a szakáll területét vagy más testrészeket is érintheti. A nőknél általában csak a fejbőrön lép fel.

3. Mi okozhatja a foltos hajhullást?

A foltos hajhullás okát illetően mindmáig sok a találgatás. A szakemberek azt feltételezik, hogy genetikai, környezeti faktorok és immuntényezők kombinációja játszhat szerepet a betegség kialakulásában. A foltos hajhullás kialakulásában az immunrendszer valószínűsíthetően fontos szerepet játszik. Autoimmun betegségek esetén az immunrendszer nemcsak a testidegen káros anyagokkal (pl. vírusokkal és baktériumokkal) szemben lép fel, hanem a szervezet saját sejtjei, szövetei vagy szervei ellen is. Foltos hajhullás esetén az immunrendszer a szőrtüszőket támadja meg. A speciális immunsejtek, az úgynevezett T-sejtek túlzott reakciója következtében a szőrtüszők begyulladnak. Ez a gyulladási folyamat károsítja a szőrszálakat, és azok kihullásához vezet. Ezenkívül a genetikának is lehet szerepe a hajhullásban: ha a családunkban is előfordult már a betegség, akkor nagyobb a veszélye annak, hogy minket is érinteni fog. Ezenkívül a környezeti faktorok is szerepet játszhatnak a kialakulásában. A hajhullás lelki okai mögött túlnyomóan olyan negatív érzések állhatnak, mint a hosszú ideje fennálló depresszió, mentális stressz, túlzott aggódás és kétségbeesettség vagy ezek kombinációi. Bizonyos fertőzések és hormonális változások is okozhatnak hajhullást, vagy súlyosbíthatják a helyzetet. A szakemberek szerint ezek a tényezők befolyásolják az immunrendszer működését, és akár ennek eredménye is lehet a túlzott immunválasz.

Fontos: a foltos hajhullás mögött mindenkinél más okok állhatnak. A betegség pontos mechanizmusának megértéséhez vizsgálatok elvégzésére van szükség.

4. Mik a tipikus tünetek, és miről ismerjük fel a foltos hajhullást?

A foltos hajhullás következtében rövid időn belül csupasz kerek vagy ovális foltok maradnak hátra a fejbőrön vagy más testrészeken. A hajhullás mértéke egyénenként változó: vannak, akik csak nagyon kis területről veszítenek hajszálakat, míg másoknál a hajhullás nagy felületekre terjed ki.
Az érintett területek általában simák, teljesen szőrtelenek, míg a körülöttük lévő részeken normálisan nő a szőr. A szőr a kopasz folt szélén ritkul és itt rövidebb, finom szőrszálak láthatók. Általában a kopasz terület szélén lévő szőrszálak sem egészségesek, a tövük sorvadt, vékonyabb, mint a felső végük. Rendszerint más bőrelváltozás vagy gyulladás az érintett területen nem alakul ki.
A foltos hajhullás tünetei különbözőek lehetnek. Vannak, akiken csak egy folt alakul ki, másokon viszont több. A tar területek formája lehet kerek, ovális vagy szabálytalan alakú.
A foltos hajhullás nemcsak a fejbőrön jelentkezhet, férfiaknál például a szakáll területen, a szemöldökön, a szempillákon vagy más szőrrel borított területen is előfordulhat.
Amennyiben ilyen tüneteket tapasztalsz magadon, akkor tanácsos felkeresned egy bőrgyógyászt, aki pontos diagnózist felállítva kizárja a hajhullás egyéb más okát. A bőrgyógyász megvizsgálja az érintett területet, és ha szükséges, plusz teszteket is elvégez.

5. Mi különbözteti meg a foltos hajhullást a hajvesztés többi formájától?

Az alopecia areata jellegzetes tünetei:

  1. A tar foltok alakja: foltos hajhullás esetén kerek vagy ovális csupasz részek keletkeznek a korábban szőrrel fedett bőrön, míg a hajhullás többi fajtájánál, mint az androgén típusú alopéciánál, a kopaszodás férfiak esetében a halántékok felől indul, aztán elkezd a fejtetőn is ritkulni a haj, majd a hajvesztetté váló foltok összeérnek, és csak a halánték alatti területen, valamint a tarkón marad haj. Nőknél az androgén típusú hajhullás a választékvonalon lévő haj fokozatos elvékonyodásával kezdődik, majd egyre szélesebbé válik a választék.
  2. Az érintett területek: Foltos hajhullás esetén egy vagy több élesen elhatárolt hajhiányos folt jelenik meg a fejbőrön vagy más testrészeken, míg a hajhullás többi típusa egyenletes hajvesztéssel jár a fejbőr nagyobb területein vagy az egész fejen.
  3. Kísérő tünetek: a foltos hajhullás általában nem jár bőrelváltozással, viszketéssel vagy fájdalommal. Ezzel szemben ha például pikkelysömör vagy egy fertőzés következtében alakul ki a hajhullás, akkor gyulladások, hámlás vagy más bőrproblémák is kísérhetik a betegséget.


6. Hogyan kaphatunk diagnózist, és milyen szakorvoshoz forduljunk a betegség gyanújával?

Az alopecia areata diagnózisát egy bőrgyógyász tudja felállítani. A tünetek ismeretében és egy vizsgálat révén be tudja azonosítani a hajhullás típusát. Adott esetben szövetmintavételt (biopsziát) is szükségesnek tarthat.
Fontos, hogy a bőrgyógyász rendelkezésére bocsátsunk minden releváns információt a hajhullással kapcsolatban, a betegség családban való előfordulásáról, korábbi betegségekről, szedett gyógyszerekről vagy más tényezőkről, amik összefüggésben állhatnak a hajhullás kialakulásával.
A pontos diagnózis rendkívül fontos ahhoz, hogy hatásos legyen az alkalmazott kezelés.

7. Milyen kezelést javasol foltos hajhullás esetén, és milyenek a gyógyulási esélyek?

Az alopecia areata betegség több különböző metódussal is kezelhető, viszont a teljes gyógyulásra nincs garancia. A kezelés célja a hajnövekedés serkentése és a betegség lefolyásának szabályozása. A kiváltó ok ismeretében az orvos által alkalmazott kezelési módszerek a következők lehetnek: topikus kortikoszteroidok alkalmazása, immunterápia, kontakt szenzibilizáció, JAK-gátlók alkalmazása, hajbeültetés. A gyógyulási esélyek mindenkinél mások, és több tényezőtől is függnek. Konzultáljunk az orvosunkkal a lehetséges kezelési lehetőségekről. A szakorvos egyénre szabott terápiát fog javasolni nekünk.

8. Mit mondana még el a foltos hajhullásban szenvedőknek?

A következő tippeket adnám az érintetteknek:

  • Fogadd el magad és a hajhullásod. Az értékedet nem a kinézeted határozza meg.
  • Ápold a hajad és a fejbőröd kímélő termékekkel.
  • Kérj segítséget egy terapeutától, ha érzelmileg megvisel az állapot.
  • Táplálkozz egészségesen, pihenj eleget, kerüld a stresszt, és figyelj oda magadra.
  • Légy türelmes, mert lehet, hogy a hajad újra magától ki fog nőni.
  • Konzultálj egy bőrgyógyásszal az egyénre szabott kezelési lehetőségekről, és hallgasd meg a tanácsait.