Active Beauty
5 tipp a digitális detoxhoz: így fogod tudni korlátozni a telefonhasználatot
Szöveg: Elisabeth Schmiedjell, Katharina Schmiedjell

Hogy sikerülhet?

5 tipp a digitális detoxhoz: így fogod tudni korlátozni a telefonhasználatot

Úgy tűnik, manapság egyre többen érezzük úgy, hogy a túlzott mobiltelefonhasználat magányossá és boldogtalanná tesz minket. Számos kutatás is megerősíti ezt – drasztikusan csökkent koncentrációról és növekvő depressziós rátáról beszélnek. Úgy tűnik, elsősorban a fiatal generáció vált a digitális varázslat rabjává. (Még egyszer) hogy is lehet véget vetni ennek a függőségnek?

5 tipp a digitális detoxhoz

1. Push üzenetek deaktiválása

Szinte az összes applikáció felkínálja a lehetőséget, hogy push üzenetekkel informáljon minket az újdonságokról. Ha azonban sok applikációt használunk, akkor az okostelefonunk szinte felrobban ezektől az üzentektől: állandóan vibrál, pittyeg vagy villog. Ezért a legjobb, ha a mobiltelefonunkat némára állítjuk, a push üzeneteket kikapcsoljuk, vagy – ha teljesen konzekvensek akarunk lenni – néhány applikációt letörlünk a készülékünkről.

2. Digitális detox applikációk használata

Hogyan, kérem? Egy applikáció, ami segít kilépni a kütyük bűvköréből? Igen: érdemes a problémát a gyökerénél megragadni. Az olyan applikációk, mint a „Forest“, „AppDetox“ vagy „OffTime“ segítenek korlátok közé szorítani a mobiltelefon-használatot – mert ezek pontosan megmutatják, hogy milyen gyakran aktiváltuk az okostelefonunkat, és melyik applikációt mennyi ideig használtuk. A nap végén valószínűleg megdöbbentő eredménnyel szembesülünk, és ezek a számok segíthetnek felnyitni a szemünket.

3. A kiegészítő funkciók „kipakolása”

Ébresztő, zseblámpa – mind praktikus kiegészítő funkciók. Ha viszont kevesebbet szeretnénk használni az okostelefonunkat, akkor jobban tesszük, ha például nem a mobiltelefonunk jegyzettömbjébe írjuk a bevásárlólistát. Mert ha már egyszer a kezünkbe vettük a mobiltelefonunkat, akkor gyorsan végiggörgetjük a közösségi média csatornákat is, és máris ott vagyunk, ahol a part szakad. Ezért a legjobb, ha ezeket a funkciókat újra „kipakolod a telefonodból”, és például egy nagyon dekoratív ébresztőórát teszel az éjjeli szekrényedre.

Digitális detox a több okostelefonmentes időért

4. A szándék nyílt közlése

Az okostelefon digitális stresszt okoz – és ehhez gyakran még némi szociális stressz is hozzáadódik. A Whatsapp és a többi üzenetküldő applikáció miatt állandóan elérhetőnek tűnünk, és emiatt az lehet az érzésünk, hogy a környezetünk elvárja tőlünk, hogy minden üzenetükre azonnal reagáljunk. Ez olykor még azt is eredményezheti, hogy a valós kapcsolataink az okostelefon miatt mellékvágányra kerülnek. Jobb, ha meghatározzuk, hogy mely napszakokban, mikor és mennyit használjuk az okostelefonunkat, és akkor is tényleg csak az e-mail fiókunkat ellenőrizzük, vagy a rövid üzenetekre válaszolunk. Ha nyíltan kommunikálod a barátaid és a családod felé, hogy mostantól nem vagy elérhető a nap 24 órájában, és e mögött semmi rosszindulatú szándék nincs, akkor még az is lehet, hogy mások is követik majd a példádat.

5. Okostelefonmentes idők és terek

Ha felkészítettük a környezetünket arra, hogy a digitális absztinencia útjára lépünk, akkor könnyebben sikerülhet a mobiltelefonunkat bizonyos tevékenységek idejére otthon hagyni. Például akkor, ha a barátainkkal találkozunk, elmegyünk bevásárolni vagy sportolni. Ez arra is alkalmat teremthet, hogy más emberekkel is beszélgetésbe elegyedjünk. Emlékszel még, mikor kértél utoljára valakitől útbaigazítást? A következő lépésben otthon is érdemes korlátok közé szorítanod az okostelefon-használatot. Telefonmentes övezet lehet például az étkező vagy a hálószoba.

Time Well Spent: Initiative pro Digital Wellbeing


Nem mindig egyszerű távoltartani magunktól a mobiltelefonunkat, viszont mindenképpen érdemes – a kütyü-időt csökkentve – a szociális médiumok, valamint az üzenetküldők világán kívül is több időt eltöltenünk. Ma már a Facebook és az internet fejlesztői is ezt tanácsolják. Tristan Harris, a Google egykor dizájnetikai munkatársa vezetése alatt formálódott egy ellenmozgalom. A „Time Well Spent“ non-profit szervezet az emberek figyelmére épülő, adatalapú gazdaság problémájára kíván megoldást találni. Ennek első lépéseként pedig az öntudatosság növelését jelölték meg. Az, hogy már a techóriások is hangsúlyozzák a digitális detox és a tudatos internethasználat fontosságát, mindenkinél meg kell szólaltassa a vészharangokat. Emlékeztetve minket arra, hogy az igazán jó dolgok sohasem a képernyő előtt történnek velünk.