Active Beauty
Problémás bőr: ezek a meglepően egyszerű tippek javíthatják a bőr állapotát
Szöveg: Astrid Doppler

Tiszta és egyszerű

Problémás bőr: ezek a meglepően egyszerű tippek javíthatják a bőr állapotát

Több kutatás is megállapította, hogy az emberek 80 százaléka küzdött már aknéval vagy bőrhibákkal az élete során. Ezek a bőrhibák néha maguktól eltűnnek, de sok esetben rendkívül makacsok. Szerencsére azonban már apró változások a mindennapi életben is javulást hozhatnak. Az biztos, hogy érdemes kipróbálnod az alábbi, meglepően egyszerű tippeket.

Számos ok állhat a problémás bőr hátterében

Mivel még mindig sok tévhit kering a problémás bőr kapcsán, már most tisztázni szeretnénk, hogy a bőrhibák nemcsak a tinédzsereket érintik, továbbá nem annak a jelei, hogy valaki nem ápolja alaposan a bőrét. A pattanások kialakulásának számos kiváltó oka lehet – például emésztési zavarok, kiegyensúlyozatlan étrend, alkoholfogyasztás, stressz és még sok más. Ebből kifolyólag nem is olyan egyszerű pontosan megállapítani, hogy mi áll a háttérben.
Tippjeink teljesen egyszerű módon segítenek abban, hogy apró változásokkal a mindennapi életedben miként tudod javítani a bőröd állapotát.

1. Dupla tisztítás problémás bőr esetén

Pattanásos bőr esetén rendkívül fontos az alapos tisztítás, ellenkező esetben még könnyebben és gyorsabban tömődnek el a pórusok és a faggyúmirigyek. A smink és a szennyeződések eltávolítására érdemes először egy tisztító olajat használnod, ezt követően pedig mosd át az arcod egy tisztító zselével vagy habbal.

2. Problémás bőr esetén ne használj mechanikai bőrradírt

A mechanikai peelingek a készítményekben található apró szemcsékkel tisztítják a bőrt, és távolítják el az elhalt hámsejteket. Ezek a dörzsszemcsék azonban kedvezhetnek a fertőzések kialakulásának, továbbá eloszlatják a baktériumokat az arcon, ami további pattanások kialakulásához vezethet. Ehelyett inkább részesítsd előnyben az AHA- és BHA-savas kémiai hámlasztókat.

3. Használj napvédőt, ha problémás a bőröd

Olyan könnyed napfényvédő fluidot vagy zselét használj, ami nem tömíti el a pórusokat, továbbá ne mellőzd a fényvédő termékek használatát az arcodon. Miért? A peelingek, kozmetikai kezelések és a pattanások eltüntetésére irányuló további módszerek csak még érzékenyebbé és sebezhetőbbé teszik a bőrt az UV-sugarakkal szemben. A napfény ezen kívül kiszárítja a bőr felső rétegét és megvastagítja azt. Alatta rengeteg mitesszer képződhet, továbbá a pattanások következtében kialakuló hegek is nagyobb eséllyel alakulnak ki napfényvédelem nélkül.

4. Fertőtleníts!

Rendszeresen mosd meg vagy fertőtlenítsd a kezeidet és azokat az eszközöket, amik gyakran érintkeznek az arcoddal (például a telefon kijelzőjét).

5. Tartsd távol a kezedet az arcodtól

Még akkor is, ha nehezedre esik: ne nyúlkálj az arcodhoz! Ezt sajnos gyakran öntudatlanul tesszük egy nap többször is. Összpontosíts erre, így ugyanis viszonylag könnyedén megakadályozhatod azt, hogy állandóan az arcodhoz érj. Akárhányszor hozzáérsz az arcbőrödhöz, izzadság, mindenféle szennyeződés és baktériumok kerülnek a bőrödre, melyek pattanásokhoz vezethetnek. Teljesen függetlenül a bőrödre gyakorolt negatív hatásoktól, sokkal könnyebben betegedhetsz meg, ha nem figyelsz erre, ugyanis a kezeddel vírusokat viszel a szádhoz és a nyálkahártyáidhoz.

6. Cseréld gyakran az ágyneműt, ha problémás a bőröd

Ha problémás a bőröd, akkor legalább hetente egyszer cseréld le az ágyneműt. Súlyos akné esetén pedig akár háromnaponta. Ennek oka, hogy ezek a huzatok a baktériumok melegágyai lehetnek. Éjszaka összegyűlik bennük a szennyeződés, a faggyú, a hámsejtek, a hajszálak és sok minden más. Miközben alszol, ezek a baktériumok eloszlanak az arcodon, és újabb pattanásokat eredményeznek.

7. Táplálkozz helyesen!

Ha javítani szeretnél bőröd állapotán, akkor próbálkozz bizonyos élelmiszerek kiiktatásával. Például az alábbiakkal:

  • Tehéntej: Azzal gyanúsítják, hogy felborítja a hormonháztartást, és serkenti a faggyútermelést. A felesleges faggyú eltömíti a pórusokat, ezáltal kedvez a mitesszerek és a pattanások kialakulásának.
  • Fehér búzaliszt: A pattanások a bőr apró gyulladásai. Mivel a búzaliszt felerősítheti a test különböző gyulladásos folyamatait, annak fogyasztása a pattanások fokozott képződéséhez vezethet.
  • Cukor: Az előbbiek vonatkoznak az (ipari) cukorra is. Ezen kívül a túl sok cukor rendszeres fogyasztása serkentheti a bőr faggyútermelését.
  • Készételek: Ezek alapvetően több cukrot tartalmaznak, mint a saját kezűleg elkészített ételek. Még a pikáns fogásokban is van rejtett cukor. Ezen kívül a készételek sok esetben tartalmaznak olyan finomított olajokat, mint a pálmaolaj, ami a koleszterinszint megemelésével szintén negatív hatással lehet a bőrre, ugyanis ezáltal a test sokkal fogékonyabbá válik a gyulladásokra.
Fogyaszd rendszeresen az alábbi ételeket:
  • Gyümölcs: Főleg a citrusféléknek magas a C-vitamin tartalma, ami erősíti a kötőszöveteket és szabályozza a bőr folyadékháztartását.
  • Zöldség: A cinknek gyulladáscsökkentő hatása van a szervezetben. Ez a fontos nyomelem főleg az olyan zöld színű zöldségekben található meg, mint a fejes káposzta és a brokkoli. Ezen kívül a zöldségekben sok az antioxidáns.
  • Teljes kiőrlésű gabonából készült termékek: A fehér gabonákkal ellentétben a teljes kiőrlésű liszt nem serkenti a test gyulladásos folyamatait. Ugyanakkor értékes B9-vitamint (folsavat) tartalmaz, ami támogatja az egészséges sejtosztódást, ezáltal felgyorsítja a bőrmegújulást.

8. Hidratálj fokozottan, ha problémás a bőröd

A folyadékfogyasztás minden esetben fontos, de főleg akkor igyál naponta legalább két liter vizet vagy cukrozatlan teát, ha problémás a bőröd. Több pattanásod lehet ugyanis, ha azoktól a méreganyagoktól, amik normális esetben a veséken át távoznak, a bőrödön keresztül próbál meg megszabadulni a tested a folyadékhiány miatt. Ezáltal ugyanis eltömődhetnek a pórusok, ami kedvez a pattanások kialakulásának.

9. Lazíts

A lelki egyensúlyhiány és a stressz is vezethet pattanások kialakulásához. Ennek oka, hogy stressz következtében a tested neuropeptideket szabadít fel, melyek serkentik a faggyútermelést és fokozhatják a gyulladásokat. A stressz továbbá lassíthatja a sebgyógyulást, amitől a pattanások tovább maradnak láthatók. Ez főleg azoknál jelenthet további feszültséget, akiknél nagyon súlyosak a bőrhibák, így egy ördögi körbe kerülnek.
Épp ezért: rendszeresen tarts szüneteket a hétköznapokban, próbáld ki a meditálást, és mindig tudatosítsd magadban, hogy bőröd nem határozza meg az életedet, illetve téged sem.

10. A megfelelő szépségápolási eszközök problémás bőr esetén

Bevalljuk, hogy bűnösek vagyunk – néha mi is lusták vagyunk arra, hogy foglalkozzunk a sminkecsetek és szivacsok rendszeres tisztításával. Annak ellenére is, hogy ezekben rengeteg baktérium gyűlik össze. A bőrrel való rendszeres érintkezés miatt hámsejtek és termékmaradványok tapadnak meg rajtuk. A következő használat során ezeket eloszlatod a bőrödön, és azok irritálhatják azt. Épp ezért érdemes legalább hetente egyszer időt szánnod a sminkeszközök alapos megtisztítására, főleg problémás bőr esetén. Ehhez egyszerűen keverj össze némi sampont vízzel, és tisztítsd meg az eszközöket.
Figyelem: a szivacsokat legkésőbb két-három hónap után mindenféleképp cseréld le.


Nem látsz javulást, nem működik egyik bőrápolási módszer sem, vagy egyre inkább frusztrál a bőröd állapota? Ilyen esetekben az a legjobb döntés, ha elmész egy bőrgyógyászhoz, ahol profi segítséget kapsz. A szakemberek például egy egyszerű vérvizsgálattal ki tudják deríteni, hogy mi áll a probléma hátterében, és javasolni tudnak megfelelő kezelési módot.

Az alábbi termékeket keresd a dm Online Shopban: