Active Beauty
Napégés: Itt van minden, ami segít
Szöveg:
olvasási idő: min
Menj be a napról

Napégés: Itt van minden, ami segít

A bőröd vörös, nagy a baj: leégtél a napon! A napégéstől minél előbb meg szeretnénk szabadulni. Azonban ez sajnos nem olyan egyszerű. Milyen házi praktikák esetén ajánlott óvatosnak lenned, és mi az, ami gyorsan és hatékonyan segít napégés esetén? Tisztázzuk a legfontosabb kérdéseket.
Dr. Xenia Illmer bőrgyógyász, akinek Salzburgban van a rendelője.

Mi a napégés?

A napégés a bőr egy akut gyulladásos reakciója a túlzott UV-sugárzásra. Az UVB-sugarak bejutnak a felső bőrrétegekbe, ahol károsítják a sejteket. Az immunrendszer erre gyulladással reagál: a legjellegzetesebb tünetek a bőrpír, a duzzanat, a hőérzet és a fájdalom. Orvosi szempontból a napégés nem más, mint egy égés.


Hirtelen jelentkező napallergia? Itt minden fontos információt megtudhatsz róla.

Meddig tart a napégés?

„Az első bőrpír – bőrtípustól függően – már akár 10 perccel a leégés után is jelentkezhet. Sajnos zömében csak utólag vesszük észre, hogy túl sok időt töltöttünk a napon, különösen akkor, ha a szabadban sportolunk, például kerékpározunk vagy túrázunk...” – magyarázza Dr. Xenia Illmer. Enyhe napégés esetén a gyógyulás kb. három-öt napot vesz igénybe. A súlyos napégés azonban, amelynél hólyagok is megjelennek, akár több hétig is panaszokat okozhatnak. A bőr hámlása és viszketése már a gyógyulásra utalhat – ezért semmiképp se vakarózzunk!

Mennyire veszélyes a napégés?

Egy enyhe napégésről általában gyorsan megfeledkezünk, miután elmúltak a panaszok. Ez azonban nem igaz a bőrünkre, ugyanis a bőr nem felejt. Tény: minden egyes napégés tartósan károsítja a bőrt, és minden egyes napégés növeli a hosszútávú bőrbetegségek kialakulásának esélyét. Tehát továbbra is a legfontosabb: a lelkiismeretes fényvédelem és a napégés megelőzése, különösen gyerekek esetében!

Milyen gyorsan alakul ki a bőrrák napégés következtében?

A bőrrák nem alakul ki közvetlenül egy napégés után. Évek alatt alakul ki, az ismételt UV-károsodások következtében. A gyerek- és fiatalkori napégések a legveszélyesebbek. A bőrrák kialakulásának kockázata jelentősen nő minden egyes napégéssel.

Napégés megelőzése: hogyan tudom magamat megvédeni a naptól?

A megfelelő fényvédelem valójában rendkívül egyszerű – legalábbis ennek a három szabálynak a betartásával:
  • 1. szabály: Krémezz, krémezz, krémezz! Mindig magas faktorszámú fényvédőkrémet használj – optimális esetben egész évben. Alaposan kend be magad, és rendszeresen ismételd meg újra.
  • 2. szabály: 11 és 15 óra között kerüld a közvetlen napsütést.
  • 3. szabály: Ezen felül védd a tested különféle fejfedőkkel és lenge ruházattal.

Milyen házi praktikák segítenek napégés esetén?

Az interneten számos tippet lehet találni, melyek állítólag enyhítik a napégést. Azonban az olyan praktikákkal, mint a túrós vagy joghurtos borogatások, óvatosnak kell lennünk: a tejtermékekben található baktériumok ugyanis bőrgyulladásokat okozhatnak, vagy felerősíthetik azt.

Továbbá: ha a túró teljesen megszárad a bőrödön, nagyon fájdalmas leszedni onnan. Más házi praktikák, például az almaecet, még jobban irritálhatják a leégett bőrt. Ne kísérletezz, inkább bízz az alábbi tippjeinkben:

Szabadulj meg gyorsan a napégéstől: mi segít tényleg?

A legfontosabb: már az első tünetek megjelenésénél azonnal reagálj, és menj az árnyékba! Amennyiben leégett a bőröd, annak gyógyulását az alábbi trükkökkel támogathatod:
  • Hűsítés: Az égett bőrterületek hűtése rendkívül fontos. Ezzel nem csupán a fájdalmat enyhíted, hanem megakadályozod a gyulladás kialakulását is. Azonban vigyázat: túlzott hűsítés esetén fennáll a fagyási sérülés veszélye. Közvetlenül a leégett bőrre tilos rátenni a jeget vagy jégzselét. Sokkal jobb a langyos zuhany vagy a hideg vizes borogatás.
  • Víz: A napégés rengeteg folyadékot von el a szervezetből. Ezért elengedhetetlen a fokozott folyadékfogyasztás! Ennek köszönhetően ismét beindul a bőr regenerációs folyamata. Külsőleg sokat segíthet a gyulladáscsökkentő termálvíz, amit fel kell vinned az égett területekre.
  • Gyógynövények: Aloe vera, árnika, körömvirág, kamilla és társai – a természetben rendkívül sok olyan növényt találni, ami segít a napégés gyógyításában.
  • Cink: A cink enyhíti a gyulladást, így gyorsabban gyógyul a napégés – nem számít, hogy krém vagy tabletta formájában. Valójában a cink már napozás előtt is segíti a bőrt: a cink megköti a szabadgyököket, melyek az UV-sugarak hatására felszabadulnak, így hozzájárul a bőrrák elleni védelemhez.
  • Napozás utáni készítmények: A klasszikusok: napozás utáni lotionek, krémek és zselék. Ezek mindegyike nedvességgel látja el a bőrt, hűsít és még gyulladáscsökkentő hatása is van értékes hatóanyagainak köszönhetően. A napozás utáni termékek a legtöbb esetben vitaminokat, ásványi anyagokat és aminosavakat tartalmaznak, melyek támogatják a bőrt a regenerációban, továbbá serkentik az új sejtek növekedését.
Tippjeink enyhe napégés esetén alkalmazhatók. Súlyos esetekben, amikor már hólyagok, erős fejfájás vagy hányinger is jelentkezik, mindenképp keress fel egy orvost.

Mi segíti éjszaka napégés esetén?

A napégés nem tud egy éjszaka alatt elmúlni. Az alábbi tippekkel azonban enyhíthetők a panaszok:
  • Hűsítés: A hideg vizes borogatás vagy a fekete tea nyugtató hatású.
  • Napozás utáni termékek: Az olyan hatóanyagoknak köszönhetően, mint az aloe vera vagy a panthenol, a napozás utáni készítmények nedvességgel látják el a bőrt.
  • Hidratálás: Igyál sok vizet, így belülről támogatod a bőr regenerációját.
  • Lenge ruházat: Kerüld az égett bőr dörzsölését.

Napégés esetén mikor érdemes orvoshoz fordulni?

Napégés esetén az alábbi esetekben célszerű felkeresnünk egy orvost:
  • Kiterjedt bőrpír jelentkezik, méghozzá nagy testfelületen.
  • Hólyagok keletkeznek – ez másodfokú égésre utal.
  • Erős fájdalom, duzzanatok, fejfájás vagy láz jelentkezik.
  • Szédülés, hányinger vagy keringési problémák esetén – ezek napszúrásra vagy hőgutára utalhatnak.
  • Gyerek esetében mindig – az ő bőrük sokkal érzékenyebb.

Így semmi esélye a napégésnek: ezek a fényvédő termékek kaphatók a dm-ben:

Sajnáljuk, de nem találtunk találatokat a keresésére. Kérjük, próbálkozzon más keresési kifejezésekkel.