Így változik meg a bőröd a stressz hatására
Fáradtnak, túlterheltnek érzed magad, folyamatosan zsonglőrködsz az időddel, a feladataid pedig végeláthatatlannak tűnnek. Közben pedig arra leszel figyelmes, hogy elmélyülnek a sötét karikák a szemed alatt, kiütések, pattanások jelennek meg a bőrödön, és még a pikkelysömöröd is kiújul – bizony, ezek a tested figyelmeztető jelzései és a bőröd reakciói a nagy mértékű stresszre.
Hogyan hat a stressz a szervezetre?
A krónikus stressz számos módon rombolhatja az egészségedet. A fiziológiai változások magas vérnyomást, fejfájást és fáradtságot okozhatnak. De a stressz a haj, a körmök és a bőr egészségét is befolyásolja. Ilyenkor a szervezetben fellángolhatnak a gyulladások, és ez súlyosbítja többek között a pattanásokat, az ekcémát és a pikkelysömört.Stressz hatására a mellékvesekéreg fokozottan termel kortizolt, amitől a bőrödben lévő mirigyek több olajat termelnek, így pattanások és különféle bőrproblémák alakulhatnak ki. Mindemellett a stressz gyulladásokat válthat ki, és lelassíthatja az emésztést a bélben. De hatással van az immunrendszerre, befolyásolja az alvást, és hozzájárulhat a rossz étkezési szokásokhoz is. Mindemellett a stressz súlyosbítja az autoimmun betegségeket és az olyan bőrproblémákat, mint például az ekcéma és a rosacea. A fellépő hangulatváltozások, idegesség és szorongás nyomán pedig olyan rossz szokásokat alakíthatunk ki, mint a körömrágás, a vakarózás, valamint a pattanások elkaparása, melyek csak tovább rontanak a helyzeten.
10 bőrtünet, aminek hátterében a stressz állhat
1. Aknék és bőrkiütések2. Égő, viszkető bőr
3. Ekcéma, pikkelysömör és rosacea fellángolása
4. Erős hajhullás
5. Korpásodás, bőrpír és a fejbőr hámlása
6. Késleltetett sebgyógyulás
7. Bőrgyulladás
8. Herpesz kialakulása
9. Törékeny, beszakadó körmök
10. Szem alatti táskák és sötét karikák növekedése
Mit tehetsz?
Ahhoz, hogy a kellemetlen bőrtüneteid enyhüljenek, először a stresszt kell csökkentened, vagy gondoskodnod a felgyülemlett feszültség levezetéséről. A rendszeres testmozgás, a mindfulness gyakorlatok, a meditáció, a természetben töltött idő mind sokat segíthetnek. Bár a stresszes időszakokban hajlamos lehetsz több kávét, alkoholt, cukros ételt és italt, valamint feldolgozott élelmiszert fogyasztani, ezzel sajnos csak rontasz a helyzeten. Tudatosan figyelj az étrendedre:egyél sok salátát, zöldséget, szárnyast és halat, ha pedig nagyon vágysz az édességre, akkor nasinak gyümölcsöket válassz. Naponta fogyassz el legalább 2 liter vizet, hogy a méreganyagok könnyebben kiürüljenek a szervezetedből. Mindezekért a bőröd is hálás lesz – akárcsak a rendszeres alvási rutinért: igyekezz éjjelente legalább 7-8 órát aludni egyhuzamban.A szépségápolási rutinodat is tartsd be, sőt, fordíts nagyobb figyelmet a bőrproblémáid kezelésére. A gyulladáscsökkentő készítmények is hatékonyak lehetnek, de az olyan bőrbetegségekkel, mint a pikkelysömör, a rosacea, az ekcéma és egyéb bőrkiütések, javasolt szakorvoshoz fordulni a megfelelő kezelés érdekében.