Active Beauty
Így győzzük le a sárga szörnyet!

5 tipp az irigység leküzdésére

Így győzzük le a sárga szörnyet!

Vajon miért érzünk bizonyos emberek iránt irigységet? Miért leselkedünk utánunk, követjük őket a közösségi felületeken, miközben ezzel rossz érzéseket keltünk önmagunkban? Bemutatjuk az irigység lélektanát, és a módszert, amellyel leküzdhető.

Az irigység lélektana

Dr. Almási Kitti pszichológus szerint sokszor az ébreszt rá bennünket arra, hogy hiányzik valami az életünkből – utazás, állás, párkapcsolat vagy bármi más –, ha más rendelkezik vele, és ezt meg is mutatja. Az ember arra lesz irigy, amire valójában a lelke mélyén vágyik – még ha sokáig nem is vallja be magának. Leggyakrabban azok iránt érzünk irigységet, akikkel valamikor hasonló vagy azonos élethelyzetben, egy szinten voltunk – anyagilag, munkában, lehetőségek tekintetében. Nagyon nehéz ugyanis elfogadni azt, hogy ő többre vitte, előbbre jutott. Amikor az irigység megjelenik, akkor nem a másikról szólnak az érzéseink, hanem saját magunkról. A másik eszünkbe juttatja azt a hiányt, amivel nem akartunk szembesülni, ez pedig haragot vált ki bennünk. Ilyenkor feszültséget érzünk, és ösztönös reakciónk, hogy minél előbb meg akarunk szabadulni ettől, bármi áron. Ekkor kezdünk kibeszélni, pletykálni, rosszindulatú megjegyzéseket tenni.

De mi is okozza valójában a feszültséget? A szakember szerint a reális és a vágyott énünk közötti különbség. Minden olyan dolog, amit még nem értünk el, de vágyunk rá, és azt látjuk, hogy másnak már megvan, erős diszkomfort érzetet okoz, hiszen arra emlékeztet, ami nekünk még hiányzik.

21 TIPP A JOBB KÖZÉRZETÉRT

Hogyan léphetünk ki ebből a frusztráló élethelyzetből?

  1. Elsősorban hinnünk kell önmagunkban, hogy mi is képesek vagyunk elérni céljainkat. Ha mi vagyunk irigyek, gondoljuk át, mit kellene tennünk a vágyott cél megvalósításához, és kezdjük el lebontani kis lépésekre az oda vezető utat. Rögtön utána pedig vizsgáljuk meg, hogy eddig mit tettünk meg azért, hogy ott legyünk: mennyire voltunk kitartóak, következetesek és alázatosak a célunk iránt, és mi tartott vissza eddig az elindulástól.
  2. Ha ránk irigyek, helyezkedjünk bele a másik helyzetébe. Ezzel megérthetjük azt a folyamatot, ami az irigységhez vezetett. Ne öntsünk olajat a tűzre, ne dicsekedjünk, ha azt látjuk, a másiknak ezzel fájdalmat okozunk. De legyünk büszkék arra, amit elértünk, és ez adjon magabiztosságot.
  3. Az irigység mindig a végpontra vonatkozik, nem a megtett útra. Csak kevesen irigylik azt a rögös utat, amit a cél eléréséig meg kellett tenni, de persze erről senki sem szeret beszélni. A végigjárt út előnye az, hogy az erőfeszítés nyomán stabil alapot épít magának az ember, és tégláról téglára építi be eredményeit önbizalmába. Gondoljunk erre, amikor az irigykedés helyett elkezdjük a saját utunkat járni.
  4. Szokjunk le arról, hogy másokhoz hasonlítgatjuk magunkat, vagy másokhoz mérjük a sikereinket. Teljesen különböző anyagi és társadalmi helyzetben lévő emberek is ugyanolyan mértékben boldognak érezhetik magukat. És azt se felejtsük el, hogy mindenkinek van problémája, legfeljebb nem teszi a kirakatba. Ráadásul, ami az egyik embernek probléma, az a másiknak egyáltalán nem az, míg az egyik küzd vele, a másik könnyedén megoldja.
  5. Ha valaki irritál bennünket az életmódjával, dicsekszik, mutogatja a látszólag áloméletét, egyrészt ne dőljünk be neki, másrészt pedig próbáljunk nem odafigyelni rá. Foglalkozzunk a saját célkitűzéseinkkel, arra fordítsunk figyelmet és energiát, ami valóban lényeges. Azt a rengeteg figyelmet és időt, amit neki szánnánk és irigykedéssel töltenénk, fordítsuk hasznos dolgokra – például saját életünk építésére és boldogabbá tételére.

A SIKERES NŐK 4 KÖZÖS TULAJDONSÁGA