Active Beauty
Szuperapák

Férfiak a családi frontvonalban

Szuperapák

A pelenkázástól a babakocsi-tologatásig: a modern apukák mindenben segítenek otthon. Megkérdeztünk három apukát, hogyan érzik magukat ebben a szerepben, milyen aggályaik és kívánságaik vannak.

Apasági szabadság, apás hónapok, rugalmas munkamodell szabad időbeosztással és home office: igaz, manapság még a kisebbséghez tartoznak, időközben sok apuka talált egy megoldást arra, hogy aktívan részt vehessen a családja mindennapi életében. Pedig a szakmai sikerek a szuperapák – ahogy a jövőkutató intézet nevezte őket – életében is fontos szerepet játszanak. Ám számukra nem a karrier az egyetlen fontos dolog. „A gyerekek a férfiak életében pluszértelmet adó elemként egészítik ki a munkát” – magyarázza Thomas Hubert rendkutató. Az apukák új generációja számára a család áll a középpontban, s nekik természetes a szülők közötti egyenlőség.

Mindenesetre van még tér felfelé, ami az állam és a munkahelyek támogatását illeti. Hiszen egy dolog világos: a gyereknevelés, a házimunka és a pénzkeresés összehangolása a férfiakat is jó néhány kihívás elé állítja. Elvégre nagyon kevés fiatal család tud hónapokig fizetés nélkül létezni. „Korábban este 9 előtt sosem hagytam el az irodát, most ugyanazt a munkát kevesebb idő alatt kell elvégeznem” – mondja Nikolaus, négygyermekes édesapa és ügyvéd. A home office-ban dolgozó Michael számára a koncentrálás jelenti a legnagyobb kihívást. „Nehéz úgy összpontosítani, hogy két kisgyerek szaladgál és kiabál a házban” – meséli. Ehhez jönnek még hozzá az előre nem látható események, például egy betegség, és a napot spontán át kell szervezni. A stressz-szituációkat Gregor másfél éves ikrek édesapjaként jól ismeri.

Nagyobb felelősség, több boldog pillanat.

Az olyan rutinfeladatokat, mint az olvasás, meseolvasás és játszótér-látogatás, szívesen átveszik az édesanyáktól a modern édesapák. „Fantasztikus érzés újra apró dolgokért lelkesedni, és a világot gyerekszemeken át szemlélni” – mondja Michael. Abban mindhárom édesapa egyetért, hogy jó szervezési készséggel, rugalmassággal és kompromisszum-készséggel kell ehhez rendelkezni. A gyerekneveléssel kapcsolatos különböző elképzeléseket diplomatikus módon beszélik meg a partnereikkel, és megpróbálnak szabad teret biztosítani egymásnak. Természetesen sokat jelent, ha a szülők hasonlóképpen gondolkodnak, és hasonló értékeket tartanak fontosnak. A gyerekvállalással a férfiaknak nemcsak az élete, hanem sok szempontból a gondolkodása is megváltozik. A modern édesapák felelősséget vállalnak, ha egészségről, fenntarthatóságról vagy szociális témákról van szó. „Édesapaként megkérdezzük magunktól, hogy milyen világot szeretnénk a gyermekeinkre hagyni” – magyarázza Gregor.

Hiszen ahogy az anyák, úgy az apák is csakis a legjobbat akarják gyermekeiknek.

ÍGY VIGYÜNK RENDSZERT KISBABÁNK ÉLETÉBE

Michael, 41 éves – Két gyermeke van (2 és 3 évesek), grafikus dizájnerként és szoftverfejlesztőként dolgozik.

Megváltoztatták a gyerekek a munkanapjait?

Azok már a gyerekek megszületése előtt megváltoztak. Korábban a csapatommal elsősorban más cégek megbízásait vettük át, manapság viszont sokkal inkább a saját projektjeimre koncentrálok. Ez nemcsak kreatív értelemben enged nekem nagyobb játékteret, hanem lehetőséget is ad arra, hogy a munkát rugalmasan beoszthassam, és sok időt tölthessek a családommal.

Mi jelenti a legnagyobb kihívást az Ön számára?

Mindent ügyesen megszervezni. A feleségemmel mindketten a kreatív szakmában dolgozunk, és otthonról végezzük a munkát. Ez fegyelmet követel, és nehezen tudok úgy koncentrálni, hogy közben két gyerkőc rohangál és kiabál a házban. Felváltva visszük el itthonról a gyerekeket, ha egyikünknek egy nehezebb feladatot kell elvégeznie.

Másképp neveli a gyerekeit, mint ahogy a felesége teszi?

Úgy gondolom, hogy kettőnk közül én vagyok a szigorúbb, míg a feleségem gyakrabban beadja a derekát. Igyekszünk közösen meghatározni, hogy mely szabályok a fontosak, és mi az, amit lazábban kezelhetünk. Alapvetően egyetértünk a nevelést és az értékeket illetően.

Mely értékeket szeretnék a gyerekeknek továbbadni?

Tiszteletet és toleranciát másokkal szemben, nyitottságot és önbizalmat ahhoz, hogy merjenek ötleteket gyártani. Valamint felelősségtudatot, ami a környezettel és az erőforrásokkal való bánásmódot illeti, kritikus gondolkodást és bátorságot ahhoz, hogy ha kell, az árral szemben ússzanak.

Mi volt az, ami az apaságban a legjobban meglepte?

Az, hogy a mindennapi dolgokban is mennyi örömünket lelhetjük akkor, ha a gyerekekkel együtt éljük át azokat. Az út széli katica vagy a tenger hullámai – a gyerekek számára minden egy hatalmas nagy kaland, és mindenfelé apró csodákat látnak. Ezért olyan fantasztikus velük lenni, és a világot még egyszer gyerekszemeken át szemlélni.

FELKÉSZÜLÉS AZ ÖNÁLLÓ ÉTKEZÉSRE

Gregor, 41 éves – Másfél éves ikrek édesapja, valamint a Wiener magazin és a motorblock.at tulajdonosa és kiadója.

Megváltozott az élete, amióta gyerekei vannak?

Teljes mértékben! Negyvenéves korára az ember már jól megszokik egy bizonyos életstílust, és a gyerekek megérkezésével hirtelen minden megváltozik. Az idő relatívvá, a mindennapok szervezettebbé válnak, és kevés idő marad a hobbikra. De ha valakit a gyerekei minden egyes reggel egy hatalmas mosollyal üdvözölnek, akkor mindez feledésbe merül.

A gondolkodása is megváltozott?

Korábban sokkal többet motoroztam vagy hajtottam meg erős autókat. Manapság a biztonság fontosabb számomra. A versenypályán ma biztos, hogy lemondanék arról a két másodperc előnyről, amit korábban még behoztam volna, és környezettudatosabbá is váltam. Hiszen édesapaként már megkérdezzük magunktól, hogy milyen világot szeretnénk a gyermekeinkre hagyni.

Mik a legnagyobb kihívások, ha az embernek ikrei születnek?

Sokkal több mindent át kell gondolni, mint egy gyerek esetében. Túl kicsi a gyerekszoba? A ház? Az autó? Kétszeres anyagi teher, és mindkét szülő folyamatosan dolgozik. Nincsenek szünetek, és az éjszakák is kétszer olyan megerőltetőek.

Mely feladatokat veszi át a mindennapokban a feleségétől?

Fürdetés, pelenkázás, főzés, etetés… Mindenhol segítek, mert az ikreknél sok minden egy időben történik. A saját magam főnöke vagyok, rugalmasan oszthatom be az időmet, és ha szükséges, otthon is maradhatok.

Ön mit tart fontosnak a nevelésben?

A célom az, hogy magabiztos embereket faragjak belőlük. Modern módszerekkel neveljük a gyerekeinket, elmagyarázzuk nekik a dolgokat ahelyett, hogy aláásnánk a kompetenciájukat. Én a gyerekeknek nem szeretnék félkész véleményeket adni, hanem arra szeretném motiválni őket, hogy mindent távolról szemléljenek. Egyszerűen csak legyenek emberiek. Hiszen az élet nem csak fekete és fehér.

Nikolaus, 38 éves – Ügyvédként dolgozik, és négy gyermek édesapja (a legkisebb 1, a legnagyobb 12 éves).

Miben más édesapa Ön a saját édesapjánál?

Szombatonként mindig apával szerveztünk programot, de hétköznap alig láttuk őt. A háztartás és a gyereknevelés az édesanyám feladata volt. Annak idején ez volt a normális – manapság már kezd elhalványulni ez a klasszikus szereposztás, és mi, férfiak is besegítünk az otthoni teendőkben.

Hogy néz ki egy átlagos napjuk?

Ha a feleségemnek éjszaka gyakran fel kell kelnie, akkor általában én veszem át a reggeli programot pelenkázással, felöltöztetéssel, reggelikészítéssel, és elviszem a két nagyobbat óvodába és iskolába. Ezenkívül nagyon figyelek arra, hogy időben hazaérjek a közös esti programra.

Mit szeret a legjobban a gyerekeivel csinálni?

Esténként általában együtt főzünk valamit, és én mesélek nekik este. A hétvégeken elviszem őket magammal sportolni, ahova az idősebb fiam is velünk tart, aki az édesanyjával él. A gyerekekkel én magam is újra gyerekké válhatok. Imádok velük játszótérre járni, mászókázni, és mindent velük együtt csinálni, mintha csak én is egy kis barátjuk lennék.

Van valami, amitől fél, vagy ami miatt aggódik?

Úgy gondolom, hogy nekem is azok a dolgok járnak a fejemben, mint a legtöbb édesapának: vajon eleget keresek-e ahhoz, hogy a családomnak jó életet tudjak biztosítani. Korábban sosem hagytam el az irodámat este 9 óra előtt, most ugyanazt a munkát kell kevesebb idő alatt elvégeznem. Ez szervezési reformokat követelt. A program feszes, ritkán tudok szusszanni egyet, és még mindig sok ismeretlen dologgal szembesülök, például ha egyikük megbetegszik.

Mi a legszebb az apaságban?

A feltétel nélküli szeretet, amit a gyerekek iránt érzünk, és amit vissza is kapunk tőlük. Szenzációs érzés, amikor boldogan és elégedetten rám nevetnek.