Active Beauty
Friss fuvallat az orrnak

Parfümkalauz

Friss fuvallat az orrnak

Energiát, erőt, magabiztosságot és szenvedélyt nemcsak sugározni lehet, hanem magunkra is fújhatjuk ezeket. Csupán a megfelelő parfümöt kell megtalálnunk hozzá.

Egy egészséges felnőtt óránként körülbelül ezerszer vesz levegőt. És minden lélegzetvétellel egy egész sor illatanyagot is szívunk az orrunkba. Ott akár 30 millió szaglósejt fogadja és 350 különböző receptor elemzi őket. Ez nem is sok, ha csak arra gondolunk, hogy a kutyák tízszer ennyi szaglósejttel és háromszor ennyi receptorral rendelkeznek. Nekünk mégis elég ennyi, hogy a több mint 10 000 különböző szagot meg tudjuk különböztetni egymástól. Ezek pedig szimpátiát is kiválthatnak, szerelembe is eshetünk tőlük, gondoskodhatnak a reggeli frissességről és lendületről, vagy épp javíthatják a teljesítőképességünket is. Attól függően, hogy mely érzelmekhez kapcsolódnak és milyen agyi reakciókat váltanak ki.

A VIRÁGOSTÓL A FÁS ILLATOKIG

A siker illata

Igazán különleges szerepet játszik a testünk természetes illata, mivel egy bizonyos üzenetet hordoz a külvilág számára. Ez az illat 1-2 méteres körben körüllengi viselőjét, és számos információval szolgál annak genetikai profiljáról. Ez az illatfelhő elárulja például a korunkat, de arról is tájékoztatja a külvilágot, hogy milyen az egészségi állapotunk, mennyire vagyunk boldogok, mennyire aggódunk vagy stresszelünk az adott pillanatban. Az úgynevezett „odor print” a párválasztásban játszik jelentős szeretet, mivel tudat alatt azon génprofilú embereket vonzza egymáshoz, akiknek a legnagyobb eséllyel születhetnek egészséges utódai. De a baráti vagy az üzleti kapcsolatokra is komoly hatással vannak az emberi illatok, mert nagyban befolyásolják az adott személyről kialakított képet. Ezt az illatot kicselezni nem lehet, mindegy, hogy bizonyos szituációkban mennyire szeretnénk a vonzerőnket vagy a szuverenitásunkat a másik orra alá dörgölni.

A parfümökben lévő illatjegyekkel mindenesetre sok mindenre hatással tudunk lenni. A nyakunkra, a csuklónkra, a felsőtestünkre vagy a hajunkra fújva a mesterséges aromák némileg elterelik a figyelmet testünk természetes illatáról. Ha például friss, citrusos illatokat permetezünk magunkra, azzal némileg elkendőzhetjük, ha az adott szituációban meglehetősen nyugtalanok, feszültek vagyunk. Ezekről a fás, citrusos illatokról a magabiztosságra, teljesítményközpontúságra és sikervágyra asszociálunk. Nem csoda, hogy az effajta parfümök olyan kedveltek a munka világában. Az erőnket, illetve az érzelmi kiegyensúlyozottságunkat pedig leginkább a fás és fűszeres aromákkal tudjuk hangsúlyozni.

Aki az irodában jó hangulatot kíván teremteni, az keserűnarancs-olajat tartalmazó parfümöt választ. Erről a legtöbbeknek a nyár, illetve a napsütés jut eszébe, és ezért rendkívül pozitív élményekkel kapcsolják össze ezt az illatot.

A gyógynövényes trükk

Ám a jól megválasztott illattal sokkal többet tehetünk a karrierünkért annál, mint hogy jó benyomást teszünk az állásinterjún, vagy hogy szimplán kiváltjuk velük kollégáink rokonszenvét. A munkanapokon a megfelelő aromákkal teljesítőképességünket is fokozhatjuk. Kutatások bebizonyították, hogy a jázmin serkenti az agytevékenységet, a borsmenta javítja a koncentrációt, a rozmaringot és a bergamottot pedig akkor érdemes bevetni, ha szellemi feltöltődésre vágyunk és a kreativitásunkat kívánjuk felturbózni. A vetiverolajat tartalmazó kompozíciók pedig nyugtatólag hatnak, és nem mellesleg segítenek újra összekapcsolódni a gyökereinkkel.

Az illatok hatásától függetlenül maga a szaglási folyamat is egy remek, szellemi fittséget megőrző tréning. Thomas Hummel drezdai orvos, aki a szagérzékelés következményeivel és a szaglóérzék elvesztésével foglalkozik, azt tanácsolja, hogy naponta 5–10 különböző illat megszagolásával tartsuk fitten az orrunkat és a lelkünket, mely gondoskodik a jó közérzetről is.

Illatlöket a nehezen ébredőknek

Nemcsak a munkában, hanem a mindennapokban is segítségünkre lehet a jó parfümválasztás. Korán reggel már a felébredést is megkönnyíthetik. A zöld, citrusos illatok kedélyjavító hatásúak, és remekek mindazok számára, akik reggel kissé nehezen kelnek ki az ágyból. Aki ilyen illatokat permetez magára, az a külvilág felé is frissebbnek és dinamikusabbnak hat, és ebből saját maga is erőt meríthet. A zöld tea és a kávé is élénkítő hatású. Méghozzá nemcsak elkortyolva, hanem belélegezve is.

Ugyanez érvényes az olyan édes illatokra is, mint a csokoládé, a vanília vagy a karamell, melyek a rosszkedvet pillanatok alatt elfújják. Az aromát megérezve csodás érzések ébrednek bennünk még akkor is, ha ezek a finomságok valójában nincsenek is elérhető közelségben. Ezért lehetnek az úgynevezett „gourmet parfümök” vigaszt nyújtó kísérőink a szomorú napokon. Egy további pozitív mellékhatásuk, hogy még a farkasétvágyat is kicselezhetjük velük.

Ha nyugalomra és pihenésre vágyunk, érdemes levendulaaromát tartalmazó parfümöt választanunk. Ez nemcsak a nehéz megbeszélések és tárgyalások alatt segít megőrizni a nyugalmunkat, hanem esténként is jó szolgálatot tesz, amikor ellazulni vágyunk. A levendula a legalaposabban megvizsgált illatok közé tartozik. Az EEG-k, vagyis az idegsejtek elektromos aktivitásának mérései során is megállapították, hogy a levendula alfa-hullámokat kelt az agyban, melyek az ellazulás egyértelmű jeleinek számítanak. Ezenkívül még arra is rájöttek a kutatók, hogy ez az aroma a szorongásos betegségek kezelésében is alkalmazható, mert a gyógyszerekéhez hasonló gyógyhatással bír.

De más illatok is bámulatos hatást gyakorolnak a testre és a lélekre. Ilyen a zöldalma illata, mely segít oldani a klausztrofóbiát. Parfümként a szabadság érzését kelti viselőjében, valamint tudat alatt a természetre emlékeztet minket, és ezért a kisebb szobák illatosítására is kiválóan alkalmas. Ugyanez érvényes a levegős, könnyed ózon jegyekre és a vizes illatokra is, melyeket megérezve a tengert juttatják eszünkbe, és a szabadság és kötetlenség érzését ébresztik bennünk.

A TE PARFÜMÖD MEDDIG ILLATOZIK?

Fiatalító parfümök

Az illatok által kiváltott hatások egyénenként igen különbözők lehetnek. Sokszor korosztálytól vagy nemzeti hovatartozástól is függenek. Ennek az az oka, hogy az emberek bizonyos illatokhoz különböző tapasztalatokat rendelnek hozzá. Ázsiában például más illatokat párosítanak az emberek az ételekhez, mint Európában. Ami az egyik országban beindítja a nyáltermelést, azt lehetséges, hogy a másikban visszataszítónak találják.

Így az a kérdés sem egyértelműen megválaszolható, hogy mely illatoktól érezhetjük magunkat fiatalabbnak. Mivel ezek gyakran olyan nosztalgiaillatok, melyek a saját fiatalságunkra emlékeztetnek minket. Egy amerikai felmérésben a 60 év felettiek különösen szentimentálisan reagáltak a frissen lenyírt fű illatára, míg egy fiatalabb csoportból ez az illat alig váltott ki bármiféle lelkesedést. A 20–30 éveseknek ezzel szemben egy szövegkihúzó filc, egy bizonyos mosószer vagy a gyurma szaga juttatta eszébe a gyermekkorát. Ennek ellenére a fiatalság témakörében akad egy abszolút nyertes. Ahogy Alan Hirsch illatkutató egy kísérletéből kiderült, azokat a nőket, akik grépfrútillatú parfümöt viseltek, a férfiak hat évvel fiatalabbnak saccolták. Ezért a jókedvillat viselőinek minden oka meglehet a boldogságra.

Az orrunknál fogva vezet minket

A legjobb flört-parfüm-aromáknak ugyancsak a gyümölcsös illatokat tartják. Ezek életkedvet és energiát sugároznak, illetve gondoskodnak a pozitív érzésekről. A barack és az ananász a párválasztásnál abszolút befutók, akinek pedig a ribizlire vagy a körtére esik a választása, az ezekkel az ínycsiklandó aromákkal kalandvágyat és vidámságot sugároz magából. Szeretnivalónak és romantikusnak pedig azok a hölgyek tűnnek, akik virágos illatjegyeket viselnek. A jázmin és az írisz igézőek, az orchidea titokzatossá tesz, a pacsuli és a rózsa pedig nagy szerelmet ígérnek. A virágok és a gyümölcsök mellett viszont a keleties és a fás illatjegyek között is találunk pár „csábítóművészt”. A szantálfa, pézsma, ámbra, fahéj és vanília illatoknak vágyfokozó erőt tulajdonítanak, melyek kedvelt csábító összetevői mind a női, mind pedig a férfiparfümöknek.

Az álompárt azonban az erotikus illatáradat ellenére sem lehet elszalasztani, nyugtat meg mindenkit Hans Hatt, a bochumi egyetem illatkutató professzora. Ha ugyanis ez a személy elég közel kerül hozzánk, a megfelelő szaglóreceptorok kiszűrik a számukra értékes információt hordozó illatokat – mindegy, hogy ezeken kívül milyen más aromák lengik körül a nagy Ő-t. Szóval kijelenthetjük: semmi sem állhat a szerelem útjába.