Kenyeret sütni kovásszal? Próbáld ki! A kovászos sütés sokkal könnyebb, mint sokan gondolják. Továbbá ezzel a recepttel pillanatok alatt elkészíthetsz egy lédús kovászos kenyeret.
A banán kenyér mellett a kovászos kenyér sütése népszerűbb, mint valaha. Christina Bauer a “Baking with Christina” című blogján elmagyarázza, miért érdemes kovászos kenyeret sütni: “A savanyú kenyér szép és puha, emészthető, sokáig friss és egyedülállóan finom íze van.”
A kovászos kenyérsütés számodra túl időigényesnek tűnik? Akkor megnyugodhatsz, mert a kovász csak erjesztett tészta, amelyet vízből és lisztből készítenek. Az egyetlen dolog, amire szükséged van a szokásos kenyérösszetevők mellett, az egy kis idő, pontosabban néhány nap. Régóta tudjuk, hogy az erjesztett ételek jót tesznek a beleknek. Szóval itt az ideje, hogy te is kipróbáld.
3 JÓ OK A KOVÁSZOS KENYÉRSÜTÉSRE
A kenyér emészthetőbb
A kovászban és a beleinkben sok a közös, pontosabban a millió baktérium és a gomba. Ezek elősegítik az emésztést. Ez win-win helyzetnek hangzik, igaz?
A kovásztól a kenyér tovább eláll
A kovászban lévő sav megakadályozza a hőálló baktériumok által okozott kenyérbetegségek kialakulását, és csökken a penész kialakulásának lehetősége. Helyes tárolás esetén a kenyér hosszabb ideig friss marad a baktériumoknak köszönhetően. A szakértők egy agyagból készült edényt javasolnakhozzá, amely elnyeli a nedvességet és lehetővé teszi a levegő keringését.
Az íze változatosabb lesz
A kovász nemcsak megkönnyíti a kenyér megemésztését és hosszabb ideig eláll, hanem aromásabbá és levegősebbé teszi a kenyeret. Miért? Az ecetsavnak és a tejsavnak köszönhetően a sav különböző árnyalatai jelennek meg. Ezenkívül a savak és az élesztő szén-dioxidot termel, ami fellazítja a tésztát, és a kenyérszeletnek tipikus, nagy pórusú megjelenését adja.
Recept: Süssünk kenyeret kovásszal
Hozzávalók
- 300 g víz
- 50 g aktív kovász
- 500 g fehér liszt (búza vagy tönkölyliszt)
- 12 gramm só
Elkészítés
- A kovászt és a vizet egy nagy tálban alaposan összekeverjük. Hozzáadjuk a lisztet, és addig keverjük egy spatulával, amíg nem marad száraz liszt. Fedjük le, és hagyjuk 30 percig ázni.
- Sózzuk, keverjük össze újra a tésztát fakanállal vagy spatulával.
- Gyúrjuk a tésztát kézzel 10 percig vagy egy konyhai robotgépben a legalacsonyabb fokozaton kb. 6-10 percig, amíg gömbölyűvé nem válik, és már nem ragad.
- Tegyük a tésztát egy tálba, és takarjuk le egy nagy tányérral. Hagyjuk a tésztát szobahőmérsékleten 4-10 órán át kelni, amíg megduplázódik.
- Spatulával fordítsuk ki a tésztát egy enyhén lisztezett munkafelületre. Hajtsuk a tésztát közepére, mint egy borítékot, először hajtsuk az alsó harmadot középre, majd a felső harmadot a tetejére és így tovább.
- Formázás után a tészta újra kelni fog, de ezúttal rövidebb ideig. Helyezzük a tésztát a hajtásokkal felfelé egy kilisztezett tálba, és fedjük le. Hagyjuk szobahőmérsékleten körülbelül egy órán át kelni.
- Sütés serpenyőben vagy római tálban – amikor a tészta majdnem kész, melegítsük elő a sütőt benne a serpenyővel a legmagasabb fokozaton (lehetőleg 250 °C-on) 30 percig. Óvatosan vegyük ki a forró edényt a sütőből, és fordítsuk bele a tésztát a hajtásokkal lefelé. A tetejét vagdossuk kicsit meg. Fedő alatt süssük 25 percig, majd vegyük le a fedelet és süssük további 10-15 percig, amíg a kívánt barnulást el nem érjük. Annak teszteléséhez, hogy a kenyér átsült-e, koppintsunk az aljára, üregesnek kell lennie.
Kövessen minket: