Active Beauty
Házi kedvenceink is megfázhatnak

Ebből vehetjük észre, hogy baj van

Házi kedvenceink is megfázhatnak

Tévedés, hogy csak az emberek lehetnek náthásak. A hideg idő beálltával házi kedvenceink is megbetegedhetnek, és rájuk is igaz, hogy ha már az első tünetek észlelésekor elkezdjük a kezelést, súlyosabb betegségeknek is elejét vehetjük.

Bár házi kedvenceink azt nem tudják elmondani, ha fáj a torkuk, a tüsszögés, köhögés és a nehezedő lélegzetvétel azonban általunk is könnyen felismerhető jelek. Legtöbbször elegendő az otthoni ápolás, a bőséges folyadékfogyasztás és az ágynyugalom, ám a kutyus vagy cica állapotától függően gyógyszeres kezelésre is szükség lehet.

Ezekre a jelekre figyeljünk oda

Az első figyelmeztető jel, ha a kedvencünk viselkedése megváltozik. Ha ragaszkodóbbá, esetleg ingerlékennyé válik, vagy éppenséggel elvonul, és a szokásosnál jóval többet alszik, kezdjük gyanakodni.

Még inkább figyeljünk oda, ha kedvencünk még kölyök, mert a kicsik fokozottan veszélyeztetettek az alacsonyabb hőtermelés, a hiányzó zsírréteg és a még éretlen immunrendszerük miatt.

MILYEN PÓZBAN ALSZIK A KUTYUS?

Hogyan kezeljük a megfázást?

  1. Jó minőségű táplálékkal

A jó minőségű táplálék ilyenkor kiemelten fontos. A kutyák szervezete főként húsból állítja elő a C-vitamint, de cicáknál is javasolt a fehérjedús táplálék adagolása.

Ha nincs étvágyuk, a táplálékot a lehető legkívánatosabbá kell tenni a számukra, és naponta több alkalommal is fel kell kínálni nekik. Fontos azonban, hogy ne erőszakoskodjunk, mert azzal elriasztjuk őket.

  1. Megfelelő folyadékpótlással

Figyeljünk a bő folyadékpótlásra! Ha szükséges, fecskendővel juttassunk a szájába folyadékot.

  1. Meleg hőmérséklet biztosításával

Tartsuk melegen a négylábút, vackoljunk be neki a fűtőtest mellett, fekhelyét béleljük ki meleg pokróccal. Különösen a cicák kedvelik a meleget, náluk akár még melegítő lámpát is bevethetünk 5-10 percre.

  1. Inhalálással

A váladék oldására alkalmazzunk kamillateás inhalálást. Ez nem csak az embernél, a cicáknál és a kutyusoknál is hatásos. Ezt úgy oldhatjuk meg, hogy kedvencünkkel együtt betelepszünk egy pokróc alá, egy bögre gőzölgő tea mellé 5-10 percre.

HOGYAN BESZÉLGETNEK VELÜNK A KUTYÁK?

  1. Nyugodt környezet biztosításával

Csak annyit mozgassuk kedvencünket, amennyit nagyon szükséges. Betegség esetén az állatok is bágyadtak, aluszékonyak. Teremtsünk nekik nyugodt körülményeket a zavartalan pihenéshez.

  1. Hívjunk szakembert, ha szükséges!

Ha egy-két nap alatt nem javul kedvencünk állapota, vagy lázas, hőemelkedése van, ne késlekedjünk, azonnal forduljunk állatorvoshoz!

  1. Amit semmiképpen ne tegyünk!

Semmiképpen se adjunk kutyánknak, cicánknak humán gyógyszert!