Testünk anyagcseréje alatt kémiai folyamatokat értünk, melyek által a szervezetnek hasznos tápanyagok lebomlanak kisebb, felhasználható részekre, a szervezet számára nem hasznosítható, felesleges anyagok pedig kiürülnek. Miért jó, ha gyors az anyagcserénk, és hogyan érhetjük el, hogy az legyen?
A gyors anyagcsere azt jelenti, hogy testünk nagyobb sebességgel több kalóriát éget el. Ennek végeredménye pedig, hogy több energiánk és jobb közérzetünk lesz, még a fogyókúra is egyszerűbbé válik. Néhány apró változtatással pedig sokban segíthetjük anyagcsere folyamataink hatékonyabb működését. Íme, pár tipp a felturbózáshoz.
Az étkezés maga is felgyorsítja anyagcserénket pár órára, ezt az étel termikus hatásának nevezik. Ez abból ered, hogy maga az emésztés is több kalóriát igényel a szervezettől, hiszen testünk dolgozik, hogy a bevitt élelmet tápanyagokra és kisebb részekre bontsa. A fehérje váltja ki a legnagyobb termikus hatást, 15-30%-kal aktívabbá téve anyagcserénket, míg ez a szám szénhidrátoknál csak 5-10%, zsírok esetében pedig 0-3%. Ráadásul a fehérje sokkal jobban telít, mint a szénhidrátok vagy a zsírok, így megakadályozza a túlevést is. Diétázóknak pedig különösen hasznos, mert csökkenti az anyagcsere folyamatok fogyókúra miatti visszaesésének mértékét. Tehát ha fehérjedús étrendet követünk, több kalóriát éget testünk, mindezt pedig kevesebb étel bevitelével.
A vízfogyasztás már önmagában is sokkal egészségesebb, mintha üdítőket innánk, hiszen a cukrozott italokban eleve sok kalória található. Ha tehát áttérünk a sima vízre, már egyből kiiktattunk egy nagyobb kalóriaadagot az életünkből. Kutatások kimutatták, hogy fél liter víz elfogyasztása körülbelül 1 órára 10-30%-kal turbózza fel anyagcsere folyamatainkat. A hatás tovább fokozható, ha hideg vizet iszunk: ekkor testünknek arra is energiát kell szánnia, hogy felmelegítse azt, így még több kalóriát égethetünk el. A víznek telítő hatása is van: ha fél órával étkezés előtt iszunk egy-két pohárral, nagy valószínűséggel kevesebbet fogunk enni.
Az 1-2 órás kocogással szemben próbáljuk ki a 30 perces sprintet! Tanulmányok kimutatták, hogy az erőteljes sportolás az anyagcsere és kalóriaégetés szempontjából sokkal jobb választás, mint a hosszú ideig tartó alacsonyabb intenzitású testmozgási formák. Mivel hirtelen sok energiára van szükségünk, az nagymértékben pörgeti fel anyagcserénket, amely még a mozgás utáni pár órában is kitart, így több elégetett kalória lesz a végeredmény.
Az alváshiány bizonyítottan nagy szerepet játszik az elhízás kockázatában. Egyrészt az alvásmegvonásnak negatív hatásai vannak az anyagcsere folyamataira, másrészt kapcsolatban áll a megnövekedett vércukorszinttel és inzulinrezisztenciával. Mindkét jelenség a 2-es típusú cukorbetegség előszobája. Ezen kívül a kevés alvás megnöveli az éhségért felelős, míg csökkenti a teltségérzetet okozó hormonok szintjét.
Kövessen minket: