Active Beauty
Kevesebb szemét: 7 tipp a fenntartható hétköznapokhoz
Szöveg: Nina Horcher, Anita Freistetter, Katharina Schmiedjell

Fenntarthatóság

Kevesebb szemét: 7 tipp a fenntartható hétköznapokhoz

Már megint tele a szemetes? De hogyan csökkenthetjük a hulladék mennyiségét anélkül, hogy felforgatnánk az egész életünket? Az alábbi egyszerű, hétköznapi tippekkel sikerülhet.
A Szövetségi Környezetvédelmi Hivatal adatai egyértelműen bizonyítják, hogy Ausztriában jelentős a hulladékprobléma. Évente mintegy 4,5 tonna kommunális hulladék keletkezik az országban, amelyből 1,7 millió tonna maradék hulladék és lom. Ez hozzávetőleg évente 500 kg háztartási szemét fejenként. Nem túl fenntartható, ha figyelembe vesszük, hogy mindent, ami a kukában landol, először elő kell állítani. A hulladék újrahasznosítása pedig ezt követően is jelentős erőfeszítést igényel – és ha ez nem lehetséges, akkor annak megsemmisítése is.

A hulladék keletkezésének megelőzése ezért a környezet és a források védelme érdekében is fontos. Néhány tipp és trükk segítségével mindannyian egyenként hozzájárulhatunk egy ökológiai szempontból megfelelőbb életmódhoz.

7 tipp a szemét mennyiségének csökkentésére a hétköznapokban

1. Többször használatos egyszer használatos helyett

Különösen akkor, amikor úton vagyunk, gondolkodás nélkül termeljük a szemetet, ezért mindig legyen a hátizsákunkban egy újratölthető kulacs és egy textil bevásárlószatyor a spontán bevásárlásokhoz. Gyümölcsök és zöldségek esetén érdemesebb hálós zsákot használni műanyag zacskó helyett.

A zero waste a fürdőszobában is problémát jelent. A menstruációs kehely egyre népszerűbb a hölgyek körében: az orvosi szilikonból készült kelyhek moshatók és évekig használhatók. Ezenkívül manapság léteznek mosható textil betétek és menstruációs bugyik is. Az eldobható vattakorongok helyett használhatunk mosható, mikroszálas sminklemosó korongokat. És ami a nedves WC-papírt illeti: igen, praktikus, különösen babás szülőknek, akik gyakran használnak nedves törlőkendőt. De alternatívaként – a baba bőrére is gondolva – használhatunk egy puha, nedves törölközőt is, legalábbis otthon.

2. Ne dobjuk ki, javítsuk meg!

Az elromlott dolgokat gyakran néhány egyszerű mozdulattal mi magunk is megjavíthatjuk – rengeteg útmutatás és oktatóanyag található ehhez az interneten. Aki nem mer hozzáfogni, kérhet tanácsot egy repair caféban (közösségi szerviz), ahol mutatnak néhány trükköt. Egyébként: aki nem dobja ki az elromlott elektronikai eszközét, hanem megjavíttatja azt, 2022. áprilisától javítási támogatást igényelhet Ausztria egész területén.

3. Használjunk utántöltő termékeket

Számos háztartási tisztítószer, tusfürdő, sampon és szappan már elérhető praktikus utántöltő tasakban. Így ugyan nem lehet teljesen elkerülni a szemét termelést, de a műanyag mennyisége csökkenthető.
Már 126 dm üzletben helyeztek üzembe utántöltő állomásokat a Planet Pure bio mosó és bio mosogatószereihez, amelyeket Voralrbergben állítanak elő. A nagyvárosokban egyre népszerűbbek az úgynevezett csomagolásmentes boltok, ahol az élelmiszereket a magunkkal hozott dobozokban lehet elhelyezni.

4. Kerüljük a szükségtelen csomagolást

Számtalan csomagolóanyag műanyagból készül, különösen az élelmiszerek és a kozmetikai termékek esetében. Az utóbbiak szilárd formában is elérhetőek karton csomagolásban: ez egy egyszerű módja a műanyag kiküszöbölésének. Legyen szó szappanról, samponról, balzsamról, testápolásról vagy fogápolásról, a szilárd kozmetikai termékek választéka ma már rendkívül széles. Még ha kezdetben hozzá is kell szokni, érdemes kipróbálni. A szilárd termékek rendkívül gazdaságosak és kompaktak, ráadásul praktikus útitársak.

Általában érdemes az egyféle anyagból készült csomagolást előnyben részesíteni, mert az újrahasznosítással bekerülhetnek a körforgásos gazdaságba. Ezenkívül ügyelhetünk arra is, hogy nem romlandó termékek esetén egy nagy kiszerelést válasszunk a több kicsi helyett – ez a legtöbb esetben költséghatékonyabb is.

5. Csak azt vegyük meg, amire valóban szükségünk van

Kezdve az új pulóverrel, amelyet csak ritkán viselünk, mert nem is annyira áll jól nekünk, egészen a ritkán használt fúrógépig – mindig gondoljuk meg, mielőtt valami újat veszünk. Ha ruháról van szó, érdemes használtruhaboltban vásárolni, vagy ruhacsere bulit rendezni a barátokkal. Az elektromos készülékeket kölcsönözhetjük is – akár a szomszédtól (ahol egy kis hálával viszonozhatod a szívességet) vagy a barkácsboltban egy kisebb összegért.

Vásároljunk kevesebbet, így csökkentsük a hulladék mennyiségét – ez az élelmiszerekre is vonatkozik. Heti étkezési tervvel és bevásárlólistával nem esünk kisértésbe, hogy olyan dolgokat vásároljunk, amelyek végül csak megromlanak a hűtőben. A megmaradt ételekből ízletes fogásokat készíthetünk.

6. Leiratkozás a reklámprospektusokról

A címzett nélküli reklám nemcsak a postaládát telíti meg, hanem rengeteg felesleges hulladékot is jelent. Most őszintén: ki az, aki leül, és alaposan tanulmányozza az akciós ajánlatokat? A prospektusok legtöbbször digitális formában is megtalálhatóak a cég honlapján. Pozitív mellékhatás: így csak azokat a cégeket nézzük meg, ahol rendszeresen vásárolunk, és nem esünk kísértésbe csak azért, mert valahol akciós lehetőséget találunk. Érdemes beszerezni egy „Nem kérünk reklámot” matricát a postaládánkra.

7. A szemét értéknövelt újrahasznosítása

Az újrahasznosítás nagyszerű, az értéknövelt újrahasznosítás még csodálatosabb. A hulladékainkat sokféle módon lehet újrahasznosítani: egy üres befőttes üvegben tárolhatunk lencsét, quinoát stb. Egy régi létrából barkácsolhatunk egyedi polcot az erkélyre, amelyre felakaszthatjuk a virágcserepeinket. Régi pólókból varrhatunk bevásárlótáskát. Az interneten is találunk számtalan DIY barkácsötletet arra vonatkozóan, hogyan alkothatunk hulladékból valami újat.