Active Beauty
Vegán méz: a legjobb alternatíva reggelire
Szöveg: Stephanie Lindner

Édes méz

Vegán méz: a legjobb alternatíva reggelire

A veganuár során sem szeretnénk lemondani a mézről. Épp ezért szükségünk lesz pár ízletes alternatívára a hagyományos méz helyett. Öt vegán mézfajtát mutatunk be most egy hajdina palacsinta recepttel együtt. Ez a reggeli annyira ízletes, hogy biztosan nemcsak vegánok tányérjára kerül majd belőle.

Étkezés: vegán méz?

A vegán étkezés azt jelenti, hogy le kell mondanunk az állati élelmiszerekről, így a hagyományos mézről is. A mézet a szorgos méhek saját maguknak állítják elő táplálékforrásként, hogy így vészeljék át a telet. Természetesen vannak olyan méhészek, akik összhangban dolgoznak a méhekkel, vagyis mindössze a felesleges mézet veszik el tőlük – ennek ellenére ez nem vegán.

Vegán méz: a hagyományos méz 5 alternatívája

Most a hagyományos méz ízletes alternatívái következnek, melyeket kedvesen csak „véznek” hívnak.

1. Agavészirup

Ezt a vegán mézet az agavé növényből nyerik. Nem számít, hogy a kávéba, a teába vagy sütéshez – az agaévszirup egy multitalentum, ami sokoldalúan használható mézalternatívaként. Ezt a szirupot az agavé növényből állítják elő, ami elsősorban Mexikóban őshonos. Fruktózból és glükózból áll, azonban nem emeli meg olyan mértékben a vércukorszintet, mint a finomított cukor.

2. Rizsszirup

A rizsszirup, a mochihoz hasonlóan, Japánból származik. Leginkább a fruktózban szegény vagy a gluténmentes étkezés esetén ajánlott édesítés céljából használni. Ahogy már a neve is elárulja, ezt a szirupot a rizsből nyerik, és tökéletes vegán méz alternatíva. Az adagolást tekintve figyelni kell a mértékre, hiszen tiszta glukózról van szó.

3. Juharszirup

A juharszirupot a juharfából nyerik, és Kanadában fogyasztják előszeretettel reggelire. A hajdina-palacsinta, aminek receptjét alább találod, díszítéséhez is tökéletes. A tisztaságától függ, hogy a juharszirup világosabb (A-minősítésű) vagy sötétebb (C-minősítésű). Az A-minősítésűnek az íze lágyabb, így tökéletes kiegészítője a desszerteknek.

Tipp:

Juharszirup esetén mindenféleképp figyelj a „vegán” jelölésre, ugyanis egyes gyártók állati színezékeket is adnak a sziruphoz.

4. Fenyőméz

Nagyon izgalmas, hogy milyen növényi kincseket rejt a természet. A fenyőméz előállításához a fenyő friss hajtásait gyűjtik össze, és cukorral együtt elteszik egy üvegbe. Egy hónap múlva pedig kész a szirup. A fenyőméz nemcsak a teát édesíti meg, illetve még vegán mézként a vajas kenyérre is kenhető, hanem illóolajainak köszönhetően jól ismert házi praktika is köhögés ellen. A hagyományos méz tökéletes alternatívája a megfázásos időszakban.

5. Pitypang méz

Egy másik véz (vegán méz), amit a természetnek köszönhetünk. A pitypang mézet a friss pitypang virágokból készítik, és vízzel és cukorral rakják el. A fenyőmézhez hasonlóan a pitypang méz is tökéletes tea édesítésére a megfázásos időszakban, ugyanis cinkben gazdag.

Jó tudni

A természet erejét nem szabad alábecsülni. Számos panasz esetén nem ajánlott a pitypang alkalmazása. Kérjük, hogy kérd ki a kezelőorvosod vagy gyógyszerészed véleményét.

Vegán hajdina palacsinta agavésziruppal

Hozzávalók

  • 150 g dmBio teljes kiőrlésű hajdinaliszt
  • 160 ml dmBio mandulaital
  • dmBio agavészirup
  • 2 ek. dmBio mandulakrém
  • egy kevés szénsavas ásványvíz
  • 1 tk. dmBio sütőpor
  • 1 csipet őrölt dmBio bourbon vanília
  • dmBio kókuszzsír
  • Kókuszjoghurt
  • Bogyós gyümölcsök a díszítéshez

Elkészítés

  1. Keverd össze a teljes kiőrlésű hajdinalisztet a mandulaitallal, az agavésziruppal és a mandulakrémmel.
  2. Add hozzá a szénsavas ásványvizet, a sütőport és a bourbon vaníliát.
  3. A kókuszzsírt melegítsd fel egy serpenyőben, és oszlasd el benne a palacsintatésztát.
  4. Ha a palacsinta egyik fele megsült, akkor fordítsd át, és süsd meg a másik felét is, amíg az egész palacsinta el nem készül.
  5. Tegyél több palacsintát egy tányérra, és díszítsd kókuszjoghurttal, bogyós gyümölcsökkel és agavésziruppal.