Active Beauty
Kezdődik a hozzátáplálás: ez a 10 tipp segíthet a szülőknek
Szöveg: Anita Freistetter, Elisabeth Bärnthaler

A kisbabák első táplálékai

Kezdődik a hozzátáplálás: ez a 10 tipp segíthet a szülőknek

Világra jön a kisbaba, az idő pedig elkezd repülni. Kettőt pislantunk, és már el is érkezett a hozzátáplálás ideje – vajon hogyan kell helyesen csinálni? Az alábbi tippekkel segítünk könnyedén venni a leggyakoribb akadályokat.
Egy kisgyermekkel rendkívül gyorsan telnek a hónapok és az évek. Csak kapkodjuk a fejünket: nemrég még a kismamapocak és a terhesség volt a fő témánk. Most pedig itt van… és már az anyatej sem elég neki. A hozzátáplálás általában már az elválasztást megelőzően elkezdődik – de vajon hogyan kell azt csinálni? Simán menni fog, hiszen nem űrtudomány – gondolod előzetesen. Ha azonban belelapozol egybe a témában íródott sok tanácsadó könyv közül, gyorsan megváltozhat a véleményed. Ráadásul bárkit megkérdezünk – az édesanyánkat, az anyósunkat vagy a barátnőnket –, mindenki mást mond! Eláruljuk neked, hogy mi az, amit tényleg fontos tudnod a témáról.

Így kezdd el a hozzátáplálást!

Vannak babák, akik korábban, és vannak, akik később kezdik el.

A kisbabád hat hónapos, így elméletileg tökéletesen érett a hozzátáplálás elkezdéséhez, és az étkezőasztalnál is érdeklődést mutat a dolog iránt. A gyakorlatban viszont mégsem működik. Ráadásul a környezetedben már minden kisbaba szorgalmasan fogyasztja a püréket. Semmi ok az aggodalomra, hiszen minden gyermek más ütemben fejlődik! A gyerekek nem tartják magukat a tankönyvekben leírt „határidőkhöz”. Előbb vagy utóbb a te kisbabád is rá fog érezni az ízére. Vagy láttál már olyan felnőttet, aki anyatejjel táplálkozott volna? Na ugye!

Hozzátáplálási start: természetesen répát és gyümölcsöt is szabad enni

Az olyan kijelentések, mint a „Az elején semmiképp se adj neki répát, mert túl édes!” vagy a „A hozzátáplálás első hónapjában a gyümölcs abszolút tabu, mert a kisbabák cukorfüggővé válnak tőle!” a kezdő szülőket könnyen elbizonytalaníthatják. Mások helyett hallgass inkább a megérzéseidre. Ha zöldség-gyümölcs püréket adsz a kicsinek a kezdetekkor – természetesen hozzáadott cukor nélkül –, akkor nagy hibát nem követhetsz el.

A kisbabák át is ugorhatják a püré-időszakot

Vannak babák, akik egyszerűen nem szeretik a pépeket. Főleg azok, akiknek idősebb testvéreik vannak, és látják, hogy ők ugyanazt ehetik az asztalnál, mint amit a felnőttek. Ha a kisbabád elutasítja a pépes ételeket, megkínálhatod őt puhára főzött zöldség- és gyümölcsdarabokkal. Az anyukák körében egyre elterjedtebb ez az ún. baby-led weaning (BLW) módszer. A kínált daraboknak körülbelül hüvelykujj nagyságúaknak kell lenniük, hogy a kisbaba a kezébe foghassa, és tudja szopogatni, ropogtatni.

Attól félsz, hogy a kisbabád megfullad a falatkáktól? Ez minden szülő rémálma. Azonban nem kell túlságosan aggódnod, mert a hozzátáplálásra megérett babák öklendező reflexe sokkal feljebb helyezkedik el, mint nekünk, felnőtteknek. Ezért a kisbabák a darabokat sokkal hamarabb visszaöklendezik. Ennek ellenére nem szabad felügyelet nélkül hagynunk a falatozó babánkat. Ha pedig bizonyos élelmiszerek kapcsán különösen rossz érzésed van, akkor egyszerűen csak ne adj neki belőlük.

Igen, nyugodtan adhatsz neki tehéntejet.

Adjak neki tehéntejet, vagy ne? Egy része azoknak az anyáknak, akik 6 hónap után abbahagynák a szoptatást, jó alternatívaként tekintenek a tehéntejre, míg mások ördögtől való dolognak tartják. Ha tehéntejet szeretnél itatni a babáddal, először kis adagokat adj neki belőle. Ha szívesen issza a tejet, és a szervezete is jól tolerálja, akkor valószínűleg nincs akadálya a tejfogyasztásnak. Ha bizonytalan vagy, konzultálj a témáról a gyermekorvossal.

Nem kötelező délben elkezdeni

Az ajánlás szerint az első kanál pépet a déli anyatejes étkezést követően kell megkóstoltatni. Vannak viszont olyan kisbabák, akik fittyet hánynak az ajánlásra, és szívesebben kóstolgatnak délután. Csupán az a fontos, hogy a babád ne legyen túl éhes és túl fáradt az új élményszerzéshez.

Három kiváltott étkezés után visszatérés az egyhez

Eddig szuperül ment a kóstolgatás, viszont a babának egyszer csak elmegy tőle a kedve. Három kanalas étkezésből újra kettő vagy csak egy lesz. Ez is teljesen normális. Ne aggódj emiatt! Ahogy nekünk felnőtteknek, úgy a babáknak sincs két ugyanolyan napjuk. Lehet, hogy éppen fogzik, és ezért nincs kedve a kanalazáshoz.

Hozzátáplálás a legjobb hozzávalókkal

Mely élelmiszerekből készítsük el az első pépet a gyermekünk számára?

Ausztriában a kisbabáknak általában sárgarépa kerül először a kanalára. A sütőtök, a pasztinák és a cukkini is kiválóan alkalmasak erre. A babák azokat az ízeket szeretik a legjobban, amiket már az anyaméhben megismertek.

Ha a kisbaba megismerkedett a zöldségek ízével, öthónapos kora után kaphat húst (például hetente háromszor) és halat is (hetente egyszer). Gabonapépeket ugyancsak öthónaposan kóstoltathatunk velük, kis mennyiségben glutént tartalmazó fajtákat is adhatunk nekik. A székelési problémák vagy a hasi görcsök intoleranciára utalhatnak, ebben az esetben orvoshoz kell fordulnunk. Kisbabánk legkorábban 9 hónaposan kaphat gabonát puha kenyér formájában.

Ami igazán fontos

A „Helyes táplálkozás – kezdettől fogva” információs platform szakértői azt tanácsolják, hogy az ételek kapcsán elsősorban azok tápanyagtartalmára ügyeljünk. Fontos, hogy a kisbabák szervezetének megfelelő mennyiségű cinkre és vasra van szüksége, mert ezek pozitív hatással vannak – többek között – az agyuk fejlődésére. Mindkettő megtalálható a marha- és a borjúhúsban, valamint a gabonában és a hüvelyesekben. A C-vitamin segíti a vas felszívódását, ezért jó ötlet brokkolit, édesköményt vagy bogyós gyümölcsöket is keverni az ételébe. A saját készítésű babapépekből néhány csepp olaj sem hiányozhat, hogy a kicsi szervezete jobban tudja hasznosítani a zsírban oldódó vitaminokat.

Fűszerezni szabad, de csak mértékkel!

Az erősen fűszeres ételek irritálhatják a baba gyomrát, ez magától értetődő. Ha az ételeket a család többi tagjának csak az asztalnál fűszerezzük meg erősebben, akkor a kisbaba is ehet belőle, velünk együtt. Különböző ízekkel ismertethetjük meg, ha az ételeit fűszernövényekkel és egy kevés sóval ízesítjük.

Cukrozzunk, vagy ne?

Az édes ízt a kisbabák ösztönösen szeretik. Arról azonban erősen megoszlanak a vélemények, hogy mikortól szabad nekik cukrot adnunk. Míg sokan úgy vélik, hogy az első életévben szigorúan kerülni kell, addig mások azt tanácsolják, hogy lazábban, a megérzéseinkre hagyatkozva kezeljük a kérdést. Ami biztos, hogy nem azzal van a gond, ha a gyermek beleharap a szülinapi csokis sütibe, hanem azzal, ha sok rejtett cukrot fogyaszt ivólevek és más hagyományos (feldolgozott) élelmiszer formájában. Ezenkívül a gyerekek csak úgy tudnak majd helyesen bánni az édességgel, ha – mértékkel – kapcsolatba kerülnek vele.