Néhány alapdarabból több tucat divatos szett
Eljött az idő, hogy tudatosabb megközelítést alkalmazzunk az öltözködésben is, és a mennyiség helyett a minőségre helyezzük a hangsúlyt. Egy rendezett és jól variálható kapszulagardrób kialakításával nemcsak időt és pénz spórolunk, de kevesebb fast fashion termék vásárlásával a környezetünk megóvásáért is rengeteget tehetünk.
Egy olyan otthoni ruhatár, amely jól átgondolt, könnyen cserélhető alapdarabokból áll, melyek nem mennek ki a divatból, több évszakon át is viselhetők, és megfelelően variálva bármilyen alkalomra felvehetők.
A kapszulagardrób kifejezés az 1970-es években került be a köztudatba. Susie Fauxtól, a Wardrobe nevű londoni butik tulajdonosától származik, aki szerint a ruhatár mindössze néhány nélkülözhetetlen és időtálló elemet kell, hogy tartalmazzon, melyeket szezonális darabokkal egészíthetünk ki. A koncepció 1985-ben vált igazán felkapottá Donna Karan „Seven Easy Pieces” elnevezésű első kapszulakollekciójával, amely egy body-t, egy szoknyát, egy blézert, egy blúzt, egy ruhát, egy kasmír pulóvert és egy bőrkabátot tartalmazott. A mai kapszulagardróbokban ennél több darabot, jellemzően 10-15 ruhaneműt találunk, ám ezek dolgos hétköznapokra és ünnepi alkalmakra egyaránt felvehetőek.
Mi az a kapszulagardrób?
Egy olyan otthoni ruhatár, amely jól átgondolt, könnyen cserélhető alapdarabokból áll, melyek nem mennek ki a divatból, több évszakon át is viselhetők, és megfelelően variálva bármilyen alkalomra felvehetők. A kapszulagardrób kifejezés az 1970-es években került be a köztudatba. Susie Fauxtól, a Wardrobe nevű londoni butik tulajdonosától származik, aki szerint a ruhatár mindössze néhány nélkülözhetetlen és időtálló elemet kell, hogy tartalmazzon, melyeket szezonális darabokkal egészíthetünk ki. A koncepció 1985-ben vált igazán felkapottá Donna Karan „Seven Easy Pieces” elnevezésű első kapszulakollekciójával, amely egy body-t, egy szoknyát, egy blézert, egy blúzt, egy ruhát, egy kasmír pulóvert és egy bőrkabátot tartalmazott. A mai kapszulagardróbokban ennél több darabot, jellemzően 10-15 ruhaneműt találunk, ám ezek dolgos hétköznapokra és ünnepi alkalmakra egyaránt felvehetőek.
Az alapdarabok kiválasztása
Fontos, hogy a ruhatár alapdarabjai legyenek klasszikusak, időtállóak, minőségi anyagból készültek, és semleges színűek (pl. szürke, sötétkék, bézs, fehér, fekete.). Ezáltal többféle stílusba beépíthetőek, és számos módon kombinálhatóak – így akár színes szezonális kiegészítőkkel is. Ilyen alapdarabok
- farmer
- szövetnadrág
- szoknya
- blézer
- fehér blúz
- szövetkabát
- farmerdzseki
- rövid ujjú felső
- hosszú ujjú body
- pulóver
- fekete ruha
Hogy ugyanaz a fehér póló mennyivel másképp mutat egy blézerrel, egy pulcsival és egy farmerdzsekivel, az ebben a TikTok videóban is jól látható.
Persze, egy kapszulagardrób kialakításához nem kell az egész ruhatárunkat lecserélni, de fontos a szelektálás. Ám gondoljunk csak bele: mindannyiunknak vannak kedvenc öltözékei, melyeket rendszeresen hordunk, függetlenül attól, hogy mennyi ruha van a szekrényünkben – alapvetően ezekre építsünk.