Fényterápia téli depresszió ellen: így működik
A fényterápia bizonyítottan javítja a téli lehangolt állapotot. Nem hiszed el? Eláruljuk, hogy lesz hatásos!
Rövid nappalok, kevés napfény: már csak ez is negatív hatással lehet a hangulatunkra a hideg hónapokban. Amikor korán sötétedik, a szervezet több melatonint termel. Ilyenkor a szerotonin nevű boldogsághomon is melatoninná alakul át. A melatonin pedig egy alváshormon, aminek magas szintje fáradttá és energiátlanná tesz minket, és még depressziót is okozhat.
A szerotoninhiány következtében megnő az édesség utáni vágyunk, ugyanis a csoki és társai növelik a szerotoninszintünket. Azonban a fényterápia is segíthet az egyensúly helyreállításában – különösen az őszi és a téli depressziós tüneteket képes enyhítheti.
A fényterápia azonban nem alkalmas a komplexebb kezelést igénylő, tartós depresszió gyógyítására. Alkalmazása előtt mindenképpen fordulj szakértőhöz, és kérd ki a véleményét azzal kapcsolatban, hogy fényterápiával kezelhető-e a te problémád, vagy más eszközökkel, például pszichoterápiával szükséges-e inkább azt orvosolni.
Másrészről: a fényterápia nem azonos a fototerápiával, ami során UV-sugarakkal és kékfénnyel kezelnek aknét, neurodermitiszt és más bőrbetegségeket.
A szerotoninhiány következtében megnő az édesség utáni vágyunk, ugyanis a csoki és társai növelik a szerotoninszintünket. Azonban a fényterápia is segíthet az egyensúly helyreállításában – különösen az őszi és a téli depressziós tüneteket képes enyhítheti.
Miben segít a fényterápia?
A fényterápiához elektromágneses sugarakat használnak, amiket bizonyos hullámhosszon és fényerősségen alkalmaznak. A „fényzuhany” segít szabályozni a biológiai óránkat, és növeli a test szerotoninszintjét. A fényterápia hatékonysága a könnyű és a közepesen súlyos téli depresszió kezelésében tudományosan bizonyított.A fényterápia hatásai
A fényterápia segíthet migrén, alvás- és evészavarok vagy kiégés esetén, valamint szezonális depresszió kezelésére is előszeretettel alkalmazzák.A fényterápia azonban nem alkalmas a komplexebb kezelést igénylő, tartós depresszió gyógyítására. Alkalmazása előtt mindenképpen fordulj szakértőhöz, és kérd ki a véleményét azzal kapcsolatban, hogy fényterápiával kezelhető-e a te problémád, vagy más eszközökkel, például pszichoterápiával szükséges-e inkább azt orvosolni.
Másrészről: a fényterápia nem azonos a fototerápiával, ami során UV-sugarakkal és kékfénnyel kezelnek aknét, neurodermitiszt és más bőrbetegségeket.
Hogyan működik a fényterápia?
Ha otthon szeretnéd alkalmazni a fényterápiát, akkor egy olyan speciális lámpára lesz szükséged, ami a nappali fényhez hasonló, magas fényerősségű (2500-10000 lux) fényt bocsát ki. Kapcsold be a lámpát, és ülj le tőle kb. 90 cm-re.Kezelés közben fontos, hogy a fény a retinádra essen. Ha a lámpa csak a bőrödet világítja, akkor nem éred el vele a kívánt hatást. Ez viszont nem azt jelenti, hogy a kezelés alatt folyamatosan a fényforrásba kell nézned. A legjobb, ha egyszerűen csak leülsz a nappali fényt adó lámpa elé, ott megreggelizel, vagy a szokott módon dolgozol, és néha-néha, röviden belenézel a fénybe.
10000 lux fényerősségű lámpával végezve napi 30 perces terápia is elegendő. Ezt követően lekapcsolhatod a lámpát, és intézheted tovább a dolgaidat.
A legfontosabb, hogy a kezelést minden nap elvégezd. Ha csak pár napot is kihagysz, lehet, hogy elmarad a kívánt hatás. Ezért: tarts ki, és légy következetes!
Melyik napszakban a leghatásosabb a fényterápia?
A legideálisabb reggel elvégezni, ugyanis 5.30 és 8 óra között a leghatásosabb a terápia: fékezi a melatonin termelődést, stimulálja a testet és a szellemet, fitté és éberré tesz. 19 óra után viszont már nem ajánlott bekapcsolnod a lámpát, mert alvásproblémákat okozhat.
Terápiás lámpa: mire ügyelj a vásárlásnál?
A terápiás lámpa vásárlásánál ügyelj arra, hogy a készülék UV-szűrővel ellátott legyen. Ez megakadályozza, hogy az UV-sugárzás kárt tegyen a bőrödben.A készülékek ára széles skálán mozog – 100 és 1000 euró között.
Előzetes orvosi vizsgálat – szükséges vagy felesleges?
A fényterápia nem mindenkinek tesz jót. Néhány szembetegség esetén többet árt, mint használ. Valamint bizonyos gyógyszerekkel is kölcsönhatásba léphet. Ezért mindenképpen konzultálj az orvosoddal, mielőtt megkezdenéd a kezelést.Az orvos elmagyarázhatja neked a fényterápiás lámpa helyes használatát. A kibocsátott fény erősségétől függően segíthet meghatározni az egyes kezelések optimális időtartamát.
Vannak orvosok, akik fényterápiás lámpák bérbe adásával is foglalkoznak. Ideális esetben tehát nem szükséges azonnal megvásárolnod a lámpát, letesztelheted a hatást egy kölcsönzött eszközön is.
A fényterápia alternatívái
A fényterápián kívül a D-vitamin táplálékkiegészítők is segíthetnek a rosszkedv elűzésében. A D-vitaminhiány is okozhat ugyanis télen hangulatingadozást. Fontos: mindenképpen beszélj egy orvossal, ha D-vitaminhiányra gyanakszol, és ne vásárolj magadnak önhatalmúlag készítményeket. A túladagolás ugyanis súlyos következményekkel járhat, például vesekárosodást vagy szívritmuszavart okozhat. Az orvos egy vérkép alapján megmondja, hogy szükséges-e pótolnod a D-vitamint.Szerotonin tabletták, az úgynevezett szerotonin visszavétel-gátlók szedése azonban nem javallott, ugyanis kellemetlen mellékhatásaik lehetnek: nyugtalanság, fejfájás, rosszullét, alvásproblémák és szexuális zavarok.