Fairtrade – Mi van a címke mögött?
A fairtrade, vagyis a „méltányos kereskedelem” egy változást kereső mozgalom, amely több mint három évtizede hatással van a világkereskedelem működésére. A Nemzetközi Fairtrade rendszer globális szervezetként vállalkozásokkal, valamint fogyasztókkal dolgozik együtt azért, hogy jobb feltételeket biztosítson a gazdálkodók és a munkavállalók számára.
Nemzetközi összefogássá nőtte ki magát
Előfordulhat, hogy több fairtrade logóval is találkoztál már, ennek oka, hogy több kampány és társadalmi kezdeményezés is indult a méltányos kereskedelemért a világ számos pontján. Mielőtt a nemzetközi szabványokat megállapították volna, minden csoportnak a saját szimbólumát, logóját kellett használnia. 1997-ben aztán a Fairtrade nemzetközi szabványügyi és tanúsítási rendszerré vált, amelynek égisze alatt a termelők és a vásárlók megállapodnak bizonyos minimumkövetelmények betartásában. Ez egy globális szövetség, amely három termelői hálózatot és 25 nemzeti szervezetet fog össze.A „Nemzetközi Fairtrade Tanúsító Védjegy” egy független, 67 országban használt jelzés, amely garanciaként jelenik meg arra vonatkozóan, hogy a terméket a tisztességes kereskedelmi szabványoknak megfelelően állították elő. A fairtrade több mint 1800 termelői szervezet gazdálkodóival és munkavállalóival működik együtt, hogy közösen javíthassák életszínvonalukat, vállalkozásaikat, valamint megvédhessék környezetünket. A fairtrade a jobb árakról, a megfelelő munkakörülményekről, a helyi fenntarthatóságról és a tisztességes kereskedelmi feltételekről szól, miközben kiemelt figyelmet fordít az alacsonyabb jövedelmű országokra. A vállalatoktól fenntartható árak fizetését követeli meg (amelyek soha nem eshetnek a piaci ár alá). Ezzel a hagyományos kereskedelem igazságtalanságait kezeli, hiszen fontosnak tartja, hogy ne diszkriminálják az alacsony jövedelmű országok termelőit.
A méltányos kereskedelem 10 alapelve
Amikor a fairtrade jelzéssel ellátott 37.000 termék egyikét választod, akkor az alábbi törekvéseket támogatod:1. Lehetőség a gazdaságilag hátrányos helyzetű termelők számára
2. Átláthatóság és elszámoltathatóság
3. Tisztességes kereskedelmi gyakorlatok
4. Méltányos ár
5. Gyermekmunka és kényszermunka tilalma
6. Diszkrimináció-mentesség, és nemek közötti egyenlőség biztosítása
7. Megfelelő munkakörülmények biztosítása
8. Kapacitásépítés biztosítása
9. A méltányos kereskedelem előmozdítása
10. A környezet tisztelete, a fenntarthatóság támogatása