Active Beauty
Bodzabogyóból készült desszert: az új kedvenc édesség

Gyümölcsös & könnyű

Bodzabogyóból készült desszert: az új kedvenc édesség

Legyen szó a terméséről, a virágáról, a leveleiről vagy a bokor kérgéről: az ezerarcú fekete bodzából egyrészről ízletes italok és ételek készíthetők, másrészről pedig sok házi „gyógyszer”, például teák vagy gyógyító tinktúrák hatóanyagául is szolgál. A bodzabokor gyümölcséből ízletes, könnyű desszertet kreáltunk.

Bodzarecept: bodzabogyóhab szárított rózsaszirommal és habcsókkal

Hozzávalók 4 adag desszerthez:

  • 220 g bodzabogyó szár nélkül
  • 2 ek. bodzabogyólé
  • 80 g cukor
  • 1 rúd vanília kikapart belseje
  • 4 levél zselatin
  • 150 g zsírszegény túró
  • 100 ml natúr joghurt
  • 200 ml habtejszín
  • 2 ek. szétmorzsolt habcsók
  • 1 tk. szárított rózsaszirom

A bodzabogyóhab elkészítése:

1. Mossuk meg a bodzabogyót, és főzzük meg
Válogassuk át a bodzabogyó szemeket, mossuk meg, és lecsepegtetés nélkül a lével és a cukor felével együtt tegyük egy edénybe. Adjuk hozzá a vaníliát is, és főzzük lassú lángon 3-4 percig. Ezt követően turmixoljuk le főzetet, és passzírozzuk át egy kislyukú szűrőn. Hagyjuk kihűlni.

2. A hab elkészítése
Áztassuk be zselatinlapokat jéghideg vízbe. Tegyük a túrót és a joghurtot egy tálba. Adjuk hozzá – 2-3 ek. kivételével – a bodzabogyópürét, és öntsük hozzá a maradék cukrot, majd keverjük benne addig, amíg az fel nem oldódik. Nyomkodjuk ki a zselatint, és a maradék bodzabogyópürével együtt melegítsük addig egy kis edényben, amíg a zselatin teljesen fel nem oldódik a folyadékban. Folyamatos keverés mellett adjuk a túrókrémhez. Verjük a habtejszínt kemény habbá, majd keverjük óvatosan a túrókrémhez, és töltsük a masszát 4 kicsi (200 ml-es) befőttesüvegbe. Kb. 3 órára tegyük a hűtőszekrénybe.

3. Tálalás
Végezetül szórjuk meg a habcsókmorzsával és a rózsaszirmokkal.

Elkészítési idő: 3 óra és 30 perc (ami magában foglalja a 3 óra hűtési időt)

A bodzabogyó felhasználása
A friss bodzabogyókat felhasználásig tanácsos a hűtőszekrényben tárolni. Az előkészítése rendkívül egyszerű: mossuk meg a szemeket, majd pedig húzzuk le őket a szárukról – ezt villával vagy az ujjainkkal is megtehetjük. Ehhez a művelethez tanácsos egyszerhasználatos gumikesztyűt húznunk, hogy a bodzabogyók sötét leve meg ne fogja a kezünket. Ha a fehér pólódra rácsöppenne a bogyó leve, akkor mielőtt speciális ruhatisztítószerhez nyúlnál, először próbáld meg a foltot házi praktikákkal eltüntetni. A baleset megtörténtekor a foltos ruhát a lehető leggyorsabban áztasd be hideg csapvízbe vagy ásványvízbe, és hagyd benne néhány órán át. Ha ez nem segítene, akkor tégy a foltra ecetet vagy citromlevet, és hagyd rajta 10 percig. Ezt követően a lehető legmagasabb hőfokon (ezt az információt a címkén találod) mosd ki a ruhát mosógépben.

Bodza: a hazai szuperélelmiszer
A bodza a régiónkban megtermő szuperélelmiszerek egyike. Jogosan viseli ezt a címet, hiszen a feketén csillogó bodzabogyók rengeteg C-vitamint tartalmaznak; gazdagok ásványi anyagokban, mint vasban, káliumban és magnéziumban, valamint antioxidánsokban. Így támogatják a gyógyulásban a szervezetet megfázás vagy hólyaggyulladás esetén, segítenek ellazulni egy stresszes nap után, és erősítik az immunrendszert. A fekete bodza bogyóját nemcsak egészségtámogató hatása, hanem finom íze miatt is szeretjük. Mindegy, hogy habot, kompótot, süteményt vagy szörpöt készítünk belőle: mindenképp megéri leszedni!

Vigyázz: könnyen összetéveszthető egy mérgező fajtársával
Mielőtt elkezdenéd szüretelni a szemeket, alaposan nézd meg, hogy mit szedsz le, ugyanis a fekete bodza nehezen megkülönböztethető emberi fogyasztásra alkalmatlan testvérétől, a gyalogbodzától. Ugyan a fekete bodza is tartalmazza az enyhén mérgező ciánglikozid anyagot, ám ez hevítés hatására lebomlik, tehát a növény feldolgozva fogyasztható. A gyalogbodza néhány összetevője ugyancsak mérgező, elfogyasztása enyhe lefolyású, hányással-hasmenéssel járó növényi mérgezést okozhat. Így tudod megkülönböztetni őket egymástól: ha bizonytalan vagy, nyomj össze néhány bogyót a kezeid között. A gyalogbodza gyümölcse kékre, míg a fekete bodza barnás-lilás színűre festi a bőrt.