A mosás helyes technikája: a legjobb tippek és trükkök
40 vagy 60 Celsius-fok? Kímélő vagy színes mosószer? Öblítő – igen vagy nem? A ruhák mosása során számos döntést kell meghoznunk. De semmi ok az aggodalomra, az alábbi tippekkel és trükkökkel nem csupán patyolattiszták lesznek a ruhák, de ápoltak is.
Tartalomjegyzék
- Ruhák szétválogatása és előkészítése
- Mit jelentenek a címkén található szimbólumok?
- Porral, folyékony mosószerrel vagy kapszulákkal?
- Milyen ruhához milyen mosószerre van szükségem?
- A mosás helyes menete
- Mosás alacsony hőfokon – így is tiszták lesznek a ruhák?
- Az öblítő kárt tesz a ruhákban?
- Szükségem van fertőtlenítő hatású textilöblítőre is?
- Hogyan menthetem meg az elszíneződött ruhákat?
- Folteltávolítás: így csináld
Ruhák szétválogatása és előkészítése
Mosás előtt elengedhetetlen a szennyes szétválogatása, méghozzá annak érdekében, hogy kíméljük a színeket és anyagokat. Mutatjuk, hogyan csináld 4 lépésben:1. Színek szerint:
Annak érdekében, hogy a sötét és a színes textíliák ne fogják össze a fehéreket, mosás előtt érdemes azokat szétválogatni. A színes daraboknak is tovább marad intenzív a színük, ha azokat hasonló árnyalatú ruhákkal együtt mosod ki.- Fehér ruhák: csak fehér textilek
- Világos ruhák: bézs és világosszürke
- Világos színes ruhák: világoskék, narancssárga és citromsárga
- Sötét színes ruhák: zöld, kék és lila
- Piros ruhák: piros, rózsaszín és pink
- Sötét ruhák: fekete, sötétkék, sötétszürke és barna
2. Anyag szerint:
Pamut, poliészter, selyem – mindegyik anyag más ápolást igényel. Egyes textilek kifejezetten érzékenyek, és a nem megfelelő kezelés nyomán akár tönkre is mehetnek.- Törölközők, ágyneműk, konyharuhák és rongyok: színes/kifőzhető/fertőtlenítő mosás
- Pólók, pulóverek, farmerek, alsónemű, zoknik: sima mosás
- Blúzok, ingek, ruhák, fehérneműk, fürdőruha: kímélő mosás
- Gyapjú, selyem, természetes szálak: kézi mosás
3. Hőfok szerint:
- Kézi- és hideg mosás: érzékeny textíliák, mint a gyapjú, a selyem és a csipke
- 30-40 Celsius-fok: enyhén és mérsékelten koszos ruhák
- 60 Celsius-fok: ágyneműk, törölközők, fehérneműk (kivéve az érzékeny anyagból, például selyemből készült darabok)
- 90 Celsius-fok: nagyon koszos ruhák, mint például a törlőrongyok
A mérsékelten koszos ruhák esetén teljesen elegendő a 30 Celsius-fokos mosás.
4. A szennyezettség mértéke szerint:
Az erősen szennyezett ruhákat sose keverd össze az enyhén koszos darabokkal. A kosz (például a motorolaj) ugyanis átkerülhet a többi ruhadarabra.
5. A ruhák előkészítése
- Ürítsd ki a zsebeket (pénz, zsebkendők)
- Kezeld elő a foltokat (ehhez lentebb találsz tippeket)
- Húzd össze a cipzárak
- A nyomtatott mintás ruhákat, érzékeny anyagokat és farmereket fordítsd ki.
- Az olyan érzékeny ruhákat, mint például a fehérneműk, tedd bele egy mosózsákba.
Mit jelentenek a címkén található szimbólumok?
A ruhák ápolási etikettje útmutatót ad a megfelelő tisztításhoz. Öt kategória létezik: mosás, fehérítés, szárítás, vasalás és vegyszeres tisztítás.Mosás
A mosóteknőben található szám a maximális mosási hőfokot jelzi – például 30 Celsius-fok. Amennyiben nincs benne szám, akkor a sima mosás ajánlott. Amennyiben egy pötty van a lavórban, akkor ez hideg mosást jelent. Az aláhúzott mosóteknő a kímélő mosást jelzi.Fehérítés
A háromszög azt mutatja meg, hogy engedélyezett-e a fehérítés, tehát az univerzális mosószer használata.Szárítás
Ha egy négyzetet látsz, benne egy körrel, akkor gépben is száríthatod az adott darabot. Ha viszont ez a szimbólum át van húzva, akkor csak a levegőn. De ebben az esetben is figyelni kell egy pár dologra. Egyes anyagokat például nem érhet napfény, ugyanis az kiszívhatja a színüket. A gyapjúból készült pulóvereket pedig mindig kiterítve, sose lógatva szárítsd.
A szárítólabdáknak köszönhetően a gépi szárítás ideje akár 40 százalékkal rövidebb is lehet. A ruhák ráadásul puhábbak és kevésbé gyűröttek lesznek.
Vasalás
A vasalón található pöttyök a hőmérsékletet ábrázolják. Amennyiben nincs vagy csak egy pötty látható, akkor tilos az adott ruhadarabot gőzölni.Vegyszeres tisztítás
Az etiketten található kör azt jelenti, hogy az adott ruhát nem szabad hagyományos mosógépben tisztítani.Porral, folyékony mosószerrel vagy kapszulákkal?
Erről nagyon megoszlanak a vélemények. A mosópor olcsóbb, továbbá nagy előnye a környezetbarátabb csomagolás (karton vagy fólia a műanyagflakon helyett). A folyékony mosószerrel ellentétben nem tartalmaz tartósítószereket, ezáltal sokkal jobb választás az allergiások számára. Az univerzális mosóporokban fehérítő is van, ami fertőtlenítő hatása mellett megóvja a fehér textíliákat a beszürküléstől, miközben hatékonyan fellép a foltokkal szemben is. Azonban fehér foltokat hagyhat a ruhákon, mert alacsony hőfokon néha nem oldódik fel teljesen. A folyékony mosószer (akár kapszula formában) könnyen adagolható, alacsony hőfokon sem hagy foltokat, és színes ruhák esetében sokkal kímélőbb. Ha azonban a mosási teljesítményéről van szó, akkor számos teszten rosszabbul teljesít. Ennek oka: a folyékony mosószerek általában nem tartalmaznak folteltávolító fehérítőt, ugyanis ezek nem maradnak meg a folyékony anyagokban.Milyen ruhához milyen mosószerre van szükségem?
A megfelelő mosószer kiválasztása függ a ruháktól, a szennyeződés mértékétől és a mosási hőfoktól. A szakértők véleménye szerint egy háztartásban háromféle mosószerre van szükség: egy univerzális termékre, egy színes ruhákhoz valóra, és egy kímélőre. Következzen egy áttekintő:- Univerzális mosószer: fehér és világos ruhákhoz, a legtöbb esetben tartalmaz fehérítőt, így megakadályozza a textilek beszürkülését.
- Színes ruhákhoz való mosószer: strapabíró anyagokból készült színes és sötét ruhákhoz, védi a színeket.
- Kímélő mosószer: olyan érzékeny anyagokhoz, mint a selyem és a gyapjú, illetve a kevert szövetek.
- Gyapjú mosószer: kifejezetten gyapjúhoz, védi a szálakat.
- Környezetbarát mosószer: fenntartható alternatíva természetes összetevőkkel.
- Speciális mosószer: sportruházathoz, fekete textíliákhoz, rendkívül kímélő a bababőrhöz, és jó választás allergiások számára.
A mosás helyes menete
Mosási program, mosószer, mosási idő, fordulatszám, hőmérséklet és a dob megfelelő megtöltése – mindegyiknek fontos szerepe van a mosásnál. Alapvetően a következő érvényes: mosás előtt nézd meg a címkét. Kevert szöveteknél az adott ruhadarab legérzékenyebb anyagát kell figyelembe venned a mosás során. És: a mosógép dobját sose pakold tele, de üresen se hagyd. Amennyiben nagyon sok benne a ruha, azok nem lesznek teljesen tiszták, továbbá tönkremehet a mosógép. Ha viszont szinte üres a dob, vizet és áramot pazarolsz. A modern mosógépeken szerencsére vannak előre beállított programok.Mosás alacsony hőfokon – így is tiszták lesznek a ruhák?
Igen! A modern mosószereknek köszönhetően sokszor a hideg mosás is teljesen elegendő ahhoz, hogy tisztára mosd az enyhén szennyezett ruhákat. A WWF szerint, ha 3 órán át mosol 30 Celsius-fokon, akkor annak hatékonysága hasonló, mint az 1 órán át tartó 60 Celsius-fokos programé. Az alacsony hőfokkal azonban nem csupán a pénztárcádat kíméled, de a szén-dioxid kibocsátásodat is csökkented, ezáltal kíméled a környezetet.
Az öblítő kárt tesz a ruhákban?
Azok a ruhák, amiket öblítővel mosol, kellemesen illatoznak, könnyebben vasalhatók és puhák. Ez az öblítőben található felületaktív anyagoknak köszönhető, amelyek megakadályozzák, hogy a szálak a mosás során összecsomósodjanak. Ezen felül meggátolja a ruhák elektrosztatikus feltöltődését. Az öblítőnek azonban megvan a hátránya is. A benne található illatanyagok és tartósítószerek irritálhatják a bőrt és károsíthatják a környezetet. A színes és a bizonyos – például szintetikus – anyagokból készült textíliák esetében sem bizonyul jó választásnak az öblítő, mert az zsírokat tartalmaz, melyek körülveszik a szálakat. Ennek következménye: romlik a konyharuhák és törölközők nedvszívóképessége, nehezebben szárad a sportruházat és a fürdőruha, továbbá nem szívódik fel optimálisan a verejték.
Szükségem van fertőtlenítő hatású textilöblítőre is?
Ezek a készítmények már alacsony hőfokon megbízhatóan eltávolítják a csírákat, vírusokat és baktériumokat az anyagból. A szakértők szerint azonban egy „egészséges” háztartásban, normálisan szennyezett ruhák esetén nincs szükség fertőtlenítő hatású textilöblítőre. Sőt mi több: a benne található anyagok még károsak is lehetnek a környezetre nézve, továbbá irritálhatják a bőrt. Fertőtlenítéshez teljesen elegendő a 60 Celsius-fokos program, ideális esetben egy fehérítős univerzális mosószerrel.
Az ecetnek antibakteriális hatása van, és remek, környezetkímélő alternatíva a fertőtlenítő hatású textilöblítőre. Ehhez egy éjszakára áztasd be a koszos ruhákat ecetes vízbe, amit 1:5 arányban készítesz el. Az is remek megoldás, ha a mosógép öblítő rekeszébe öntesz némi ecetet.
Hogyan menthetem meg az elszíneződött ruhákat?
Egy színes ruha megfogta a fehéret? Ez igencsak bosszantó, de semmi ok az aggodalomra. Ha ugyanis gyorsan reagálsz, a baj sokszor visszafordítható. Nagyon fontos, hogy az érintett ruha még nedves legyen. Az elszíneződött darabot azonnal tedd bele egy liter forró ecetes (100 ml) vízbe, és ebben áztasd egy órán át. Ezt követően ismét mosd ki a gépben. Az enyhe elszíneződések akár teljesen eltűnhetnek a második mosást követően. Utóbbihoz adagolj egy evőkanál szódabikarbónát.Makacs foltok esetén speciális színeltávolítót is használhatsz, amit a drogériákban tudsz beszerezni. Az ilyen balesetek elkerülése érdekében használj mindig színfogó kendőket, így megvéded a ruháidat.
Folteltávolítás: így csináld
Alapvetően a következő érvényes: a foltokat minél előbb kezelésbe kell venned, így tudod a legkönnyebben eltávolítani azokat. Egy tiszta ronggyal vagy egy darab konyhai papírtörlővel itasd fel a foltot. Ne dörzsöld, az ugyanis kárt tesz a szálakban, és csak jobban eloszlatod a folyadékot. A ruhák előkezelése érdekében tökéletes választásnak bizonyul a környezetkímélő marhaepeszappan vagy a folteltávolító készítmények. Azonban egyes házi praktikák is segíthetnek:
- Napfény: Ha fehér ruhák lesznek foltosak, akkor azokat a napfény is képes kezelni, ez pedig az UV-sugaraknak köszönhető. Azok hatására ugyanis a nedves textíliában hidrogén-peroxid keletkezik, aminek fehérítő hatása van.
- Fontos: az adott ruhadarabnak nedvesnek kell lennie, és azt ki kell tenned a napfényre.
- Forrásban lévő víz: az eper és más bogyós gyümölcsök okozta foltokat könnyedén el tudod távolítani. Ehhez tedd a ruhát a mosdóba, a foltra pedig önts forrásban lévő vizet.
- Ásványvíz: a foltot azonnal öntsd le ásványvízzel. A benne található szénsav kioldja a koszt a szálak közül. Ez remekül működik például kávéfolt esetén.
- Citromlé vagy -sav: ez különösen a golyóstoll okozta foltokat távolítja el hatékonyan. A levet öntsd rá a foltra, majd egy papírtörlővel itasd fel, hogy a festék teljesen eltűnjön.
- Szódabikarbóna: az olajfoltokat akkor lehet a legjobban eltávolítani, ha benedvesíted a foltot, majd beszórod szódabikarbónával vagy sütőporral. Pár órán át hagyd hatni, keféld le, majd mosd ki.