A cipőből kilépve mezítláb szaladgálni a puha, friss füvön – nyáron különösen jól esik egy kellemes lábápolás vagy pedikűr után! De a szakértők szerint sokkal gyakrabban kellene ezt tennünk, mert cipő nélkül járkálni nemcsak jó érzés, hanem egészséges is.

Az ortopéd szakemberek több okból is ajánlják a mezítlábazást. Egyrészről megelőzhetjük vele a harántsüllyedés vagy lúdtalp kialakulását, és erősíthetjük vele a lábfej izmait – és még izomlázunk se lesz tőle. Másrészről a csupasz talpunk képes csillapítani a kemény vagy egyenetlen talajra éréskor keletkező becsapódási rezgést, amiből az ízületeink és a szalagjaink profitálnak. Nem utolsó sorban a lábak levegőzni tudnak, tehát esélyük sincs beizzadni.

Mezítláb járás: Így hat a testre & a lélekre

Nemcsak a lábaink örülnek neki, a mezítláb járás a test többi részére is pozitív hatással van. Ennek az oka, hogy a lábfejben számos receptor található, mely reagál a talaj egyenetlenségeire.

Cora Hiebinger pilates oktató és spiráldinamikai szakember szerint: „Aki gyerekkorától kezdve gyakran jár mezítláb, az folyamatosan edzi a koordinációs képességeit. Az ilyen emberekre rendszerint a jó mozgás, a stabilitás és jó egyensúlyérzék jellemző.”

Így a mezítláb járás hosszútávon akár az önbecsülésre is hatással lehet, állítja Hiebinger szakértő: „A gyakori mezítlábazás által lazább lesz a mozgásunk, valamint figyelmesebbé és magabiztosabbá válhatunk.”
A konzekvens mezítláb járókat a visszérbetegség is ritkábban sújtja, ugyanis az aktívabb lábujj- és vádliizomzatnak köszönhetően felgyorsul a vérkeringés, ami pozitív hatással van az erekre.

Csak bújjak ki a cipőmből, és induljak el? Ezekre mindenképpen ügyelj!

Fokozatosan kezdd! Ugyanis a lábaink hozzászoktak a cipőviseléshez. Aki felnőtt korában kevesebbet szeretné hordani őket, annak a következőket feltétlenül figyelembe kell vennie:
  • Természetes talaj aszfalt helyett: hamar észre fogod venni, hogy az elején szokatlan érzés lesz csupasz talpakon járni. Ezért inkább egy puha erdei talajon vagy a mezőn kezdd a gyakorlást, és ne a kemény – és nyáron forró – aszfalton.
  • Edzd a lábizomzatodat: az izomzatunk és a lábboltozat az evolúció során hozzászokott a cipőviseléshez, és ennek megfelelően (vissza)fejlődött. Ennek egyik következménye sokaknál a lúdtalp kialakulása. Ezért ennek kapcsán is azt tanácsoljuk: először csak rövid időkre lépj ki a cipődből, és fokozatosan szoktasd a lábaidat az új ingerekhez a sérülések elkerülése érdekében.


Cukorbetegek, vigyázat: a cukorbetegeknek különösen óvatosan szabad csak mezítlábazniuk, és figyelniük kell, hogy hova lépnek. Mert a lábfej kis sérülései az ő esetükben rosszabbul gyógyulnak.