Active Beauty
Macskanátha: 5 dolog, amit tudnod kell róla
Szöveg: Bettina Geiersperger

Veszélyesebb, mint gondolnád

Macskanátha: 5 dolog, amit tudnod kell róla

Hapci! Nagyon cuki, amikor a kiscicák tüsszentenek. De vigyázz: a macskanátha nemcsak egy könnyű „megfázás”, hanem egy komoly betegség, amiről neked, gazdinak mindenképpen tudnod kell.
Csak egy kis ártalmatlan nátha, nem? Ami nálunk, embereknél egy kis pihenéssel és házi gyógymódokkal, például vitaminok, levesek vagy tea fogyasztásával orvosolható, az a kiscicáknál sajnos egészen máshogy néz ki. Fontos: a macskanátha tüneteinek jelentkezésekor nagyon gyorsan kell cselekedni! Felsoroljuk, mik is ezek a szimptómák, valamint további tudnivalókat osztunk meg veled a betegségről.

Macskanátha: 5 információ a tünetekről és a kezelésről

A macskanátha veszélyes lehet

A macskanáthát sose hasonlítsd az emberi náthához! Előbbi ugyanis egy komoly betegség, amely maradandó károsodásokat okozhat, vagy a legrosszabb esetben halálhoz is vezethet. A betegség kialakulásáért nem egy speciális kórokozó, hanem sok különböző vírus és baktérium felelős.

Különösen veszélyeztetettek a gyenge immunrendszerű kölyökcicák és felnőtt macskák, az idős és csoportban élő állatok. Nekünk, embereknek azonban nincs félnivalónk: ez a betegség nem terjed állatról emberre.

Számos tünet lehetséges

​A macskanáthának rengeteg tünete lehet – nem mindig tüsszentés vagy orrfolyás jelzi. A beteg cicák általában levertnek tűnnek, alig mozognak, nagyon sokat alszanak, étvágytalanok, és nem reagálnak arra, ha szólítjuk őket. A betegséget láz is kísérheti – testhőmérséklet-emelkedésről a forró fülek vagy tappancsok árulkodnak.
A feltűnőbb tünetek közé tartozik a köhögés, a nehéz légzés, a szem- és orrfolyás, valamint a rászáradt váladék a szemeken és az orron. Ezenkívül a szájnyálkahártya begyulladása sem ritka macskanátha esetén.

Fordulj állatorvoshoz – inkább túl korán, mint túl későn

A kiscicád hirtelen sokkal aluszékonyabbá vált? Vagy már alig eszik? Ha azt tapasztalod, hogy a kiscicád viselkedése egyik napról a másikra jelentősen megváltozik, reagálj azonnal, és keress fel egy állatorvost! Semmiképp se kockáztasd meg, hogy kiscicád maradandó károsodásokat szenvedjen, például megvakuljon vagy a náthája krónikussá váljon – nem beszélve arról, hogy a tüdőgyulladás is a betegség egyik lehetséges szövődménye.

Csak egy állatorvos tudja megállapítani, hogy valóban macskanátháról van-e szó, és melyik kezelés lesz számára a legmegfelelőbb. Sok esetben segít az antibiotikum, más terápiák pedig a tüneteket enyhíthetik.

Háziszerek? Csak kiegészítésként

Házi gyógymódok cicanátha ellen? Sajnos nem elegendőek, ezen a betegségen tényleg csak az állatorvosi kezelés segít. Kiegészítő terápiaként a házi praktikák azonban képesek meggyorsítani a gyógyulási folyamatot: légzési nehézség esetén sós vizes orrmosás javallott. Ehhez óvatosan öblítsd át a kiskedvenced orrát egy egyszer használatos fecskendővel. A meleg vízzel és eukaliptuszolajjal való inhalálás pedig megtisztítja a légútjait. Csepegtess az olajból egy keveset egy kendőre, és tartsd néhány percig az állatka orra elé.

Az erősen rászáradt váladékot rendszeresen el kell távolítani – de csak óvatosan. Először mindenképpen nedvesítsd meg a váladékot, hogy levétel előtt felpuhuljon. Egy kevés vazelin is a segítségedre lehet.

Fontos a védelem és a megelőzés

Oltás beadatásával megvédheted a cicádat az ilyen csúnya betegségektől. Ez pedig akkor sem felesleges, ha egy tiszta szobacicáról van szó, mert a kórokozókat például a cipőnkkel is bevihetjük a lakásba. Az alapimmunizálás után rendszeres emlékeztető oltásokat kell kapnia a cicának. További információkért fordulj az állatorvosotokhoz!

A legjobb megelőzés: a kiskedvenced egészséges táplálása, evő- és ivótálkáinak, valamint az almának rendszeres és alapos megtisztítása.