Active Beauty
Miben segíthet nekünk az árnika?
Szöveg: Josefine Haas, Lisa Joham

Csodaszer a hegyekből

Miben segíthet nekünk az árnika?

Az árnikának minden túra- és sporthátizsákban érdemes helyet szorítanunk, hiszen a különleges gyógynövény virágzatának hatóanyagai segítenek könnyű sérülések, rovarcsípés és sok egyéb panasz kezelésében.
Itt az ősz – egy remélhetőleg gondtalan időszak rengeteg szabadban tartózkodással. A kellemes időben különösen sokan indulnak túrázni a hegyekbe. De vigyázat! Az egyenetlen talajon könnyen eleshetünk és megsérülhetünk, kificamíthatjuk a bokánkat, zúzódás és vérömleny keletkezhet rajtunk. Aki a hátizsákjába egy árnikát tartalmazó kenőcsöt is bepakol, az egy kiváló elsősegélynyújtó eszközzel vértezi fel magát. Elnehezült lábak, érproblémák és egyéb fájdalmak kezelésében is számíthatunk az árnika erejére.

Az árnika áldásos hatásai

A kellemes illatú gyógynövény virága sokféle fájdalom enyhítésében és panasz kezelésében bizonyult hatásosnak. Az árnika az alábbi problémák orvoslásában segíthet:

Árnikával kezelhetők a kisebb sportsérülések

Meghúzódott, kificamodott, zúzódott, bedagadt valamelyik végtagod, vagy vérömleny alakult ki rajtuk, esetleg izomláz gyötör? Akkor árnika kenőccsel vagy tinktúrával érdemes kezelned az érintett testrészt. Az árnika hatóanyagai külsőleg és ép bőrön alkalmazva csökkentik az enyhe fájdalmat és gyulladást.

Gyógyír a végtagfájdalmakra

Reumatikus végtagfájdalom, ízületi gyulladás és porckopás esetén árnikát tartalmazó fürdősó, spray és masszázsolaj alkalmazása hozhat enyhülést. Az árnikatartalmú készítményekről bebizonyosodott: nemcsak a fájdalmat csökkentik, hanem mozgékonyabbá is teszik a végtagokat.

Érproblémák és visszér? Az árnika segít

Érvédő hatása miatt érproblémák kezelésére is alkalmas. A növényben található flavonoidok csökkentik a duzzanatot, és javítják a vérkeringést. Ezenkívül az árnika hatóanyagai a gyulladt aranyér okozta fájdalmakat, égést és viszketést is enyhítik.



További tudnivalók az árnikáról

Az évelő gyógynövénynek van egy aprócska konkurenciája, és engedély nélkül nem szabad szedni.

Az árnikának van egy kishúga

A százszorszépet mindenki ismeri. Kecses, fehér virága már messziről világít, és jóformán az összes réten találkozunk vele. Ha épp nincs kéznél árnika, amikor szükség lenne rá, az enyhébb hatású testvérkéje is segíthet a bajban.

Tipp: morzsolj szét az ujjaid között néhány virágocskát, és gyengéden dörzsöld át velük a sérült területet. Vigyázz, nyílt sebre nem kerülhet!

Az árnika védett növény

A gyógynövényt sokáig nagy mennyiségben szedték rövidital készítéséhez. Mára viszont védetté nyilvánították, és szigorúan tilos engedély nélkül szedni. A kertünkben azonban gond nélkül megtermeszthetjük magunknak – sok fényre és melegre van szüksége.

Belsőleg ne alkalmazd az árnikát

Az árnika enyhén mérgező, és csak külsőleg szabad alkalmazni (kivétel: öblögető oldatok vagy homeopátiás készítmények formájában). Belsőleg használva légzési nehézségeket, keringési zavart, hányást vagy hasmenést okozhat.
Külsőleg sem szabad huzamosabb ideig alkalmazni, mert bőrirritációt válthat ki. Ritkán allergiás reakciókat, viszketést, kiütést vagy irritatív kontakt bőrgyulladást (kontakt ekcémát) okozhat.

Fontos: vigyázzunk, hogy szembe, nyílt sebre ne kerüljön!